Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Bruksela sypnie kasą na pszczelarzy. "To ważna cześć unijnego sektora rolno-spożywczego"

0
Podziel się:

Pszczelarstwo ma same zalety. Z jednej strony tworzy miejsca pracy, a z drugiej ma znaczenie dla zrównoważonego rolnictwa. Dlatego osoby pracujące w tej branży dostaną od Komisji Europejskiej 120 mln euro przez trzy lata.

W 2018 r. w UE było 17,5 mln uli i ponad 600 tys. pszczelarzy.
W 2018 r. w UE było 17,5 mln uli i ponad 600 tys. pszczelarzy. (PAP, STEPHANIE LECOCQ)

Sektor dostanie w najbliższej perspektywie o 12 mln euro więcej niż w wydatkach na lata 2017-2019. - Pszczelarstwo jest ważną częścią unijnego sektora rolno-spożywczego, przyczynia się do utrzymania miejsc pracy na naszych obszarach wiejskich. Pszczoły mają również ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju naszego rolnictwa i zdrowych ekosystemów - powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan.

Jak dodał: - Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że wspólna polityka rolna, działająca w synergii z innymi kluczowymi funduszami europejskimi i krajowymi, zapewnia obecnie silniejsze narzędzia wsparcia tego sektora.

Wsparcie UE, udzielane w ramach krajowych programów pszczelarskich, zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. i potrwa do 31 lipca 2022 r. Programy te są opracowywane na szczeblu krajowym we współpracy z sektorem w celu poprawy warunków w branży pszczelarskiej i wsparcia marketingu jej produktów. Środki obejmują na przykład edukację pszczelarzy, wsparcie w rozpoczęciu działalności pszczelarskiej, zwalczanie pasożytów niszczących ule, badania i środki na rzecz poprawy jakości miodu.

W 2018 r. w UE było 17,5 mln uli i ponad 600 tys. pszczelarzy. Pszczelarstwo jest praktykowane we wszystkich państwach członkowskich, a Wspólnota jest drugim co do wielkości producentem miodu na świecie. Kolonie pszczół miodnych są niezbędne dla rolnictwa i środowiska, zapewniając rozmnażanie roślin poprzez zapylanie, a samo pszczelarstwo przyczynia się do rozwoju obszarów wiejskich.

Obejrzyj: Pomysł na biznes: Symulator pszczoły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)