Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Budowa CPK przy udziale Japonii? Szanse na współpracę przy rozbudowie kolei

21
Podziel się:

Polska mogłaby bardzo skorzystać na współpracy z Japonią przy dużych projektach infrastrukturalnych. Firmy z tego kraju oferują Polsce zaawansowaną technologię i doświadczenie. Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął w Tokio rozmowy o zaangażowaniu Japończyków. Od środy są one kontynuowane przez przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Japonii.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Japonii. (KPRM, Krystian Maj)

Japonia mogłaby stać się potencjalnym partnerem przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego i rozwoju kolei w Polsce wynika z wypowiedzi premiera Morawieckiego, która padła podczas polsko-japońskiego spotkania w Tokio.

Szef polskiego rządu mówił, o tym że już teraz japońskie firmy oferują Polsce zaawansowaną technologię i doświadczenie.

- Są to technologie, których bardzo potrzebujemy w zakresie elektromobilności, są to wysokie zaawansowane technologie w zakresie budowy infrastruktury, CPK i energetyki - mówił Morawiecki, cytowany przez PAP.

Jak dodał po wtorkowych rozmowach z japońskimi przedsiębiorcami, spodziewa się, że przyciągniemy do Polski inwestycje w wysokości 5-7 mld zł.

Jak informuje "Rzeczpospolita", nie cała delacja polska wróciła we wtorek do kraju. Od środy bowiem zaczyna się druga tura dialogu technicznego CPK z lotniskiem Narita w Tokio w ramach procesu wyboru doradcy strategicznego.

– Wizyta w Tokio rozpoczęła cykl spotkań z portami lotniczymi w ramach drugiego etapu dialogu technicznego. Całość postępowania w ramach dialogu chcemy zakończyć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku – powiedział "Rzeczpospolitej" Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny.

Polska pogłębia współpracę z japońskim biznesem od lat. W naszym kraju działa już ponad 300 firm z kapitałem japońskim, które zatrudniają ok. 40 tys. pracowników. Reprezentują one głównie takie branże jak: maszynowa, motoryzacyjna, spożywcza oraz elektromobilność i sektor nowoczesnych usług dla biznesu - wylicza PAIH.

Japonia to trzecia gospodarka świata i strategiczny parter naszego kraju w Azji, inwestorzy z tego kraju wciąż należą do kluczowych w Polsce. Eksport do Japonii firm znad Wisły w ciągu ostatniej dekady zwiększyły się ponad dwukrotnie - z 270 mln euro w 2008 r. do 566 mln euro w 2018 r, wynika z danych Agencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
pulinka
4 lata temu
No proszę, jeden wyjazd i od razu ile dobrych wiadomości. Japończycy to bardzo dobry ruch. Na pewni cenny nabytek przy budowie CPK
kuszko
4 lata temu
To jest bardzo dobra wiadomość. Zresztą kolejna z ciągu dobrych wiadomości w temacie CPK. Brawo.
Hendero
4 lata temu
Japonia to kraj z gigantycznym doświadczeniem jeśli chodzi o linie kolejowe, nowoczesne rozwiązania itp. Ich wejście w CPK to świetny prognostyk.
patricio
4 lata temu
Świetna inwestycja przyciąga ludzi. CO jak co ale Japończycy nie weszliby w nierokujący interes.
Radosław
4 lata temu
CPK przyciąga nawet zagranicznych ekspertów. Tylko opozycja nadal jest tak ślepa żeby uważać CPK za porażkę...
...
Następna strona