Notowania

Budowa dróg. Kolejny kontrakt zerwany, GDDKiA: "wina wykonawcy"

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od kolejnej umowy. Wykonawca miał opóźnienia, złożył niekompletny wniosek, nie przygotował zaplecza sprzętowego oraz materiałowego i nawet nie rozpoczął budowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GDDKiA)
Kolejna droga bez wykonawcy. GDDKiA zerwała kontrakt

"Odstąpiliśmy z winy wykonawcy od umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W I kwartale przyszłego roku planujemy ogłoszenie przetargu na wybór nowego wykonawcy, który dokończy realizację obwodnicy w zakresie robót budowlanych" - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak czytamy w komunikacie, plac budowy został przekazany wykonawcy na początku października tego roku, jednak Energopol Szczecin, pomimo wezwań, nie rozpoczął robót budowlanych. Do tych będzie musiał przystąpić nowy wykonawca, konieczny jest więc nowy przetarg. Dla kierowców oznacza to jedno, znaczne opóźnienie oddania drogi, którą mieli pojechać w lipcu 2021 r.

Wart 140,4 mln zł kontrakt został podpisany w marcu 2018 r., jak podaje GDDKiA, wykonawca miał opóźnienia już na etapie projektowania, złożył niekompletny wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), który musiał później wielokrotnie uzupełniać. Ostatecznie pod koniec września tego roku decyzja ZRID została wydana, a na początku października wykonawcy przekazano plac budowy.

Obejrzyj: Plaga zerwanych umów. "Przestały być opłacalne"

"Pomimo możliwości prowadzenia robót budowlanych, wykonawca do nich nie przystąpił i nie zorganizował zaplecza sprzętowo-materiałowego. Nie było również całości projektów wykonawczych i innych dokumentów niezbędnych do realizacji robót. Okoliczności te złożyły się na konieczność podjęcia odpowiednich działań kontraktowych przez inwestora" - podaje Dyrekcja w komunikacie.

Jak dodaje, uruchomiona została gwarancja należytego wykonania, którą był zabezpieczony kontrakt. Jej kwota opiewa na ok. 14 mln zł, co ma pokryć zobowiązania "nienależytego wykonywania kontraktu przez Energopol Szczecin", m.in. płatności wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców. GDDKiA będzie jeszcze dochodzić należności z tytułu kar umownych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2019

erykIle km autostrad wybudował PiS w ciągu swoich rządów? Czego nie ruszy jakiej dziedziny gospodarki jest klapa. No ale wybraliśmy "dobrą, dojną … Czytaj całość

13-12-2019

vvbkto wybiera bankrutów ????

14-12-2019

rolnik malorolnyObejrzyjcie autostrady Tuska!! To nie jest wina PiSu ze Energopol upadl!!!

Rozwiń komentarze (163)