Notowania

Przejścia dla zwierząt kosztują krocie. Średnio 11 mln zł każde

Średni koszt budowy 1 kilometra drogi szybkiego ruchu to wydatek ok. 36 mln zł, a górnego przejścia dla zwierząt ok. 11 mln zł - wyjaśnia GDDKiA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GDDKiA)
Przykładowe przejście dla zwierząt. (Fot: gddkia.gov.pl)

Budowane w Polsce drogi bardzo często przecinają szlaki migracji dzikich zwierząt. By poprawić bezpieczeństwo kierowców i jednocześnie umożliwić zwierzętom swobodę w przemieszczaniu, konieczna jest budowa przejść dla zwierząt.

Ich lokalizacja, zagęszczenie, jak i wielkość, zapisane są w decyzjach środowiskowych. Przejścia dla zwierząt, w połączeniu z ogrodzeniem dróg szybkiego ruchu, zwiększają również bezpieczeństwo użytkowników dróg, ale również koszty.

Budowa autostrady A1 na odcinku Tuszyn - Piotrków Trybunalski wkracza w nową fazę.
Gigantyczne rondo na A1. GDDKiA zamyka ważny węzeł

Jak wskazuje GDDKiA, koszt budowy zależny jest od typu przejścia, jego wielkości i ukształtowania terenu. Aby przejście mogło zostać wybudowane, szczególnie w przypadku przejść górnych, potrzebny jest zakup dodatkowego gruntu. To drogie inwestycje.

(GDDKiA)
(Fot: GDDKiA)

Budowa dróg, ile kilometrów w 2020? Szef GDDKiA ostrożnie: "plany są szerokie, ale będą rozłożone w czasie"

Do końca roku ma zostać oddanych jeszcze ponad 300 km nowych dróg.
GDDKiA: do końca roku ponad 300 km nowych dróg

"Dla przykładu, średni koszt budowy 1 kilometra drogi szybkiego ruchu to ok. 36 mln zł, a górnego przejścia dla zwierząt to ok. 11 mln zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę udział kosztów budowy urządzeń ochrony środowiska to stanowią one ok. 11 proc. całkowitych wydatków na realizację inwestycji, z czego przejścia dla zwierząt to ponad 6,5 proc." - informuje GDDKiA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2019

FranciszekTo jest inwestycja zarówno w bezpieczeństwo kierowców jak i w ochronę dobra narodowego jakim jest nasza przyroda.

13-12-2019

WiemA jak kierowca wjedzie w zwierzę i będzie nieszczęśliwy byle nie śmiertelny wypadek to jak wtedy będziecie liczyć koszty mniej rządowych limuzyn … Czytaj całość

13-12-2019

AntekJak zlecenia dostają pociotkowie Partii Interesów Syjonistycznych, to wszystko ma być jak najdroższe, jak ten plac zabaw dla więźniów przy ZK.

Rozwiń komentarze (116)