Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Budowlanka hamuje. Dane GUS gorsze od prognoz

127
Podziel się:

Budowlanka, podobnie jak przemysł, wygląda w statystykach coraz gorzej. Najnowsze dane okazują się gorsze nawet od szacunków ekspertów. O wzroście produkcji rzędu 20 proc. firmy mogą zapomnieć.

Budowlanka rośnie, ale coraz wolniej.
Budowlanka rośnie, ale coraz wolniej. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

W ostatnich dniach GUS informował, że produkcja przemysłowa w Polsce jest niższa niż rok temu. To fatalne informacje, które zaskoczyły ekonomistów. Niestety najnowsze statystyki nie poprawiają obrazu gospodarki od strony produkcyjnej.

Produkcja budowlano-montażowa rośnie, ale w coraz wolniejszym tempie. W sierpniu była wyższa o 2,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Mocno wyhamowała, bo poprzedni raport mówił o wzrośnie na poziomie 6,6 proc., a więc ponad dwukrotnie szybszym.

Samo hamowanie w budowlance nie jest zaskoczeniem, bo ekonomiści zapowiadali już wcześniej taki ruch. Zaskoczyła jednak skala. Prognozy zakładały wzrost o 3,2 proc., a więc o 0,5 pkt proc. większy.

Warto przypomnieć, że dokładnie rok temu statystyki GUS pokazywały wzrost w budowlance rzędu 20 proc. Wszystko wskazuje na to, że takich wyników szybko nie powtórzy.

Zobacz także: Budowlanka. "Będą upadłości, firmy będą porzucały kontrakty"

W skali roku wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 7,7 proc.) oraz budowa budynków (5,9 proc.), natomiast spadek w jednostkach wykonujących głównie specjalistyczne roboty budowlane (10,3 proc.).

W porównaniu z lipcem tego roku spadki wartości zrealizowanych robót zaobserwowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym najmocniejsze w jednostkach realizujących roboty specjalistyczne - o 4,1 proc. i zajmujących się budową budynków - o 3,5 proc.

Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w sierpniu była wyższa o 5,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 2,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(127)
michu
5 lata temu
Jak może być cały czas wzrost jak nie ma ludzi do roboty. W budowlance cudów nie ma , potrzebni sa ludzie - fachowcy.
Wirmiński
5 lata temu
rośnie czyli spada?
Emeryt
5 lata temu
Co narzekacie, to przeciez wy wybraliscie ta dojna zmiane, albo nie poszliscie na wybory i sami siebie wybrali. Jedna pociecha to ze bedzie jeszcze duzo gorzej, ale jak lubicie to wybierajcie.
OalB6
5 lata temu
no i dobrze bo już fachowcom się we łbach przewraca. Może warto by na ziemię wrócili
Inwestor 2020
5 lata temu
W 2020r chce zaczac budowe domu, jak budowlanka zawalnia tempo tzn ze beda nizsze cenu za uslugo bidowlanr, tansze materialy ? Pytam poważnie
...
Następna strona