Notowania

gus
23.09.2019 11:05

Budowlanka hamuje. Dane GUS gorsze od prognoz

Budowlanka, podobnie jak przemysł, wygląda w statystykach coraz gorzej. Najnowsze dane okazują się gorsze nawet od szacunków ekspertów. O wzroście produkcji rzędu 20 proc. firmy mogą zapomnieć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Budowlanka rośnie, ale coraz wolniej. (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

W ostatnich dniach GUS informował, że produkcja przemysłowa w Polsce jest niższa niż rok temu. To fatalne informacje, które zaskoczyły ekonomistów. Niestety najnowsze statystyki nie poprawiają obrazu gospodarki od strony produkcyjnej.

Produkcja budowlano-montażowa rośnie, ale w coraz wolniejszym tempie. W sierpniu była wyższa o 2,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Mocno wyhamowała, bo poprzedni raport mówił o wzrośnie na poziomie 6,6 proc., a więc ponad dwukrotnie szybszym.

Samo hamowanie w budowlance nie jest zaskoczeniem, bo ekonomiści zapowiadali już wcześniej taki ruch. Zaskoczyła jednak skala. Prognozy zakładały wzrost o 3,2 proc., a więc o 0,5 pkt proc. większy.

Warto przypomnieć, że dokładnie rok temu statystyki GUS pokazywały wzrost w budowlance rzędu 20 proc. Wszystko wskazuje na to, że takich wyników szybko nie powtórzy.

Budowlanka. "Będą upadłości, firmy będą porzucały kontrakty"

W skali roku wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 7,7 proc.) oraz budowa budynków (5,9 proc.), natomiast spadek w jednostkach wykonujących głównie specjalistyczne roboty budowlane (10,3 proc.).

W porównaniu z lipcem tego roku spadki wartości zrealizowanych robót zaobserwowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym najmocniejsze w jednostkach realizujących roboty specjalistyczne - o 4,1 proc. i zajmujących się budową budynków - o 3,5 proc.

Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w sierpniu była wyższa o 5,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 2,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, budowlanka, produkcja, przemysł, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-09-2019

jonesPiS wszystko zniszczy...musimy być na to przygotowani..

23-09-2019

mieszkanicznikRynek mieszkaniowy trochę się przesycił.

23-09-2019

bezrobotny666Lepiej było za PO. Minimalna 1500 netto ale były szparagi w Niemczech ! haha.

Rozwiń komentarze (127)