Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Budowlanka zaskakuje, mimo wojny. Wielki wzrost produkcji

65
Podziel się:

Produkcja budowlano-montażowa była w marcu o 27,6 proc. większa niż rok wcześniej - wynika z nowych danych, które Główny Urząd Statystyczny podał 22 kwietnia. Jeszcze większy wzrost, bo o 41,4 proc., budowlanka odnotowała w porównaniu do lutego. Ekonomiści mówią o boomie budowlanym, którego nie zakłóciła wojna w Ukrainie. Mimo wyjazdu z Polski wielu pracowników.

Budowlanka zaskakuje, mimo wojny. Wielki wzrost produkcji
Budowlanka nie przestaje zaskakiwać, zwłaszcza w kontekście problemów branży wynikających z wojny w Ukrainie (WP)

Gdy GUS publikował miesiąc temu dane o produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła o 21,2 proc. rok do roku, wydawało się, że jest to już bardzo wysoki wynik. Okazało się właśnie, że budowlanka jeszcze bardziej przyspieszyła.

W ciągu jednego miesiąca produkcja zwiększyła się o ponad 41 proc. i w efekcie rok do roku dynamika wzrostu w marcu przyspieszyła do 27,6 proc.

Budowlanka zaskoczyła

Najnowsze dane GUS mocno zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się raczej spowolnienia w produkcji. Średnia prognoz sugerowała roczny wzrost na poziomie 15,2 proc. Wyszło więc, że zamiast wyhamowania wzrostu o około 6 pkt proc., nastąpiło przyspieszenie w niemal takiej samej skali.

Eksperci mBanku i PKO BP w komentarzach do najnowszych wyników mówią o boomie budowlanym. Pokazują wykresy, gdzie widać już wyraźnie szybszy wzrost produkcji, niż wynikałoby to z długoterminowego trendu.

Ekonomiści PKO BP zauważają, że nie widać w produkcji negatywnych efektów związanych z wojną w Ukrainie. A faktem jest, że na wielu budowach zabrakło dużej liczby pracowników, którzy zdecydowali się na powrót do kraju, by bronić ojczyzny.

Sytuacja w budownictwie nadal jest dobra, mimo rosnących niedoborów materiałów. Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) rekordowa liczba firm budowlanych poszukuje nowych pracowników (około 25 proc.).

Produkcja budowlano-montażowa w szczegółach

Z danych GUS wynika, że sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do marca 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa. Są jednak firmy, które radzą sobie lepiej niż inne. W przedsiębiorstwach zajmujących się stawianiem budynków odnotowano wzrost o 44,9 proc., w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 23,2 proc., natomiast w jednostkach realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 13,7 proc.

"Również w stosunku do lutego bieżącego roku, we wszystkich działach sekcji budownictwo, odnotowano wzrosty wartości prac budowlano-montażowych. Dla podmiotów specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 63,2 proc., zajmujących się budową budynków o 37 proc., a wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 26 proc." - podał GUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
Tosia
2 lata temu
Ja nie chciałam budować domu i wolałam kupić piękne mieszkanie w Rowach, Apartamenty Lubicz.
Lechoo
2 lata temu
To pada czy wzrasta. Co za badziewny portal, raz tak, raz tak. Dno i szuwary.
Sporad
2 lata temu
Autorzy tych wypocin to imbecyle. Wszędzie są zamówienia 3-9mc do przodu więc za ok 3mc można zobaczyć co z budowlanką. Wiem że będzie zastój i mi to na rękę bo ceny materiałów spadną. Mnie już na stropie zeszli kafla
Marcin
2 lata temu
Jaki był w tym czasie wzrost cen w budownictwie? Te wynik nie ma odliczonego wzrostu cen, więc nie wiadomo czy tak naprawdę nie było spadku, tylko wzrost cen był wyższy.
Uprzejmy
2 lata temu
Dla mnie super informacja, do tego dochodzą rosnące stopy procentowe i w wakacje mamy kryzysik. Jak to jest, że deweloperzy płaczą, że jest tak źle, a budują coraz więcej? Nie będę ukrywał, że brzydze się deweloperami bardziej niż politykami. Życzę im, jak najgorzej.
...
Następna strona