Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Budownictwo czekają trudne miesiące. "Produkcja jeszcze nie znalazła dna"

28
Podziel się

Produkcja budowlano-montażowa negatywnie zaskoczyła ekonomistów. Spodziewają się, że problemy branży szybko nie znikną. Prezes Budimeksu Dariusz Blocher obawia się długotrwałego trendu spadkowego mniejszych prywatnych inwestycji lokalnych i samorządowych.

Budownictwo czekają trudne miesiące. "Produkcja jeszcze nie znalazła dna"
Spadek inwestycji w Polsce w trzecim kwartale będzie znacznie głębszy od zanotowanego spadku o 10,9 proc. w drugim kwartale - prognozują eksperci. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDHVBaIB

W różnych statystykach gospodarczych widać ostatnio odbicie po załamaniu w pierwszej połowie roku. Do nich nie należy produkcja budowlano-montażowa. W sierpniu była ponad 12 proc. niższa niż rok wcześniej.

- To kolejny miesiąc z rzędu spadku produkcji budowlano-montażowej. Według naszych analiz nie wynika on z zakresu inwestycji rządowych. Programy inwestycyjne GDDKIA i PKP PLK są rozpędzone i na dobrym poziomie. To wpływ regresu znacznie mniejszych rozproszonych prywatnych inwestycji lokalnych i samorządowych - ocenia sytuację Dariusz Blocher, prezes Budimex SA.

Prognozuje, że będzie to raczej długotrwały trend niż epizodyczne zdarzenie w statystykach. Wskazuje, że tę prognozę potwierdzają spadki z zakresu budownictwa specjalistycznego, które jest papierkiem lakmusowym późniejszej intensywności budownictwa kubaturowego i drogowego.

bDHVBaID
Zobacz także: Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

- Uruchomione programy rządowe, wspierające lokalne inwestycje, w tej chwili napierają rozpędu, a ich korzystny efekt będzie widoczny w późniejszym terminie - uważa Blocher.

Również ekonomiści Santandera spodziewają się dalszych problemów w branży. Sugerują, że produkcja wciąż nie znalazła dna.

bDHVBaIJ

"Sektor ten nie zanotował odbicia po otwarciu gospodarki i wciąż jeszcze nie osiągnął dna, gdyż firmy kasowały lub ograniczały plany inwestycyjne. (...) Trudno tutaj oczekiwać mocnego odbicia w kształcie litery V, jak stało się w przypadku przemysłu" - komentują.

Prognozy Santandera zakładają spadki budowlanki o 10 proc. rok do roku lub mocniejsze nawet do połowy przyszłego roku.

Eksperci Pekao, podobnie jak przed miesiącem, tłumaczą spadki produkcji słabością inwestycji.

bDHVBaIK

Monika Kurtek z Banku Pocztowego wylicza, że spadek inwestycji w Polsce w trzecim kwartale będzie znacznie głębszy od zanotowanego spadku o 10,9 proc. w drugim kwartale.

Zdaniem ekonomistki będzie to jednocześnie obszar gospodarki "podtrzymujący" ujemną dynamikę PKB prawdopodobnie do końca roku. Choć za sprawą konsumpcji i eksportu na pewno będzie ona już mniej dotkliwa niż w drugim kwartale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHVBaJe
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Ffsss
5 miesięcy temu
Według ekonomistów jak budujesz dom własnoręcznie czy remontujesz własnoręcznie to tak jakłbyś siedział na kanapie. Twoja praca nie liczy się do pkb. Co nie umieją policzyć to nie istnieje.
Radek
5 miesięcy temu
po co w ogóle pisać jakie g... artykuły, nic nie wnoszą
Paweł budowla...
5 miesięcy temu
Podzielam to zdanie , co za dereń to pisze i redaguje, jedno zdanie zaprzecza drugiemu , jeden wątek mówi o rozpedzonej gałezi budownictwa drogowegi i PKP, , a ponizej jakiś dup..... potwietdza spadek .... ludzie !!!!
bDHVBaJf
Grek Zorba
5 miesięcy temu
Podoba mi sie ta sytuacja, czekam na druga Grecje, oczekuje zamieszek i palenia opon. Totalne bankructwo i miska ryzu.
Magda
5 miesięcy temu
Niestety, ale zgadzam się z artykułem. Inwestycję, które są w trakcie, dalej trwają. Ale nowe nie ruszają. Znam wiele przypadków wstrzymania rozpoczęcia budowy budynków biurowych i mieszkalnych. Sama tak straciłam pracę. Obecna budowa się skończyła, nic nowego w moim mieście nie było. To samo jeśli chodzi o pracowników fizycznych- na początku roku nie mogliśmy znaleźć pracowników. Koło kwietnia- maja firmy podwykonawcze pytały nas czy nie potrzebujemy cieśli i zbrojarzy. Pracowników wykonczeniowki jeszcze to nie dotknęło, ale w branży stanu surowego jest już bardzo ciężko.
...
Następna strona