Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Budżet na ten rok znowelizowany. Rząd szukał 20 mld zł na realizację obietnic PiS

369
Podziel się:

- Dzisiaj dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej - powiedział szef rządu. Trwa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej. Dodał, że ma to służyć realizacji obietnic m.in. z konwencji programowej PiS. Posiedzenie rządu zwołano w długi weekend.

Budżet na ten rok znowelizowany. Rząd szukał 20 mld zł na realizację obietnic PiS
Mateusz Morawiecki zwołał konferencję prasową po posiedzeniu rządu razem z minister finansów Magdaleną Rzeczkowską. Zdjęcie ilustracyjne (GETTY, NurPhoto)

W piątek, w środku długiego weekendu, zwołano posiedzenie Rady Ministrów. Przyjęto na nim nowelizację budżetu i tzw. ustawy okołobudżetowej.

Wydatki budżetu państwa wzrosną o 20 mld 832 mln 585 zł. Jeżeli chodzi o deficyt budżetu państwa, to rośnie o 24 mld zł - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Premier stwierdził, że rząd "przeprowadził polską gospodarkę przez kilka potężnych kryzysów: pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja". - Wszystko to wiązało się z zagrożeniem miejsc pracy i dla przedsiębiorców. Dzisiaj dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej po to, by przeprowadzić dodatkowe nasze zobowiązania, które zaistniały w trakcie roku - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gigantyczne wpływy do budżetu. Belka: inflacja to bezlitosny podatek

Nowelizacja budżetu na 2023 rok. Trzy obszary

- Przyjęliśmy nowelizację budżetu i ustawy okołobudżetowej, by zrealizować nasze ostatnie zapowiedzi z konwencji programowej. Ale też trzy dodatkowe obszary. Pierwszy to zrealizowanie porozumień z NSZZ Solidarność. Przez pół roku toczyły się bardzo trudne rozmowy - stwierdził.

Drugi z tych obszarów to rolnictwo – staramy się przez te zmiany zabezpieczyć środki zarówno związane z trudnościami na rynkach rolnych, z korytarzami solidarnościowymi, jakie utworzyliśmy, zapewnieniem wyższych cen skupu, jakie obowiązują na rynku. Te środki też zostały ujęte w znowelizowanej ustawie budżetowej - powiedział.

Ostatni obszar związany jest z obronnością.- Tutaj także włączamy środki, które mają służyć realizacji kontraktów koreańskiego i amerykańskiego, ale także zasilamy nasz przemysł obronny środkami - wyliczał szef rządu.

- Przez ostatnie lata zrobiliśmy co w naszej mocy, aby przywrócić godne warunki pracy. By nie było śmieciowych umów za trzy-cztery złote za godzinę. Godność dla ludzi pracy to nasz priorytet. Staramy się, aby postęp odczuwali emeryci, ludzie starci, ale przede wszystkim klasa średnia. To dla niej jest obniżka podatków, podwyższona kwota wolna, by opłacało się pracować - dodał.

Nasz cel pozostaje niezmienny: Polska równych szans - podkreślił.

Minister finansów: to odpowiedź na zobowiązania rządu PiS

- Przyjęta nowelizacja ustawy budżetowej i ustawy okołobudżetowej to odpowiedź na zobowiązania rządu PiS. Ostatnio podpisane porozumienie z Solidarnością; w tej ustawie realizujemy istotną część uzgodnień. Odmrożenie funduszu zakładowych świadczeń socjalnych do poziomu z 2021 r. W ramach nowelizacji odpowiadamy na wyzwania związane z priorytetami rządu, czyli zapewnienia bezpieczeństwa Polski i wydatkami obronnymi - wyliczała Magdalena Rzeczkowska, szefowa resortu finansów.

Minister finansów powiedziała, że reszta obietnic programowych PiS ma być realizowana w ramach budżetu na 2024 r.

- Bardzo ważnym elementem jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego. Rozmawialiśmy od początku roku na temat konieczności wsparcia wydatków bieżących i inwestycji - mówiła. W ramach nowelizacji około 14 mld zł ma być przeznaczone właśnie dla samorządów.

To środki, które zasilą subwencję ogólną, więc mogą być swobodnie dysponowane przez samorządy. Zachęcam, by obok wydatków bieżących, myśleć o inwestycjach - przekonywała.

Nagroda dla nauczycieli przed wyborami?

Dodatkowe wynagrodzenie mają otrzymać sędziowie sądów powszechnych. Nowelizacja obejmuje też jednorazowy dodatek dla nauczycieli w wysokości 1125 zł dla nauczycieli. Premier i minister finansów dopytywani byli o to, czy otrzymają go wszyscy nauczyciele, również akademiccy, a także, czy wypłata nastąpi na Dzień Nauczyciela, czyli jeszcze przed wyborami.

- To jest nagroda specjalna z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN. Wysokość tej nagrody 1125 zł dla każdego nauczyciela: w przedszkołach, szkołach, placówkach. Taką nagrodę nauczyciele otrzymają. Co do terminu, jako ministerstwo będziemy gotowi uruchomić te środki po uchwaleniu budżetu, o terminie zadecyduje Ministerstwo Edukacji pewnie w porozumieniu z premierem - powiedziała Rzeczkowska.

Dopytywany o nagrodę dla nauczycieli akademickich, premier stwierdził, że "nauczyciele akademiccy otrzymali podwyżki w innym cyklu". - Różne grupy zawodowe mają podwyżki w różnych harmonogramach - stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(369)
Adam N 1973
3 miesiące temu
PiS nie daje 500+ i trzynastych emerytur ze swoich kieszeni, ale BEZ PIS TYCH PIENIĘDZY BY NIE BYŁO, tak jak mówił Rostowski. PO zostawiła pustki w kasie państwa. Musiało minąć pół roku, zanim PiS mógł uruchomić wypłaty. Gdyby nadal rządziła PO to dziesiątki miliardów złotych zamiast do polskich rodzin i emerytów trafiałyby nadal do mafii vatowskich i paliwowych. A nasz PKB byłby o 30% mniejszy. I jeszcze reszta dokonań PO. 50 mld defraudacji na prywatyzacji, m.in Ciechu. 130 mld zł strat na inwestycjach za rządów PO-PSL. 50 mld to dla mafii paliwowych i POzostałe afery PO. (choćby hazardowa) PO zwiększyła zadłużenie państwa o 100%, z 500 mld do 1 Biliona zł. PiS jeszcze daleko do tego "osiągnięcia". Obecnie relacja długu do PKB spadła poniżej 50%, za PO to było 57 i to już po tym jak Tusk okradł ludzi z połowy środków z OFE
Adam N 1973
3 miesiące temu
@ Wkurzony 😡. Możesz "deportować" się już teraz. My Polacy nie dopuścimy by Targowica wróciła do władzy
..... ...
3 miesiące temu
Tyle ile wynosi ta roczna nagroda tyle netto dziennie zarabiają kumple morawickiego z sitwy 0pisu po znajomości.
Wkurzony 😡
3 miesiące temu
Jak PiS wygra wybory to deportuje się z tego kraju,mam dosyć robienia na rozdawnictwo jak i ten dług publiczny który PiS przez 8 lat rządów powiększył o 100%😏
robolbezrobot...
3 miesiące temu
wreszcie PIS bierze się za uszczelnienie granicy unii - plot na granicy z ruiną ?koniec przemytu ludzi
...
Następna strona