Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Jest porozumienie Solidarności z rządem. Chodzi m.in. o podwyżki wynagrodzeń

136
Podziel się:

Solidarność podpisze w środę, 7 czerwca w Hucie Stalowa Wola porozumienie z rządem w sprawie m.in. podwyżek dla sfery budżetowej i emerytur – przekazał rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.

Jest porozumienie Solidarności z rządem. Chodzi m.in. o podwyżki wynagrodzeń
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej) i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda (z prawej) (PAP, Rafał Guz)

W ubiegłym tygodniu Komisja Krajowa "S" zgodziła się na podpisanie porozumienia z rządem w sprawie m.in. przedsiębiorstw energochłonnych oraz podwyżek.

Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski przekazał we wtorek PAP, że porozumienie podpiszą w środę w Hucie Stalowa Wola przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 05.06 Program Money.pl | "Wygłup NBP", "komizm sytuacji". Ekonomista ostro o działaniach NBP i #LexTusk

Porozumienie Solidarności z rządem. Oto efekty

Pytany o kluczowe punkty porozumienia wskazał na osiem zagadnień, o których związkowcy rozmawiali z rządem. Dwa pierwsze dotyczyły przedsiębiorstw energochłonnych i polityki energetycznej kraju.

Jeszcze w tym roku będą środki, które zostaną przeznaczone na podwyżki w budżetówce - zapewnił rzecznik Solidarności.

Z informacji, które pojawiają się w mediach, wynika, że może być to podwyżka rzędu 8 proc.

Lewandowski powiedział, że załącznikiem do porozumienia są projekty ustaw i rozporządzeń, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, od kiedy np. obowiązywać będą podwyżki, bo zależy to od prac Sejmu nad tymi dokumentami.

Rzecznik "S" podał, że porozumienia zakłada też dodatkowe pieniądze dla oświaty. Mają do niej trafić w tym roku.

- Kolejna rzecz to są ekstra pieniądze dla pracowników domów pomocy społecznej. Tu będzie dotacja z rezerwy celowej po kilkaset złotych dla każdego pracownika DPS-u miesięcznie, ze spłatą od kwietnia – dodał. Ocenił, że będzie to bardzo istotny wzrost wynagrodzeń dla tej grupy, "która jest bardzo pokrzywdzona".

Porozumienie dotyczy też ochrony przed zwolnieniem osób pod szczególną ochroną, czyli liderów związkowych. - Taka osoba chroniona będzie pracowała tak długo, dopóki nie będzie prawomocnego wyroku sądu - powiedział.

W ramach sygnowanego dokumentu wycofane będzie też wygaszanie emerytur pomostowych.

Przyznał, że kwestia emerytur stażowych "jest na razie ciągle nierozstrzygnięta". - Wreszcie rozmawiamy o tym (z rządem - przyp. red.) w sposób merytoryczny - dodał Marek Lewandowski.

Pytany o inne punkty, w których nie udało się znaleźć porozumienia, przyznał, że ten dotyczący emerytur stażowych "jest najbardziej niedogadany".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(136)
Doti
6 miesięcy temu
Dobrze że pomyślano w końcu o domach pomocy społecznej i pracownikach mam nadzieję w bezpośredniej ciężkiej i trudnej pracy z obciążonymi chorobami podopiecznymi.
Uta
6 miesięcy temu
Czyli wynegocjowali głównie to co dotyczy ich samych, związkowców. O to zadbali. Podwyżki dla budżetówki pomimo szumnych i hałaśliwych obwieszczeń to nic konkretnego. Będą w formie nagród specjalnych z tego co widać. Czyli nie podwyżki a nagrody dla zasłużonych. Klasyka
MEN
6 miesięcy temu
Z ustaleń wynika że pracownik DPS po podstawówce będzie zarabiał mało, ale lepiej niż nauczyciel mianowany-mogę to udowodnić . Gratuluję. Akurat wykonuję obie prace i mogę tylko zachęcić nauczycieli do pracy w DPS.
marek-70lat
6 miesięcy temu
Dołączy do Nich Mentzen,koleś Rydzyka i wtedy będzie super.
babcia Jadzia
6 miesięcy temu
Przed wyborami będzie duuuzo ofert od ''dobrej zmiany''. Orlen obniży ceny paliwa, M.Morawiecki da podwyżki budżetówce, Glapiński zmieni stopy procentowe ,emeryci dostaną jałmużnę i pewnie jeszcze coś innego wymyślą .Lepiej będzie jeśli ''dobra zmiana ''przestanie przekupywać wyborców ,bo oni tzn my już mamy wyrobione zdanie na temat rządów, tej zorganizowanej grupy przestępczej.
...
Następna strona