Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WS
|

Tyle zdaniem Solidarności ma wynieść płaca minimalna. Wzrost o łącznie 750 zł

523
Podziel się:

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przedstawiło swój pomysł na wzrost płacy minimalnej. Zdaniem związkowców w przyszłym roku powinna ona wzrosnąć dwukrotnie – o 500 zł od stycznia i 250 zł od lipca 2024 roku.

Tyle zdaniem Solidarności ma wynieść płaca minimalna. Wzrost o łącznie 750 zł
Solidarność chce, aby płaca minimalna w 2024 roku wynosiła finalnie 4325 zł (Getty Images, Artur Widak, NurPhoto)

Jak podaje Solidarność, podwyżka nie powinna ominąć sfery budżetowej, gdzie wzrost postulowany jest na poziomie nie niższym niż 20 proc.

"Solidarność oczekuje wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej na poziomie 12,71 proc., wzrostu płacy minimalnej i podwyżek w budżetówce na poziomie 20 proc. oraz wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na poziomie 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Zgodnie z tym wysokość minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku powinna wynosić finalnie 4325 zł brutto" – czytamy na stronie związku zawodowego.

Drastyczny spadek realnych wynagrodzeń

Związkowcy uzasadniają decyzję drastycznym spadkiem wartości realnych wynagrodzeń w sferze finansów publicznych wynikający z wysokiej inflacji w ostatnich latach przy jednoczesnym braku odpowiedniego wzrostu płac w latach poprzednich i w roku obecnym.

W opinii podano, że spadek wartości realnych wynagrodzeń w 2023 roku zgodnie z aktualną prognozą wyniesie około 4,2 p.p., a w 2022 roku wyniosło ponad 10 proc.

"Jednocześnie Solidarność sceptycznie odnosi się do rządowych prognoz dot. spadku inflacji. Zwraca też uwagę na dobry stan rynku pracy, który zanotował znaczący wzrost poziomu zatrudnienia, który w 2023 r. powinien osiągnąć poziom 76,7 proc., a w 2026 r. osiągnąć 78 proc. Niski jest również poziom bezrobocia, gdzie Polska zajmuje 2 miejsce (po Czechach)" – przekazała Solidarność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(523)
A tak
1 tyg. temu
Razem z księdzem idę na imprezę w sejmie mam wszystko za darmo to 45 000 na rękę zostaje ale mało naród musi dać więcej i pracować do 99 lat
Poseł no i co...
1 tyg. temu
Macie problem sejm czeka garstka kontra naród slabiakim
kc PZPR to sb
1 tyg. temu
Czy NSZZ solidarność została przejęta przez tatusia Jacka Sasina w latach 80 tych?
Emeryt
2 tyg. temu
Kaczynski, a kiedy przyjedziesz do Dąbrowy Górniczej i " pochwalisz się " wyborcom w całym kraju, jak wyglądają drogi publiczne , np. ul. Gwardii Ludowej, ul. Szosowa, ul. Wybickiego i dziesiątki innych dróg publicznych. Twoja Partia Kaczyński rządzi już 8 lat, a drogi publiczne w Dąbrowie Górniczej są takie jak w Korei Północnej. Zgłaszam obywatelski wniosek, aby ul. Gwardii Ludowej zmienić nazwę na ul. Jarosława Kaczyńskiego. Ul.Szosowa zmienić nazwę na ul. Mateusza Morawieckiego a ul.Wybickiego na ul. Andrzeja Dudy. Trzeba spojrzeć na mapę Google i zobaczyć na żywo, do czego doprowadziły 8 letnie rządy Kaczyńskiego. A nazwa miasta Dąbrowa Górnicza przypomina Szwajcarski Ser. Tak się gnębi kierowców w Szwajcarskim Serze, tj. w Dąbrowie Górniczej. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd. Kaczyński przyjedź na miejsce i zobacz efekty swoich rządów.
ilows
2 tyg. temu
Związki Zawodowe, powinny działać jak w zachodnich, rozwiniętych demokracjach, Poza zakładami pracy i na własny rachunek, bez żadnych państwowych dotacji.
...
Następna strona