Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Spadło poniżej 7500 zł

264
Podziel się:

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023 r. wyniosło 7430,65 zł. To wzrost o 12,1 proc. rok do roku i spadek w porównaniu z marcem, gdy odnotowano rekordowe 7508,34 zł.

Są najnowsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Spadło poniżej 7500 zł
Tempo wzrostu cen jest szybsze od tempa wzrostu płac w Polsce (Licencjodawca, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Wcześniej dowiedzieliśmy się, że inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 proc. Ponieważ tempo wzrostu cen jest szybsze od tempa wzrostu płac, oznacza to, że wciąż nasze realne płace maleją.

W marcu, jeśli chodzi o wysokość tzw. średniej krajowej w Polsce padł poprzedni, grudniowy rekord. Przeciętne wynagrodzenie według GUS wyniosło 7508,34 zł (12,6 proc. wzrostu płac przy 16,1 proc. inflacji).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 18.04 Program Money.pl | Polacy niezadowoleni z pensji. Ruszyli po podwyżki

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 mln 524,3 tys. osób, co jest wzrostem o 0,4 proc. rok do roku i 0,1 proc. miesiąc do miesiąca.

Przeciętne wynagrodzenie (średnia krajowa). Tak liczy to GUS

Czytając dane o średniej krajowej, trzeba pamiętać, że komunikaty GUS odnoszą się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9. Sam wynik jest też zawyżany przez nadreprezentowane w tej kategorii ciężkie przemysły i górnictwo, gdzie pensje rosną szybciej niż gdzie indziej.

Ekonomiści są zdania, że o wiele lepiej nasze zarobki oddaje mediana wynagrodzenia, którą GUS publikuje co dwa lata. Ostatnie dostępne dane dotyczą 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(264)
Robert
9 miesięcy temu
No i oczywiście jest sztuczka: to jest średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw, gdzie przemysł ciężki i górnicy znacznie zawyżają tę średnią. Czy jest gdzieś średnia dla całości gospodarki, a najlepiej mediana? Jakoś nie bardzo chcą portale i gazety pokazywać te wskaźniki, bo są o ok. 2 tys. zł niższe i już nie można mówić o kraju mlekiem i miodem płynącym, cudzie gospodarczym na skalę światową. Podawana średnia krajowa to zwykła propaganda, a rzesza ludzi zarabia zdecydowanie znacznie mniej.
Robcio
9 miesięcy temu
Czy ktokolwiek w te GUS-ła wierzy. GUS bazuje tylko na 4 gałęziach przemysłu państwowego, gdzie zarobków wielkości nie uwzględnia.
migmag
9 miesięcy temu
Średnią nabija armia 700 tys nauczycieli i przedszkolanek. Po ostatniej serii podwyżek nauczyciel poczatkowy zarabia już 5500zł na łapę z różnymi dodatkami, a jest ich wiele: stażowe, jubileusze, wychowawstwo, nagrody. Z tym że nie za 40 godzin pracy w tygodniu ale za.... 18 godzin!!(sic) plus oczywiście płatne wakacje.
marcopoolo.
9 miesięcy temu
Jaka średnia! Mieszkając w Polsce "C" np. Elbląg ktoś kto pracuje w normalnych godzina tj Poniedziałek- Piątek 40 godz. Może liczyć na wynagrodzenie w okolicach 3500pln.-natto. A jeżeli ktoś pracuje do dodatkowo w soboty i jego system pracy opiera się na trzy zmianowce to może liczyć na wynagrodzenie ok 4500 pln.-netto. Oczywiście mówimy tu o najbardziej popularnych w tym regionie stanowiskach np. magazynier, pracownik produkcji, sprzedawaca.
Gorszy
9 miesięcy temu
Ile zarabia prezes NBP a ile jego pracownicy na śmieciówce?
...
Następna strona