Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Pensja minimalna powyżej 4 tys. zł? "Na razie nas nie stać"

Podziel się:

W każdym państwie Unii Europejskiej nie musi być taka sama minimalna płaca, bo na razie nas na to nie stać, ale w każdym państwie powinna być minimalna płaca czy stawka godzinowa - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News.

Pensja minimalna powyżej 4 tys. zł? "Na razie nas nie stać"
Piotr Duda, szef "Solidarności" (Jan Dzban)

19 października 2022 roku została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Państwa członkowskie, w których obowiązują ustawowe wynagrodzenia minimalne, mają wprowadzić ramy pozwalające ustalać i aktualizować ich poziom.

Pensja minimalna. Jest głos "Solidarności"

Przewodniczący NSZZ "S" dyrektywę unijną o minimalnym wynagrodzeniu nazwał "dzieckiem" Solidarności. Jego zdaniem Solidarność od 2002 r. starała się włączyć dyskusję na ten temat do Parlamentu Europejskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński wskazał, gdzie PiS przegrał. "Profesjonalny zabieg"
Mówiliśmy jeszcze za rządów Platformy, że chcemy, żeby w Polsce minimalne wynagrodzenie było przynajmniej na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia i to się od kilku lat dzieje - dodał szef "Solidarności".

W połowie 2023 roku płaca minimalna w Polsce ma wzrosnąć do 3600 zł brutto, z dyrektywy unijnej wynika jednak, że powinno być to 4130 zł.

-Jest czas, bo jeszcze wzrasta przeciętne wynagrodzenie, które ma być połączone z tą dyrektywą. Na te wdrożenia mamy jeszcze dwa lata - powiedział przewodniczący Solidarności.

Piotr Duda odniósł się do zarzutów o wzrost inflacji spowodowany podnoszeniem płacy minimalnej.

- Słyszałem takie wypowiedzi na ostatniej Radzie Dialogu Społecznego od pracodawców. Zadałem im pytanie: panowie, zapomnieliście o jednym, tarcza covidowa - ponad 200 mld zł pompowane wam - pracodawcom. To co, wtedy nie było podnoszenia inflacji? - dodał Duda.

Tego związek chce od rządu

Od pięciu miesięcy trwają także negocjacje w sprawie porozumienia Rządu z Solidarnością. Dotyczą one m.in. minimalnych wynagrodzeń. Jak powiedział Piotr Duda, "będziemy starali się wyciągnąć spod minimalnego wynagrodzenia dodatek za pracę w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych".

Efekty poniedziałkowego, zamkniętego spotkania szefa rządu z przewodniczącym "Solidarności" zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Komisji Krajowej, które odbędzie się pod koniec maja.

W 2023 r. płaca minimalna w Polsce wzrosła do 3490 zł brutto, a od połowy tego roku wzrośnie do 3600 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP