Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rząd w długi weekend chce znowelizować budżet

13
Podziel się:

Projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej to jeden z punktów zaplanowanego na piątek posiedzenia Rady Ministrów - wynika z porządku obrad RM. Rząd chce także zmienić tzw. ustawę okołobudżetową.

Rząd w długi weekend chce znowelizować budżet
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska (PAP, Radek Pietruszka)

W marcu minister finansów Magdalena Rzeczkowska, pytana o planowaną nowelizację tegorocznego budżetu nie wykluczyła, że może być ona konieczna.

Rząd chce zmienić budżet

Jak wskazała, wszystko zależy od tego, jak budżet będzie realizowany, jakie będą potrzeby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Orlen chce przejąć kolejną firmę. Ekspert: Będzie trudno nad tym zapanować

- Nauczyło nas doświadczenie ostatnich trzech lat, że trudno jest przewidzieć, jakie wydarzenia mogą się zdarzyć, jakiego typu pomoc, czy rozwiązania będą potrzebne. Wszyscy mamy nadzieję, że najgorsze już za nami, że ceny, chociażby surowców energetycznych się stabilizują. Również ceny żywności będą niższe. Więc jest szansa na to, że też rozwiązań takich antykryzysowych, będzie być może potrzeba mniej - mówiła minister.

Od 2015 ustawa budżetowa była nowelizowana w trakcie roku sześciokrotnie - w 2015 roku, w 2016 roku (dwukrotnie), w 2017 roku, w 2020 roku w związku z COVID-19 oraz w 2021 roku.

Budżet na 2023 rok

Ustawa budżetowa na 2023 r. zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych, liczony według metodologii UE, zapisano w wysokości 4,5 proc. PKB. Zgodnie z prognozami resortu finansów dług sektora rządowego i samorządowego ma wynieść 53,3 proc. PKB.

W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc., inflacja średnioroczna została zapisana na poziomie 9,8 proc., a wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń założono w wysokości 7,8 proc.

Wśród zaplanowanych wydatków znalazły się m.in. zwiększenie środków na służbę zdrowia o ponad 6 proc. PKB, waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem na poziomie 113,8 proc. z minimalną gwarantowaną podwyżką o 250 zł oraz tzw. 13. emerytura. Wydatki na obronność wzrastają do 3 proc. PKB.

W budżecie środków europejskich na rok 2023 założono dochody w wysokości 107 mld zł a wydatki w wysokości 123,2 mld zł. Deficyt budżetu środków europejskich nie powinien przekroczyć 16,2 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Rysiek
rok temu
Najlepiej drukować w długi wekend !! można wydrukować kilka wagonów kolejowych PLNów
Wielunianin
rok temu
A kiedy PiS tak hojnie jak pieniądze da ludziom PRAWO DO ŻYCIA I OCHRONI PRZED ŚMIERCIĄ ! Szczególnie dotyczy to pewnych starszych obywateli miasta Wielunia, których życie jest poważnie zagrożone przez działalność przestępczą i pomimo iż proszą o pomoc i ratunek, to jeszcze są potwornie prześladowani przez organy publiczne miasta Wielunia. Urzędnicy z tego miasta pastwią się nad tymi niewinnymi ludźmi za to że... nie z własnej winy padają ofiarami bezprawia i dlatego iż domagają się pomocy aby URATOWAĆ WŁASNE ŻYCIE ! A zamiast pomocy to są oni potwornie prześladowani i DYSKRYMINOWANI !
Ciekawe
rok temu
Ciekawe ilu z tych ludzi z budżetówki mogło by zniknąć, a obywatele nie zauważyli by tego ubytku w codziennym funkcjonowaniu państwa?
Tak właśnie
rok temu
Każda porażka Morawieckiego i jego kolesi jest osobistym sukcesem każdego uczciwego Polaka !!!!!!!
Niestety
rok temu
W związku z zarządzaniem tym krajem przez starszych braci w wierze ten kraj od setek lat jest dla Polaków tragiczną utopią !!!! Obecnie nastał czas , że ta tragiczna utopia doszła do końca swoich możliwości i nastąpi dramatyczny krach i upadek !!!! Twarzą tego upadku będzie sługa Klausa, starszy brat w wierze Mateusz !!!!