Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

PiS chce znowu obniżyć wiek emerytalny. "Ten pomysł prowadzi do bankructwa"

208
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość zastanawia się nad kolejną obniżką wieku emerytalnego - pisze wyborcza.biz. W ten sposób partia rządząca ma zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo w jesiennych wyborach. Eksperci nie zostawiają na tym pomyśle suchej nitki.

PiS chce znowu obniżyć wiek emerytalny. "Ten pomysł prowadzi do bankructwa"
PiS myśli o kolejnym obniżeniu wieku emerytalnego (PAP, Mateusz Marek)

"Pomysł wyjątkowo głupi, biorąc pod uwagę demografię" - ocenił na Twitterze Maciej Samcik, autor bloga subiektywnieofinansach.pl.

Podobnego zdania jest dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego, który ocenił dla "Wyborczej", że "to nie ma nic wspólnego z przewidywalną i spójną polityką społeczną. Widać, że chodzi tylko o wygranie wyborów".

Niższy wiek emerytalny. Nowe plany PiS

Według informacji wyborczej.biz po kolejnym obniżeniu wieku emerytalnego kobieta, która "rozpoczęła pracę w wieku 20 lat, na emeryturę będzie mogła przejść, gdy skończy 55 lat". To o 12 lat szybciej niż zakładała reforma podwyższająca wiek emerytalny do 67 lat. Jest to również o pięć lat szybciej, niż zakładały pierwsze zmiany, które weszły w życie za rządów PiS. Obecnie kobiety mogą przejść na emeryturę, mając 60 lat.

To o 12 lat wcześniej, niż przewidywała reforma "67", i o pięć lat wcześniej niż teraz, po zmianach wprowadzonych przez PiS (dziś wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat). Natomiast "mężczyzna, który rozpocznie pracę, mając 20 lat, będzie mógł odejść na emeryturę w wieku 60 lat, czyli pięć lat wcześniej niż dziś". Partia Jarosława Kaczyńskiego obniżyła już wiek emerytalny w 2017 r.

Najniższe emerytury i bankructwo

Maciej Samcik dodał w mediach społecznościowych, że pomysł ten "być może jest wypuszczany do mediów celowo, żeby zbadać reakcję wyborców. Bo to, że prowadzi do bankructwa - jest pewne jak w banku. PiS może chcieć sprawdzać, czy my się na to nabierzemy. Może też chodzić o to, żeby PiS miał pomysł, który nie da się skontrować tak, jak 800+ (czyli "to dajcie już teraz, a nie po wyborach"). Donald Tusk apelujący o przyspieszenie obniżenia wieku emerytalnego to zbyt perwersyjna wizja" - ocenił. Ekspert podsumował, że "obiecać można wszystko. Ale jak nie będzie z czego wypłacać... W niektórych krajach już dziś od państwa ma się tym mniej emerytury, im więcej ma się swoich pieniędzy. I to też realnie nam grozi pod rządami populistów".

Zdaniem eksperta emerytalnego Oskara Sobolewskiego kKolejne obniżenie wieku emerytalnego oznaczać będzie problem zwłaszcza dla kobiet, bo będą dostawać często najniższe emerytury" - podkreślił w rozmowie z "Wyborczą".

Gazeta wylicza, że rezygnacja z pracy w wieku 55 lat oznaczać będzie wypłatę minimalnej emerytury dla większości kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(208)
Tamara Ivanov...
10 miesięcy temu
I bardzo dobrze.Oby tylko nie wygrał Tusk z tą bandą bo podwyższy wiek emerytalny i zlikwiduje wszystko co dał PIS
Igrek
10 miesięcy temu
Klamstwo. Pis wcale nie chce obnizyc wieku emerytalnego. Nie wprowadzajcie ludzi w blad.
nikt
rok temu
Oni wiedzą że powinni wiek emerytalny podnieść. Obiecali to w kpo. Ale wygrywają potrzeby kampanii wyborczej. 4 lata jakoś wytrzymają a potem to już nie ich problem...A Polska? To nie ich zmartwienie.....bieda, hiperinflacja, bankructwo państwa - nie liczą się - liczy się tylko WŁADZA. Mam rację panie władzo?
Werty
rok temu
A może uwolnić wiek emerytalny, tak jak w Kanadzie każdy może iść na eme kiedy chce oczywiście świadczenia są takie jakie się wypracowało xd
Zyga
rok temu
Zobaczcie na tą kukłę z żoliborza i nasuwa się tylko jedno że ten starzec oprócz głupot ,bzdur nie jest w stanie nic mądrego powiedzieć. On powinien zostać osądzony i osadzony a nie dalej mącić i dzielić Polaków.
...
Następna strona