Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Cała prawda o zarobkach w Polsce. Mediana prawie tysiąc złotych niższa niż średnia płaca

153
Podziel się

Poniżej średniej krajowej zarabia dwie trzecie Polaków. Mediana, a więc środkowa wartość wynagrodzeń, jest o blisko 1000 zł niższa - wylicza GUS. Ciekawostką jest, że najczęściej wypłacana pensja pod koniec 2018 roku wynosiła poniżej 2400 zł brutto.

GUS pokazał, ile zarabia się w Polsce
GUS pokazał, ile zarabia się w Polsce (East News, ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)
bDeCcRDV

GUS niemal każdego dnia prezentuje przeróżne dane statystyczne. Jednymi z najbardziej wyczekiwanych raportów są te dotyczące zarobków. Każdego miesiąca do wiadomości publicznej podawane są informacje na temat przeciętnego wynagrodzenia - najnowsze pokazują, że w styczniu wyniosło prawie 5300 zł brutto. Problem w tym, że to tylko średnia, więc nie do końca pokazuje prawdziwy obraz na rynku pracy.

Raz na jakiś czas GUS prezentuje bardziej szczegółowe dane na temat wynagrodzeń. Np. co dwa lata publikowana jest struktura wynagrodzeń według zawodów. I właśnie na to przyszła teraz pora. Choć zawarte w publikacji liczby odnoszą się do października 2018 r., dobrze pokazują relacje między zarobkami. Potwierdzają m.in. opinie naszych czytelników, którzy komentując przeciętne zarobki często zauważają, że statystyki są zawyżane.

zarobki

bDeCcRDX

Przeciętne wynagrodzenie w październiku 2018 r. wyniosło dokładnie 5003,78 zł brutto. Między 75 proc. i 100 proc. tej kwoty zarabiało 1 mln 923 tys. pracowników. Między 100 i 125 proc. tej stawki otrzymywało 1 mln 181 tys. Wartość średniej mocno zawyżają najlepiej zarabiający. Okazuje się bowiem, że 66 proc. pracowników zarabiała wtedy mniej. Za to około połowa badanych otrzymywała mniej niż 4094,98 zł brutto. Różnica mediany do średniej to prawie okrągły tysiąc.

Jawne wynagrodzenia w ofertach pracy? "Zdecydowane nie"

Średnia czy mediana? Co lepsze?

- Średnia w przypadku wynagrodzeń ma swoje wady, ale mimo wszystko jest bardzo dobrą miarą - komentuje Marcin Luziński, ekonomista Santandera. - Trzeba przyznać, że nie do końca precyzyjnie pokazuje, ile przeciętnie zarabiają Polacy. Bliższa prawdy jest mediana, a więc wartość środkowa, przy której dokładnie połowa pracowników zarabia mniej i druga połowa więcej.

Ekspert podkreśla jednak, że wyliczanie mediany jest znacznie bardziej pracochłonne, bo wymaga zebrania szczegółowych danych o wynagrodzeniach każdego pracownika, tak by później je odpowiednio uszeregować. Dlatego też GUS tak rzadko publikuje takie statystyki. W przypadku średniej jest to znacznie prostsze.

bDeCcREd

- Z perspektywy ekonomistów średnia jest wystarczającą miarą, bo pokazuje, jak zmieniają się wynagrodzenia. A to jest kluczową sprawą. Dynamika dla przeciętnej wartości czy mediany jest podobna - podkreśla Luziński.

Dominanta i inne miary

W statystykach oprócz średniej i mediany wyróżnia się też dominantę - najczęściej wypłacane miesięczne wynagrodzenie. Wyniosło ono zaledwie 2379,66 zł brutto. To niecałe 300 zł więcej niż obowiązująca w 2018 roku ustawowa płaca minimalna (2100 zł). To też mniej niż połowa przeciętnych zarobków.

Co to oznacza? - Dominanta w przypadku wynagrodzeń praktycznie nic nie mówi. Interpretacja tej miary nie ma większego sensu. Co więcej, niepotrzebnie rozbudza wyobraźnię osób analizujących dane. GUS mógłby spokojnie zrezygnować z wyliczenia tego wskaźnika - wskazuje ekonomista.

bDeCcREe

Raport pokazuje też zarobki w innych przedziałach. Około 10 proc. najmniej zarabiających otrzymywała pod koniec 2018 roku nie więcej niż 2224,17 zł brutto. Tymczasem płaca minimalna w tym czasie była na poziomie 2100 zł. Zarobki nie większe niż ta kwota miało ponad 640 tys. pracowników.

Jednocześnie co dziesiąty zatrudniony zarabiał powyżej 8239,84 zł brutto. Właśnie brak limitu w zarobkach zawyża średnią krajową. Statystyki GUS pokazują, że więcej niż 10 tys. zł miesięcznie zarabiało ponad 500 tys. osób (z badanych niecałych 8,5 mln pracowników). Powyżej 30 tys. zł dostawało ponad 25 tys. zatrudnionych, a próg 60 tys. zł przekroczyło 3 tys. pracowników.

Próg 10 tys. zł przekraczali najczęściej kierownicy do spraw technologii informatycznych i telekomunikacyjnych (około 65 proc. z nich zarabiało co najmniej kilkanaście tysięcy). Tyle zarabiało też 47 proc. specjalistów od prawa, 45 proc. przedstawicieli władz publicznych i wyższych urzędników oraz prawie 40 proc. lekarzy.

bDeCcREf

O raporcie GUS

Najnowszy raport GUS pokazuje też szczegółowo, co składa się na średnie zarobki. Wynagrodzenie zasadnicze stanowiło tu 75 proc. sumy. Około 5 proc. kwoty to nagrody i premie uznaniowe oraz drugie tyle premie regulaminowe. Reszta to dodatki za pracę zmianową i pozostałe składniki płac.

Jak podkreśla GUS w swoim opracowaniu, dane dotyczą 8 mln 425,2 tys. zatrudnionych (nie tylko na pełen etat). Około 31 proc. z nich to pracownicy sektora publicznego. Osoby wykonujące proste prace stanowiły 7,5 proc. ogółu. Udział specjalistów to 26,3 proc., robotnicy przemysłowi to 13,4 proc., operatorzy i monterzy maszyn 12,5 proc., technicy i średni personel 11,7 proc., a pracownicy i sprzedawcy 11,2 proc.

Statystyczny pracownik z raportu GUS ma wykształcenie wyższe i między 30 a 39 lat. Jest zatrudniony na umowę na czas niekreślony, w podstawowym systemie czasu pracy, w średniej wielkości firmie zatrudniającej 20-49 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDeCcREy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(153)
zmęczony
8 miesięcy temu
Paradoks ?????? Mam 35 lat pracy jako fizjoterapeuta - zasadnicza 2600 , pracownik gospodarczy sprzątaczka - zasadnicza 2600 . A może poprostu Sprawiedliwość ????? bez Prawa Chory kraj , chore rządy od lat 90 tych , nic się niezmieniło . Myślałem że ta Opcja ( PIS ) zrobi coś dla ludzi uczciwie pracujacych . Niestety znów się zawiodłem
Rocznik 74
8 miesięcy temu
Porównywanie zarobków specjalistów do spraw prawa, lekarzy czy kierowników do spraw informatyki z zarobkami robotników, salowych czy pracownikow rolnych jest nieporozumieniem. To są dwa różne światy i nie powinno się do nich stosować jednej miary.
Janusz
8 miesięcy temu
Z żoną mamy wspólnie ok. 8000-9000 netto, w zależności od miesiąca. Opłaty za mieszkanie, ubezpieczenie, komunikacja, żywność (dobra żywność), ciuchy, nieprzewidziane wydatki (naprawa itd ), czasem jakis wyjazd i suma sumarum zostaje może 1500 zł średnio na miesiąc. Oczywiście nie wliczam prezentów urodzinowych, gwiazdkowych, ślubnych i wyjść okolicznościowych do kina, teatru czy zakupów typu komputer czy tablet bo wtedy mam 0 albo jestem na minusie.
bDeCcREz
error
8 miesięcy temu
GUS wylicza średnią krajową z połowy pracujących w Polsce . do statystyk bierze 8 mln ludzi a drugie 8 mln pracujących w małych firemkach gdzie ?? Tam dopiero jest dziadownia i rządzi najniższa krajowa !! Gdyby tych pracowników doliczyć to średnia spada na łeb do 3800 zł .A jeszcze ciekawiej wyglądała by średnia gdyby z tych 16 mln pracujących polaków z zestawienia odrzucić ten 1 mln zarabiających powyżej 5500 zł . Wtedy wyszło by rzetelnie że 15 mln Polaków pracuje średnio za 3000 zł brutto . Ale takie statystyki nie są wygodne dla władzy , bo świadczą o nędzy tego kraju !
Figo
8 miesięcy temu
Podajcie ilu z pracujących coś wytwarza , a ilu tylko na tym żeruje ,biorąc często więcej niż ten co to wytworzył.
Najnowsze komentarze (153)
petrous
2 miesiące temu
34 lata, manager IT, stala pensja 22,400 brutto, w tym roku wlasnie dostalem premie roczna 47,400 brutto, jutro wyplata, da sie? da sie.
Prezes spółki...
6 miesięcy temu
Polska jest najwspanialszym miejscem do pracy i życia
polskiezdrowi...
8 miesięcy temu
Lekarz rezydent 2790 netto...wynajem mieszkania 1700, jedzenie itp. Do tego książki, szkolenia specjalizacyjne we własnym zakresie np 10 dni w Warszawie (wyżywienie, nocleg na własny koszt). Specjalizacja 4 lata, bez komentarza. Rozważam zmianę zawodu i rezygnację z pańszczyzny.
to żarty jaki...
8 miesięcy temu
Gorszego tytułu nie mogli dać na opracowanie GUS dotyczace 21% Polaków stanowiacych 48% pracujących i jeszcze pokazując tylko ich dochody na etacie.... o rozbuchanej szarej strefie w Polsce nawet nie wspominam.... to są żarty a nie "cała prawda" :(
fgsdfgsdf
8 miesięcy temu
dalej gnijcie w tym kraju a życie ucieka przez palce
Realistycznie...
8 miesięcy temu
Dominanta, mediana itd... Pytam na co to komu ? Dla kogo ten artykuł skoro każdy normalny wie jak się zarabia w tym kraju. Normalny wie a nienormalnemu nic nie pomoże żeby zmądrzał. To nie zachód żeby pracownik był szanowany i dobrze opłacany. W dodatku pracując spokojnie i bezstresowo. A co najlepsze, w porównaniu z Polską robiąc mniej a zarabiając kilkukrotnie więcej. To jest dopiero zagadka. Wychodzi na to że pracodawcy na zachodzie nie są tak pazerni po prostu. No i mają rozum który im mówi iż pracownika i to zarówno tego na samym dole i tego na górze, trzeba dobrze opłacić żeby był zadowolony bo dzięki niemu się ma to co się ma. Polscy "przedsiębiorcy" jeszcze mają na to za małe rozumki i za głębokie kieszenie.
Leon
8 miesięcy temu
Kiedy normalne pensje dla nauczycieli....?
tester
8 miesięcy temu
Jeżeli pan ekonomista twierdzi, że jemu (jako ekonomiście) dominanta (inaczej: modalna - jedna z miar tendencji centralnej) niczego nie mówi, to zapraszam go na egzamin, a pracodawcy (bankowi Santander) radze sprawdzić, gdzie pan ekonomista się kształcił (?).
bDeCcREr
tester
8 miesięcy temu
Jeżeli pan ekonomista twierdzi, że jemu (jako ekonomiście) dominanta (inaczej: modalna - jedna z miar tendencji centralnej) niczego nie mówi, to zapraszam go na egzamin, a pracodawcy (bankowi Santander) radze sprawdzić, gdzie pan ekonomista się kształcił (?).
Al405
8 miesięcy temu
Moja propozycja to statystyka bez statystyki wprowadzającej w błąd. Wystarczy na przykładzie 2 kwot np: 2000 zł i 8000 zł = 10000 zł, po podzielenie na pół wychodzi po 5000 zł. Zatem ten z 2000 zł powinno się dołożyć 3000 zł. I wtedy była by to jakaś statystyka A tak to tylko woda. I tak można liczyć wszystko
error
8 miesięcy temu
GUS wylicza średnią krajową z połowy pracujących w Polsce . do statystyk bierze 8 mln ludzi a drugie 8 mln pracujących w małych firemkach gdzie ?? Tam dopiero jest dziadownia i rządzi najniższa krajowa !! Gdyby tych pracowników doliczyć to średnia spada na łeb do 3800 zł .A jeszcze ciekawiej wyglądała by średnia gdyby z tych 16 mln pracujących polaków z zestawienia odrzucić ten 1 mln zarabiających powyżej 5500 zł . Wtedy wyszło by rzetelnie że 15 mln Polaków pracuje średnio za 3000 zł brutto . Ale takie statystyki nie są wygodne dla władzy , bo świadczą o nędzy tego kraju !
OPIEKUN TO WY...
8 miesięcy temu
A ja mam 620 zł netto miesięcznie.Jestem opiekunem czyli według społeczeństwa oraz naszego państwa nie zasługuje na godne życie!!!Dla zwykłych ludzi jestem śmieciem,bo nie mam telefonu,samochodu i nie ubieram się markowo.Dziękuje wam wszystkim!!!Zobaczymy jak wy będziecie starzy i was rodziny zostawią kto wtedy będzie się wami opiekował?Będzie to samo co w Niemczech teraz tania siła robocza z Polski,a wami będą się opiekować hindusi.Pozdrowienia z dziadowa.
VTOL
8 miesięcy temu
To nadal nie jest cała prawda - te dane GUS zbiera od pracodawców zatrudniających 9+ pracowników. Najsłabiej płatne są posady właśnie w tych najmniejszych firmach typu sklep spożywczy na wsi, jakby jeszcze te dane wzięli pod uwagę to dopiero okazałoby się, jakim to p0lska jest krajem mlekiem i miodem płynącym xD
Tyle w temaci...
8 miesięcy temu
chodzi o to że złotówka leci na łeb mogę mniej zarabiać i żyć godnie , a u nas odwrotnie im więcej pieniędzy na rynku tym jakość życia gorsza
...
Następna strona