Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Przeciętne wynagrodzenie spadło o ponad 300 zł. Nowe dane GUS

85
Podziel się:

Początek roku zweryfikował rzeczywistość rynku pracy. Przeciętna płaca w średnich i dużych firmach to 5282,80 zł brutto, a więc o około 320 zł mniej niż w rekordowym grudniu.

Zarobki rosną w skali roku, choć nie równają się z tymi odnotowanymi przez GUS w grudniu.
Zarobki rosną w skali roku, choć nie równają się z tymi odnotowanymi przez GUS w grudniu. (PAP, PAP/Wojciech Pacewicz)

Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwsze tegoroczne statystyki dotyczące zarobków w firmach zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w styczniu dokładnie 5282,80 zł brutto.

W porównaniu ze styczniem 2019 średnia podwyżka wyniosła 7,1 proc. Skala wzrostu płac nie odstaje specjalnie od tego, co mieliśmy w poprzednich publikacjach GUS, choć jest lekkie przyspieszenie.

Patrząc na wzrost wynagrodzeń przez pryzmat prognoz analityków, mamy nawet pozytywną niespodziankę. Średnia typowań zakładała podwyżki rzędu 6,7 proc.

Uważny obserwator dostrzeże jednak, że jeszcze miesiąc wcześniej średnia płaca była dużo wyższa. Przypomnijmy, że w grudniu 2019 pierwszy raz w historii przekroczyła 5600 zł brutto. Nie oznacza to jednak, że zarobki przestały rosnąć i nadchodzą gorsze czasy dla pracowników. Co roku powtarza się ten sam schemat - w grudniu w związku z premiami świątecznymi i innymi bonusami (np. w górnictwie) statystyki idą mocno w górę, by w styczniu wrócić do "normy".

Zobacz także: Oszacowano emeryturę Donalda Tuska. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel: "godna pozazdroszczenia"

Kwota około 5280 zł podawana przez GUS to wartość brutto wynagrodzenia. Oczywiście na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Na rękę pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce niewiele ponad 3800 zł.

730 zł - mniej więcej tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 410 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 335 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Kwestią czasu jest kiedy na trwałe przeciętne zarobki skoczą w okolice 5600 zł, a więc rekordowej kwoty sprzed miesiąca. Płace od dawna systematycznie idą w górę. Jeszcze niedawno, bo na początku 2019 roku udało się przebić 5 tys. zł, a 5 lat temu celem było przekroczenie 4 tys. zł.

Wyraźnie ponad 5 tys. zł to ciągle dla wielu kwota, która nie oddaje rzeczywistego średniego poziomu płac. Jest w tym sporo racji. Trzeba pamiętać, że dane GUS, oprócz tego, że są podawane brutto (a kwota netto pensji jest dużo niższa), uwzględniają jedynie duże i średnie firmy. Odrzuca się w nich natomiast te, mające mniej niż dziesięciu pracowników. Na dodatek GUS nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło, którzy są często gorzej wynagradzani.

Z danych GUS opublikowanych w środę wynika, że w średnich i dużych firmach zatrudnionych jest 6 mln 440 tys. osób. W skali roku zatrudnienie zwiększyło się o 1,1 proc. Dynamika mocno wyhamowała, bo jeszcze pod koniec 2019 roku zatrudnienie rosło w tempie 2,6 proc. Spowolnienia spodziewali się analitycy, ale nie aż takiego. Typowali raczej wynik na poziomie 2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
Polak
3 lata temu
Zarabiam 7 tys. netto. Czy to dużo jak na polskie warunki i wyższe wykształcenie inżynierskie?
Tyui
4 lata temu
Uproscic system ubezpieczenie I Podatkowy Ubruttowiona pensja płatna na konto pracownika i on ma obowiązek odprowadzić ubezpieczenie Wtedy podejmuje decyzje czy płacić minimalne czy większa składkę na ZUS Obowiązkowy NFZ dla każdego w kwocie 100 zł Wtedy zobaczy pracownik ile kosztuje zatrudnienie go a ile z tego zostaje na czysto Bo dziś koszt pracownika 3100 a na rękę dostaje 1980 zł
mmmm
4 lata temu
Podwyżka kierowcy międzynarodowego na dietach Podnoszą minimalną płace więc dostaniesz jedną dietę mniej bo muszę zapłacić ci wyższą podstawę i do zus zapłaci więcej więc jedna dieta mniej Efekt który nam funduje PIS bedziemy wszyscy zarabiać minimalną
Teodor
4 lata temu
Zarobek 5200 brutto w firmach zatrudniajacych wiecej niz 9 osob. Chyba wliczajac te skladki ,ktore jeszcze pracodawca ponosi.
Piotr
4 lata temu
Porównaliście Grudzień, który jest zawsze najlepszy ze Styczniem. Jak porównacie Styczeń 2019 do Stycznia 2020 to wyjdzie że płace są 7,1% wyższe.
...
Następna strona