Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy za granicą. Gdzie można zarobić najwięcej?

180
Podziel się:

Wiele państw, szczególnie zachodnich, kojarzonych jest z wysokimi wynagrodzeniami. W których krajach nasi rodacy są w stanie zarobić najwięcej? Do jakich krajów najchętniej wyjeżdżają w celach zarobkowych?

Wielka Brytania i Niemcy to dwa kraje, do których Polacy najczęściej jeżdżą za pracą. Ale popularne są też inne
Wielka Brytania i Niemcy to dwa kraje, do których Polacy najczęściej jeżdżą za pracą. Ale popularne są też inne (PAP, Marcin Bielecki)

Emigracja na przestrzeni lat

Według danych GUS w 2017 roku za granicą przebywało około 2,5 mln Polaków. W latach 2004 - 2017 liczba emigrantów wzrosła o 1,5 mln osób. Największą popularnością cieszą się takie kraje jak Wielka Brytania oraz Niemcy. W 2017 roku liczba naszych rodaków w Wielkiej Brytanii wynosiła 793 tys., a w Niemczech 703 tys. Wśród krajów Europy Polacy najrzadziej wyjeżdżają do Portugalii czy na Cypr - tam liczba emigrantów w 2017 roku była najmniejsza i wynosiła po ok. 1000 osób.

W latach 2010 – 2017 można zauważyć ciągły wzrost liczby Polaków emigrujących czasowo do innych krajów Europy. Na przestrzeni tych lat liczba emigrantów wzrosła o 556 tys. osób. Nieustanny wzrost można również zauważyć w przypadku najczęściej wybieranych do emigracji państw. Szczegółowe dane dotyczące kształtowania się tego zjawiska na przestrzeni ostatnich lat prezentuje wykres 2.

Zobacz także: Obejrzyj także: Telefony od szefa po godzinach. "Należy postawić granice. Skrajnie, udać się do PIP"

Zarobki Polaków za granicą

Według raportu "Zarobki Polaków za granicą w 2018 roku" wydanego przez firmę Euro-Tax.pl w ubiegłym roku nasi rodacy zarobili w całej Europie ponad 154,5 mld PLN, natomiast w ciągu ostatnich 15 lat ponad 1 401 mld PLN.

Biorąc pod uwagę średnie zarobki na osobę w 2018 roku najwyższe wynagrodzenia otrzymywali nasi rodacy pracujący w Austrii (10 041 PLN), choć kraj ten zajmuje dopiero 10. miejsce pod względem popularności destynacji wśród Polaków (w 2017 roku w Austrii przebywało 40 tys. naszych rodaków). Na drugim miejscu względem wynagrodzeń znalazła się Wielka Brytania. W 2018 roku średnie zarobki Polaków w tym kraju wynosiły 9 581 PLN. Nic więc dziwnego, że to państwo cieszy się największym powodzeniem wśród emigrantów (w 2017 roku w Wielkiej Brytanii przebywało aż 793 tys. Polaków).

Zastanawiając się nad podjęciem pracy za granicą warto zwrócić uwagę na minimalne wynagrodzenia w poszczególnych krajach. Według danych Eurostat w 2019 roku najwyższe minimalne wynagrodzenie było w Luksemburgu (2 071 EUR brutto). Co ciekawe szacuje się, że w Luksemburgu było około 5 tys. Polaków, co świadczy o tym, że kraj ten nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród naszych rodaków. Najniższe wynagrodzenie minimalne występuje w Bułgarii i wynosi 286 EUR brutto. Zestawienie minimalnych wynagrodzeń w wybranych krajach przedstawia poniższy wykres.

Przy analizowaniu wynagrodzeń w poszczególnych krajach warto również wziąć pod uwagę zarobki w przeliczeniu według parytetu siły nabywczej (PPP). Porównanie wynagrodzeń między państwami z uwzględnieniem różnic cenowych w poszczególnych krajach pokazało, że w 2019 roku najwyższe minimalne wynagrodzenie otrzymywali Luksemburczycy (1 636 EUR (PPP))
. Następne miejsca w zestawieniu zajęły Niemcy, Belgia oraz Francja mające kolejno 1 496, 1 435 i 1 378 EUR (PPP) minimalnego wynagrodzenia. Co ciekawe, Irlandia w tym zestawieniu zajęła dopiero piąte miejsce, czyli niżej niż w przypadku porównania jedynie płac minimalnych. Uwzględniając różnice cenowe Polska zajęła 9. miejsce z minimalnym wynagrodzeniem w wysokości 919 EUR (PPP). Porównanie minimalnych wynagrodzeń z uwzględnieniem różnic cenowych w poszczególnych krajach przedstawia poniższy wykres.

Obecnie najwięcej Polaków żyjących za granicą mieszka w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska są wysokie zarobki w tych państwach. Analizując dane płacowe można zauważyć, że zarobki poza granicami naszego kraju są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Tabela 1. przedstawia porównanie wynagrodzeń na wybranych stanowiskach w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce.

Plany Polaków oraz powody i bariery emigracji

Według raportu ,,Migracje zarobkowe Polaków” wydanego przez Work Service w 2018 roku wynika, że aż 1/5 badanych rozważa emigrację zarobkową. W zdecydowanej większości są to osoby poniżej 35. roku życia (75%). Nad wyjazdem zastanawiają się w większości osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym (60%).

Jako główny powód wyjazdu za granicę Polacy wskazali wyższe zarobki (84%). Innymi, często występującymi powodami były również: wyższy standard życia (33%), większe perspektywy rozwoju zawodowego (26%), brak odpowiedniej pracy w naszym kraju (23%) oraz możliwość podróżowania i zwiedzania świata (23%). Badani wskazali również najczęstsze bariery emigracji. Polacy decydują się na pozostanie w naszym kraju głównie ze względu na przywiązanie do rodziny i przyjaciół (68%). W dalszej kolejności były wskazywane takie bariery jak: atrakcyjna praca w kraju (30%) oraz nieznajomość języków obcych (29%). Polacy biorący udział w badaniu mają w planach wybrać kraje do emigracji takie jak: Niemcy (26%), Wielka Brytania (24%) oraz Holandia (23%).

Podsumowanie

W porównaniu do polskich zarobków nasi rodacy są w stanie otrzymać zdecydowanie wyższe wynagrodzenie pracując poza granicami kraju. Nic więc dziwnego, że na wyjazd decyduje się coraz więcej Polaków. Nasi rodacy najczęściej decydują się na wyjazd do Wielkiej Brytanii i Niemiec, natomiast to w Austrii ich średnie wynagrodzenia w 2018 roku były najwyższe. Natomiast wyjeżdżając do Luksemburga pracownicy mogą liczyć na wysoką płacę minimalną (2 071 EUR brutto).

Agnieszka Sutor
Sedlak & Sedlak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(180)
Miriam
2 miesiące temu
Pogon za pienaidzem wszedzie. Ja jezdze jako opiekunka do starszych osob , zazwyczaj niemcy, przez dobrasztele. Zarabiamnaprawde w porzadku pieniadze. Nie narzekam.
lokis
3 lata temu
Polski rynek pracy jest patofeudalny i nepotyczny. Praca dla polskiego pracodawcy - na ta mysl niedobrze mi sie robi. Jestem z Polski, ale ta mentalnosc mnie skrajnie denerwuje, dlatego wpadam tylko w odwiedziny do rodziny, poki tam jest.
luka
3 lata temu
Szwajcaria, Luksemburg, Norwegia, Dania jeszcze jako tako i idzie odlozyc. Niemcy pracy sporo, ale stawki generalnie nieciekawe, duzo przez januszujace powoli agencje, na granicy oplacalnosci, jak sie chce odlozyc i przywiezc do domu. Wszedzie dobrze, gdzei nas nie ma.
Roy
3 lata temu
Też byłem pracować za granicą. Zarobiłem tyle ile potrzebowałem. Wróciłem i nie żałuję. Nasze lepsze życie nie jest za granicą. Ono jest w naszych głowach. Lepiej niż za granicą można mieć i w Polsce jak sobie to zorganizujemy. Nie mam ambicji posiadania "złotych klamek" czy jakichś "wodotrysków" - i tak do ziemi pójdziemy. Świadomość życia u siebie - w swoim kraju wśród bliskich i przyjaciół ma dla mnie też wartość. A ilość kasy zarabianej tam gdzieś jest często złudna bo koszty wszędzie są tak skalkulowane aby starczyło do końca miesiąca. Zrozumie to każdy, kto spróbuje żyć z rodziną na zachodzie jak na stałe.
Robol
3 lata temu
Kto tu zostanie za 2 tys na reke smiechu warte jak ceny zywnosci sa tak drogie ze lepiej oplacaca sie kupowac w niemczech
...
Następna strona