Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Przeciętne wynagrodzenie najwyższe w historii. Przekroczyło 5600 zł brutto

284
Podziel się:

Tak dobrze na rynku pracy jeszcze nie było. Przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach wyniosło w grudniu 5604,25 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Daje to na rękę nieco ponad 4000 zł.

Padł rekord. Przeciętne wynagrodzenie jeszcze nie było takie wysokie.
Padł rekord. Przeciętne wynagrodzenie jeszcze nie było takie wysokie. (East News, Tomasz Kawka/East News)

Jak co roku grudzień jest miesiącem, w którym statystyki wynagrodzeń idą bardzo mocno w górę. W firmach zatrudniających co najmniej 10 osób średnia pensja wyniosła 5604,25 zł brutto. W porównaniu z poprzednim miesiącem oznacza to wzrost o około 375 zł brutto.

Tak wysokiego przeciętnego wynagrodzenia w Polsce jeszcze nie było. To rekord. Poprzedni padł dokładnie 12 miesięcy temu - wynosił 5274,95 zł brutto. Co ciekawe, wtedy też pierwszy raz w statystykach GUS przebito okrągłe 5000 zł. W porównaniu z tamtym wynikiem podwyżka to około 6 proc.

Udało się pobić rekord, ale nie jest to wielkim zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy jeszcze przed publikacją spodziewali się, że przebita będzie kolejna granica 5,5 tys. zł.

Zobacz także: Zarobki w Lidlu wyższe niż w szkole. Wiceminister edukacji: to wina związkowców

Kwota 5604,25 zł podawana przez GUS to wartość brutto wynagrodzenia. Oczywiście na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Na rękę przeciętnego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce blisko 4040 zł. Resztę pieniędzy zjadają składki na ZUS, NFZ i podatek dochodowy.

Około 550 zł ze średniej pensji idzie na emeryturę, 85 zł to składka rentowa, ubezpieczenie chorobowe zabiera kolejne 140 zł, a ubezpieczenie zdrowotne 435 zł. Jeśli doliczyć do tego zaliczkę na podatek dochodowy w kwocie około 360 zł, wychodzi różnica między kwotą brutto i netto.

W ciągu ostatniej dekady przeciętne zarobki w Polsce wzrosły o połowę. Granicę 4000 zł brutto udało się trwale sforsować w 2015 roku, a od 2008 roku normą jest ponad 3000 zł brutto.

Należy wyraźnie podkreślić, że publikowane dane dotyczą pracowników średnich i dużych firm, zatrudniających 9 i więcej pracowników. Dotyczy to około 6 mln ludzi. Jest jeszcze ogromna grupa, około 4 mln pracowników, którzy są w małych firmach lub jednoosobowo prowadzą działalność gospodarczą. Tu średnie zarobki są dużo niższe.

Wraz z rosnącymi płacami w górę idzie zatrudnienie. W grudniu w sektorze przedsiębiorstw pracę miało o 2,6 proc. więcej osób niż rok wcześniej. Mowa dokładniej o 6 mln 3967 tys. pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(284)
Bogacz.
3 lata temu
""Nie wiecie jak są liczone średnie? Ja mam 10 tysięcy ty nie masz nic. Średnio zarabiamy po 5 tysięcy tak to działa!!!""" --------- Gapa. Gdybyś się porównał z jakimś bankierem, to miałbyś z milion albo nawet dwa, a nie jakieś nędzne 5 tysięcy. Trzeba myśleć.
emeryt
3 lata temu
Pensje rosną o 6 % a emerytury o 3 % to jest polski kapitalizm podwyżki emerytur nie pokryją inflacji od kilku lat wartość realnej emerytury spadła około 15%.
emeryt
3 lata temu
Średnia Polaka w to są wliczone pół milionowe zarobki prezesów banków i korporacji którzy doją Polaków. Polak jak zarabia 3 tys. to jest wysoki zarobek przestańcie robić z Polaków robić durni jakby nie umieli liczyć do pięciu.
czytelnik
4 lata temu
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć dlaczego średnia płaca wynosi 5600 brutto, skoro z danych PNB wynika, że (rok 2017) 28 170 usd na mieszkańca co daje około 8 tys zł na miesiąc, jak to ma się do średniej płacy ?
Ggg
4 lata temu
A to jest dużo przecież to 1000 euro tyle zarabia sprzątaczka u zachodnich sąsiadów
...
Następna strona