Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Carsharing coraz popularniejszy. Auta na minuty wypożyczane na... długie wyjazdy weekendowe

17
Podziel się:

Podróż z miasta do miasta samochodem na minuty? Do tej pory wydawało się wyraźnie mniej opłacalne niż klasyczne wypożyczenie auta na kilka dni. Panek CarSharing wprowadza nowy model płatności - długi wyjazd autem na minuty ma się po prostu opłacać.

Samochodem używanym w systemie car sharingu będzie można wyjechać poza Warszawę
Samochodem używanym w systemie car sharingu będzie można wyjechać poza Warszawę (Materiały prasowe)
bEEHzHNh

Zbliżają się ferie zimowe, zbliżają się rodzinne wyjazdy. Co ciekawe, coraz więcej osób nie chce w podróż wybierać swojego samochodu. Wolą na przykład wypożyczone auto na minuty.

Auta na minuty są już alternatywą dla posiadania własnego samochodu. Coraz chętniej taką opcje wybierane są przez osoby, które wybierają się na przedłużony weekend, wakacje i ferie.

Wypożyczalnie wyrastają jak grzyby po deszczu, a szacunki wskazują, że rynek będzie rósł nawet 200 proc. rocznie. Do 2025 roku liczba użytkowników car sharingu ma wzrosnąć do 36 mln, a flota dostępnych samochodów ma się zwiększyć do 427 tys. - wynika z raportu Frost&Sullivan. Polska jest rynkiem wschodzącym.

bEEHzHNj

Zwykle podczas korzystania z samochodu na minuty należy wnieść opłatę zależną od czasu jazdy oraz przejechanych kilometrów. Panek właśnie wprowadza nowy model subskrypcji. Obniża ceny za kilometr i znosi odpowiedzialność za szkody. I to nawet te powstałe z winy samego użytkownika-kierowcy.

Zobacz także: "Moje kolejne auto będzie elektryczne, bo…"

Nowa opcja wypożyczenia auta na minuty dostępna jest już od dziś w 3 wariantach. Zasada jest prosta: im droższa subskrypcja, tym tańsze kilometry.

bEEHzHNp

Użytkownik wybiera jedną z trzech opcji. Do wyboru jest wersja "basic" w cenie 49 zł, opcja "optimum" za 79 zł oraz wersja "premium" za 179 zł. Użytkownik po prostu dokonuje zakupu w aplikacji, a odpowiednia kwota - 49 zł lub 79 zł lub 179 zł - zostaje automatycznie pobrana z karty płatniczej przypisanej do konta. Na tym nie koniec. Następnie środki wracają do użytkownika w postaci bonusu, który może w całości przeznaczyć na przejazdy.

Efekt? Wydana na subskrypcję kwota pozwala przejechać od 32 km do aż 134 km za darmo. W wersji "basic" cena kilometra to 79 groszy. W wersji "premium" jest to 59 groszy. Ceny za minutę przejazdu i postoju nie ulegają zmianie i naliczane są - dla każdej grupy samochodów - według standardowego cennika.

Subskrypcja Cena Niższe opłaty za km
Basic 49 zł - 32 km przejazdów 79 groszy za km
Optimum 79 zł - 55 km przejazdów 69 groszy za km
Premium 179 zł - 134 km przejazdów 59 groszy za km

Dodatkowo klient otrzymuje zniesienie odpowiedzialności za szkody. Nową subskrypcją objęte są wszystkie samochody, czyli znane wszystkim Yarisy, Corolle, Smarty, Seaty Arona i Mercedesy GLA. Właśnie takimi pojazdami można poruszać się w ramach Panek CarSharing. Subskrypcja dostępna jest dla wszystkich i obowiązuje przez miesiąc.

bEEHzHNq

Z oferty Panek może z skorzystać każda osoba, która posiada prawo jazdy oraz kartę bankomatową. Za rejestrację, wypożyczenie i oddanie samochodu odpowiada aplikacja mobilna.

Firma działa w tej chwili w kilku największych miastach: w Warszawie, w Lublinie, w Krakowie, w Trójmieście i we Wrocławiu.

Co ważne, korzystając z aut na minuty możesz podróżować gdziekolwiek zechcesz na terenie Polski. Zakończenie najmu możliwe jest tylko w obrębie strefy, ale - w różnych miastach. W efekcie możesz swobodnie wypożyczyć samochód w Warszawie i oddać go w innej strefie na przykład w Lublinie, Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście.

Jak już udowadnialiśmy w money.pl, z lotniska w Modlinie do centrum stolicy wynajętym samochodem dojedziesz taniej niż pociągiem. System carsharingu od lat sprawdza się w dużych miastach Europy, wpływając na zwiększenie liczby miejsc parkingowych, zmniejszenie korków i znaczną redukcję emisji CO2 do atmosfery.

bEEHzHNr

Tym bardziej, że - jak wynika z badań - jednym samochodem podróżować może w ciągu dnia od 12 do 17 osób. Jak już pisaliśmy w money.pl, użytkownicy samochodów carsharingowych przemieszczają się nimi dużo efektywniej, planują przejazdy i potrafią zrobić o 30% mniej kilometrów w porównaniu do poruszania się własnym samochodem, a załatwiając tą samą ilość spraw.

Autor: Łukasz Krzemiński

bEEHzHNK
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Ali
2 lata temu
Trasa Słupsk Gdańsk Słupsk 250 pln a prywatnym 80 pln
darek
2 lata temu
Jak dla mnie nic nie zastąpi własnego auta. Wynajmowanym na wakacje nie pojedziesz, a ja siadam sobie w swojego korando trójkę i zawsze jadę gdzie chce. Wynajmowane nie są dla mnie
darek
2 lata temu
Jak dla mnie nic nie zastąpi własnego auta. Wynajmowanym na wakacje nie pojedziesz, a ja siadam sobie w swojego korando trójkę i zawsze jadę gdzie chce. Wynajmowane nie są dla mnie
bEEHzHNL
elpol3
2 lata temu
Toyota Yaris opłata za minutę 50 gr, inne 80 gr. Godzina postoju 12 zł. To jest bardzo wysoki koszt. Pół godziny w korku 30 x 80 gr = 24 zł. Oczywiście gdy droga wolna, może wyjść bardzo korzystnie, o ile ktoś sporo jeździ.
>>>>
2 lata temu
to się opłaci. dorasta pokolenie 'zaradnych dzieci'. nie stać ich na mieszkanie, samochód. będą wypożyczalnie wszystkiego...