Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Kasandra ostrzega: światowy kryzys jest blisko. Także w Polsce jest problem

234
Podziel się:

Zdaniem japońskiego banku Nomura sześć światowych gospodarek znajduje się w przededniu kryzysu. Na liście krajów zagrożonych krachem znajdują się m. in. USA, Japonia, Niemcy, Tajwan, Szwecja i Holandia. Polska również nie ma powodów do optymizmu.

Kasandra ostrzega: światowy kryzys jest blisko. Także w Polsce jest problem
September 16, 2008, New York, New York, USA: Upadek banku Lehman Brothers spowodował m.in. krach giełdowy, Gerald Holubowicz / Polaris Gerald Holubowicz (East News)
bEDQLDeJ

Raport Cassandra to tak naprawdę system wczesnego ostrzegania przed światowymi kryzysami. Działa, jak sygnaliści, którzy mówią często niewygodną prawdę, aby przestrzec przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. Raport posiłkuje się jednak twardymi ekonomicznymi danymi.

O tym, czy dany kraj zbliża się już do kryzysu świadczy specjalny indeks Cassandry. Jeżeli przekracza 100 to oznacza, że dany kraj jest u progu poważnych problemów.

Nomura oblicza indeks biorąc pod uwagę m.in. takie wskaźniki jak: stosunek kredytów klientów indywidualnych do PKB, wskaźnik obsługi długu, ceny nieruchomości, czy kurs danej waluty. Uwzględnia także zmiany stóp procentowych i ryzyko klimatyczne.

bEDQLDeL
Zobacz także: Gospodarka po epidemii. Koniec ery made in China

Każdemu współczynnikowi przypisuje odpowiednie progi, które sygnalizują możliwość wystąpienia kryzysu.

Od początku lat 90 - tych raport przewidział już wiele nadchodzących kryzysów. Teraz Cassandra ostrzega, że może on pojawić się m.in. w USA, Japonii, Niemczech, Tajwanie, Szwecji oraz Holandii. Kolejne pięć krajów znajduje się z kolei blisko niebezpiecznego progu. Na tej liście znajdują się m.in. Francja, Węgry, Rumunia, Nowa Zelandia i Portugalia.

bEDQLDeR

Jak na tym tle wypada Polska? Niestety znajdujemy się na liście krajów, które w przyszłości mogą być zagrożone kryzysem. Nomura bierze także pod uwagę zmiany klimatyczne, jako czynnik możliwego ryzyka kryzysu, w tym wypadku nasze szanse na pojawienie się ryzyka kryzysu jeszcze bardziej rosną.

Założony w 1925 roku Bank Nomura działa w ponad 30 krajach. Analitycy banku ostrzegali m.in. przed możliwością wystąpienia kryzysu w 2008 roku, gdy upadł amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers. Zapoczątkowało to wówczas światowy kryzys.

bEDQLDeS
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDQLDfm
gospodarka
kryzys
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(234)
bambecia
2 miesiące temu
A Israel?
Syl
2 miesiące temu
Jak jest kryzys w USA to na calym swiecie zachodnim jest kryzys znacznie gorszy niz w USA a zady prezydenta bidena spowoduja kryzys w USA
Norbert
2 miesiące temu
Brakuje mi komentarzy zwolenników PiS-u, że to znowu wina Tuska! :)
bEDQLDfn
Trzeźwo myślą...
2 miesiące temu
Nie dajcie się ogłupić analitykom, ekonomistom - to mitomani. Jak bankryctwo 1 banku może wywołać światowy kryzys ??? Takich banków są tysiące. Prawdziwą przyczyną kryzysów finansowych są zbyt niskie zarobki. Ciężko pracujący pracownicy muszą konkurować z tanią , niewloniczą siłą roboczą z całego świata. Przez to dużo , wydajnie pracują i mało zarobiają, przez co wytwarzają nadprodukcję, której nie można skonsumować z powodu zbyt niskich zarobków. Ot i cała tajemnica kryzysu finansowego. Cała reszta kredyty , banki to tylko mało znaczące dodatki.
Pinokio
2 miesiące temu
Swoim znajomym już od kilku lat radzę aby oszczędności lokować w waluty obce i działki okazyjnie kupione od biskupa !!.
...
Następna strona