Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MŁU
|
aktualizacja

Jedziesz na święta? 500 zł w 2022 r. może nie wystarczyć na podróż

53
Podziel się:

Tegoroczne wyjazdy na święta będą wyjątkowo kosztowne. Na samą benzynę, by z Warszawy dostać się do Zakopanego, wydamy ok. 270 zł, a z Krakowa do Gdańska – 390 zł. W jedną stronę. Do tego dochodzą posiłki czy opłaty za przejazd autostradą.

Jedziesz na święta? 500 zł w 2022 r. może nie wystarczyć na podróż
Kilkaset złotych to sam koszt spalonej benzyny, jeśli wybierzemy się w podróż autem na święta (Agencja Wyborcza.pl, WP, GWL KRAK JP, money.pl)

Aktualne średnie ceny paliw (dane e-petrol z 21 grudnia) to 6,53 zł za litr benzyny Pb 95 i 7,27 zł za litr Pb 98. Za olej napędowy płacimy 7,67 zł, a LPG – 2,93 zł za litr.

Przyjmując, że czteroosobowa rodzina jadąca samochodem na święta spali 10 litrów paliwa na 100 km świątecznej podróży, na samo tankowanie, by przejechać w jedną stronę, wyda kilkaset złotych.

Podróż na święta

Kosz tankowania Pb 95

Koszt tankowania ON

Z Warszawy do Zakopanego (415 km)

271 zł

318 zł

Z Krakowa do Gdańska (596 km)

389 zł

457 zł

Z Wrocławia do Poznania (183 km)

119 zł

140 zł

Można trochę zaoszczędzić, jeśli tankować się będzie poza główną trasą. Na autostradach oraz drogach ekspresowych litr paliwa jest nawet o 36 gr droższy niż na pozostałych stacjach – wynika z danych aplikacji PanParagon i systemu dla kierowców Yanosik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chwilowe wytchnienie na stacjach. "Paliwa podrożeją mniej więcej o złotówkę"

Do kosztów paliwa dochodzą opłaty za przejazd autostradą czy posiłki

W zależności od trasy naszej podróży, do tej kwoty trzeba doliczyć opłaty za przejazd autostradą. I tak jadąc z Krakowa do Gdańska przez Katowice, za przejazd autem osobowym A4 zapłacimy 13 zł (płatność kartą lub gotówką) lub 10 zł (płatność automatyczna), a następnie za przejazd A1 od Torunia do Gdańska (Nowa Wieś- Rusocin) trzeba wnieś opłatę w wysokości 29,99 zł.

Mała gastronomia może wyjść drogo, warto spytać o cennik

Jeśli nie zabierzemy w podróż własnych kanapek, do ceny musimy dodać posiłek, który na trasie może być znacznie droższy niż w domu.

Dwudaniowy posiłek dla czterech osób (z wodą dla każdej) w restauracji to wydatek rzędu 120-150 zł. W pizzerii za dużą klasyczną pizzę i wodę dla całej rodziny zapłacimy ok. 60-80 zł.

Opcją alternatywną są mniejsze posiłki w trakcie postoju na stacji benzynowej. Za hot doga czy kanapkę mogą się spodziewać ceny od 5 do 15 zł, podobnie zapłaci się w stacji na trasie za kawę czy herbatę.

Rachunek za zamówione przy drodze jedzenie może się okazać sporym zaskoczeniem, szczególnie że ceny w gastronomii bardzo szybko idą w górę. Według danych GUS ceny w kategorii restauracje i hotele wzrosły rok do roku o 18,6 proc., czyli powyżej ogólnej inflacji w listopadzie, która wyniosła 17,5 proc. r/r.

Gdy gorący posiłek zostanie już przygotowany, na reklamację z powodu samej tylko ceny jest już za późno. Warto więc upewnić się i zapytać o cenę oraz rozmiary podawanego posiłku, zanim złożymy zamówienie.

Jeśli nie wypełnimy auta po brzegi, taniej wyjdzie podróż pociągiem

Łącznie podróż na kilkusetkilometrowej trasie w jedną stronę w święta 2022 r. spokojnie przekroczy kwotę 500 zł, jeśli zdecydujemy się po drodze na posiłek w restauracji. Gdy porównamy te koszty z cenami biletów na podróż najtańszym połączeniem PKP Intercity, widać, że autem może wyjść taniej, tylko jeśli jedziemy większą grupą osób.

  • W relacji Wrocław-Poznań najtańszy bilet dla osoby dorosłej w PKP Intercity według cennika na 24 grudnia kosztuje 49 zł;
  • Podróż Kraków-Gdańsk to koszt 92 zł (najtańszy bilet PKP Intercity drugiej klasy);
  • Podróż Warszawa-Zakopane to w PKP Intercity wydatek co najmniej 80 zł na osobę. Pociąg jedzie blisko 8 godzin, ale sporych korków w okresie świątecznym można też spodziewać się na Zakopiance.

PKP Intercity na święta dostawia wagony

PKP Intercity zapewnia, że na czas świąt zapewni więcej miejsc w składach startujących m.in. ze Szczecina, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Poznania czy Gdyni, które pojadą do innych dużych miast lub popularnych ośrodków turystycznych. W sumie w ruchu ma być kilkadziesiąt dodatkowych wagonów.

Spółka zachęca, by bilety kupować z wyprzedzeniem. Z jednej strony pozwoli to obniżyć ich ceny, zwłaszcza gdy skorzysta się z takich promocji jak "Taniej z Bliskimi". Z drugiej – wcześniejsza rezerwacja miejsc w składach pozwala PKP Intercity reagować na duże zainteresowanie danym połączeniem i doczepiać do niego dodatkowe wagony.

Prognoza cen paliw na tydzień 26 grudnia 2022 - 1 stycznia 2023

Wracając po świętach do domu, wydamy na paliwo podobną kwotę. Jak prognozuje e-petrol, ceny paliw w przyszłym tygodniu (26 grudnia 2022 - 1 stycznia 2023) będą wyglądać następująco:

Paliwo

Cena za litr

Pb 95

6,52-6,65 zł

Pb 98

7,21-7,33 zł

ON

7,68-7,81 zł

LPG

2,92-2,99 zł

Jeśli jechać, to być może i tak teraz, bo od 1 stycznia 2023 r. ceny mogą pójść w górę, gdy wróci podstawowa stawka VAT na paliwa w wysokości 23 proc. Jest jednak nadzieja, że efekt podwyżek nieco zrównoważą inne czynniki, jak spadające ostatnio ceny ropy na światowych rynkach.

"W naszej ocenie możliwy jest scenariusz, że na przełomie roku spadną ceny hurtowe u producentów paliw wraz z jednoczesną redukcją marż detalicznych, które są obecnie na poziomie dużo wyższym niż przeciętnie. W rezultacie podwyżka cen nie będzie specjalnie widoczna na pylonach stacji paliw" – prognozują eksperci e-petrol.pl.

W Polsce benzyna jest stosunkowo tania, ale bardzo niskie są też pensje

Według Eurostatu Polacy wydali w grudniu 2021 r. na podróże osobiste po kraju kwotę rzędu 160 euro, czyli – po obecnym kursie – ok. 741 zł*. To dwa razy mniej niż wyniosła średnia dla krajów strefy euro (ok. 320 euro, czyli 1482 zł) i zdecydowanie mniej niż rekordziści z Austrii (blisko 510 euro, czyli 2361 zł).

Mniej od nas na wycieczki w grudniu 2021 r. w UE wydali tylko Czesi, Węgrzy (po ok. 130 euro, czyli 602 zł) i Litwini (kwota rzędu 50 euro, czyli 232 zł).

Niższe wydatki na wycieczki w przeliczeniu na euro wiążą się u nas także z niższymi płacami. W 2021 r. pod tym względem także zajęliśmy czwarte miejsce od końca w Unii.

Benzynę mamy również stosunkowo tanią, ale już nie aż tak tanią, jak niskie są u nas pensje. Według danych Komisji Europejskiej (Weekly Oil Bulletin z 19 grudnia 2022 r.) jesteśmy piątym najtańszym krajem UE, jeśli chodzi o cenę benzyny Pb 95.

Mateusz Lubiński, dziennikarz money.pl

*Po kursie wymiany euro równym 4,63 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
alga
rok temu
Za trochę nie będzie nas stać na żaden wyjazd, obojętnie czym.
irga
rok temu
Nasze ceny i mandaty są od dawna "zachodnie", tylko pensje mamy "wschodnie". Rozjeżdża się to coraz bardziej. Biedniejemy z zastraszającym tempie.
Ideologia PIS
rok temu
Rozdzielić rodziny przez drogie paliwa, auta i mandaty za nic!
baca
rok temu
Podróże kształcą i odchudzają.
Podróż to męk...
rok temu
Koleją może i dobrze się jeździ, ale jak pociągi są punktualne, nieupchane i dojeżdżają wszędzie. No i najważniejsze, gdy nam się nie spieszy. Ale niestety tak nie jest. Wybieram konserwę zimą, motocykl latem. Oczywiście, jeśli jadę sam. O podróżach z Krakowa do Gdańska lub tym bardziej do Szczecina pociągiem nie ma mowy, wolę samolot. Ponadto przejazd z miejsca do miejsca to nie tylko koszt paliwa. To wieczne opłaty na drogach, wypatrywanie w krzakach siepaczy systemu oraz atrakcje związane z ciężarówkami i debilami na drogach. Kolej. Koleje Mazowieckie posiadają składy gdzie pneumatyka wydaje dźwięki o natężeniu około 90dB. Pendolino to Włoskie guano, które nigdy nie jest w pełni sprawne. Syf, smród, niedomykające się drzwi to norma w przedziałówkach, niesprawne toalety. Pamiętam, jak jechałem pociągiem z Kijowa do Chersonia. Rok 1988, czerwiec. A nad oknem napis "zakryto na zimu". Ale i tak tamte składy za sajuza były w lepszym stanie, a niż ma teraz PKP.
...
Następna strona