Notowania

energia
30.07.2019 14:51

Ceny energii. Termin składania oświadczeń ws. utrzymania cen energii z 2018 r. zostanie wydłużony?

Termin składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej minął w poniedziałek o północy. Resort energii zapowiada, że może on zostać wydłużony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Ceny energii. Termin składania oświadczeń zostanie wydłużony?

Zgodnie z ustawą z grudnia 2018 r. odbiorcy końcowi energii elektrycznej, którzy są m.in. mikro i małymi przedsiębiorcami i jednostkami sektora finansów publicznych, mogą być, w drugim półroczu 2019 r., rozliczani według cen i stawek opłat za energię elektryczną, jakie były stosowane 30 czerwca 2018 roku.

Aby skorzystać z tego uprawnienia, należało złożyć do poniedziałku oświadczenie, które potwierdzi, że spełnia się wymagany status odbiorcy końcowego. Jednak pojawiły się zarzuty m.in. polityków opozycji, że mało, który przedsiębiorca o tym wiedział.

W środę na dodatkowym posiedzeniu Sejmu, do ustawy deregulacyjnej przygotowywanej przez resort przedsiębiorczości, ma być dodany zapis o wydłużeniu terminu na składanie wniosków. Na razie to tylko zapowiedź - cały czas dla przedsiębiorców wiążący był termin poniedziałkowy - podawało RMF FM.

Zobacz: Płacili 10 tys. zł miesięcznie, zapłacą o 4 tys. zł więcej. "Trzeba złożyć oświadczenie"

Oświadczenie, będzie podstawą uprawnienia do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r. - ze względu na to, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest np. małym, czy średnim przedsiębiorcą.

"Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" obowiązuje:

  • jednostki sektora finansów publicznych (tj. jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych);
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej;
  • mikro i małych przedsiębiorców;
  • szpitale.

W przypadku gospodarstw domowych i innych odbiorców końcowych z grupy taryfowej Gx w całym roku 2019 obowiązują ceny z roku 2018. Tym samym nie ma wymogu składania oświadczeń przez tych klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-07-2019

tereniaSpecjalnie zrobiono to latem , kiedy większość ma urlop i nie ma ich nawet w kraju. Nic kompletnie o tym nie mówiono . Dopiero na 2 dni przed upływem … Czytaj całość

01-08-2019

KiiciaaPo co ten cyrk znow biurokracja potwierdzanie oczywistosci. Przeciez posrednik sprzedawca i tak placi podatki.

01-08-2019

Twój nickHehe! POPiS doplacił do pradu z budżetu ok. 10mld PLN i chcą się odkuć na naiwniakach. Niedługo UE zażąda dopłaconych pieniążków, wyrównania oraz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)