Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny gazu wzrosną. URE zatwierdził nową taryfę dla PSG

Za gaz będziemy płacić do 3 zł więcej w miesiącu. Wynika to ze wzrostu stawek opłat dystrybucyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa. URE właśnie je zatwierdził.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Gaz podrożeje. Rachunki wzrosną maksymalnie o 3 zł.

Kompleksowe rachunki odbiorców gazu wzrosną o ok. 1,1-1,3 proc., czyli za gaz zapłacimy w każdym miesiącu od 0,27 zł do 2,93 zł więcej - informuje URE. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził bowiem taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Wzrost stawek opłat dystrybucyjnych spółki wyniesie średnio 3,5 proc..

Rachunek odbiorcy paliwa gazowego składa się z części płaconej sprzedawcy gazu za towar, jakim jest gaz, oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia do konsumenta - tłumaczy Urząd. Do wyliczenia całkowitych skutków wzrostu taryfy dystrybucyjnej dla odbiorców w gospodarstwach domowych uwzględniono zatem: nową taryfę PSG oraz taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (która obecnie nie ulega zmianie i została zatwierdzona przez prezesa URE w grudniu 2019 r.).

Jerzy Kwieciński od niedawna stoi na czele PGNiG.
PGNiG cierpi przez niskie ceny gazu. Zyski spadły o ponad połowę

Przyjęcie do wyliczenia taryfy PGNiG OD wynika z faktu, że spółka ta jest największym w Polsce sprzedawcą gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Jak wynika z tych wyliczeń, wzrost o 3,5 proc. samej dystrybucji skutkuje zwiększeniem płatności kompleksowych dla odbiorców w gospodarstwach domowych (tj. łącznej ceny za gaz i jego dostawę) o ok. 1,1-1,3 proc. (różnice wahają się od 0,27 zł do 2,93 zł na rachunku miesięcznym), wyjaśniono.

"Oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. 'kuchenkowicze', grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 27 groszy więcej miesięcznie. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. używają go także do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok. 2,93 zł więcej miesięcznie" - czytamy w komunikacie URE.

Polska Spółka Gazownictwa to największa spółka w grupie kapitałowej PGNiG. Jest Narodowym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce i europejskim liderem branży dystrybucji paliwa gazowego. Zatrudnia 11,5 tys. osób i zarządza 187 tys. km gazociągów, które dostarczają rocznie ponad 11,6 mld m3 gazu. Spółka obsługuje blisko 7 mln odbiorców w całym kraju.

Na czele PGNiG stoi prezes Piotr Woźniak.
PGNiG z dużym spadkiem zysków. Winne niskie ceny gazu i ropy na giełdach

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

OldUwielbiam takie tlumaczenia Ceny gazu spadly I gazownicy stratni polowe zyskow wyglada na to ze powinni hodowac pietruszke to mieli by zysk

19-03-2020

oloPrzecież na rynku ceny gazu spadły

19-03-2020

doc54Ceny gazy spadły a odbiorca będzie płacił więcej! A może by zmniejszyć premie dla pewnie licznych członków Zarządów, Rad Nadzorczych i innych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (428)