Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ceny materiałów w górę, budowa i remont coraz droższe

64
Podziel się:

Eksperci ostrzegają - dane o cenach materiałów budowlanych nadal są alarmujące. Ceny dynamicznie rosną, co nie ułatwia życia budującym czy remontującym domy i mieszkania.

Do końca roku w Polsce ma pracować nawet 3 mln Ukraińców
Do końca roku w Polsce ma pracować nawet 3 mln Ukraińców (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
bEUTPtCd

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, kołem zamachowym, napędzającym wzrosty cen materiałów budowlanych jest wciąż żywe przekonanie o nieuchronnym, dalszym trwaniu inwestycyjnej prosperity na rynku mieszkaniowym. - Wzrosty cen są ciągle znaczące, ale ich dynamika maleje - zauważył ekspert cytowany przez tvn24bis.pl. Z kolei grupa PSB podała, że w 2018 r. ceny większości materiałów budowlanych wzrosły.

Jak dodał Jarosław Jędrzyński, wzrosty cen wciąż są znaczące, co teoretycznie potwierdza trwającą silną hossę, jednak ich dynamika maleje.

bEUTPtCf

- Dotyczy to zwłaszcza pozycji o dotychczas najbardziej dynamicznie rosnących cenach, a więc płyt OSB, izolacji termicznych, czy izolacji wodochronnych. Na razie jest to stosunkowo ograniczona korekta, ale z dość dużym prawdopodobieństwem zapowiedź hamowania drożyzny materiałów budowlanych, co powinny potwierdzić kolejne raporty PSB - powiedział ekspert.

Zobacz także: Zobacz też: Mieszkanie+ na terenach kolejowych. Będą konkursy na estetyczny wygląd osiedli

Jędrzyński podkreślił, że ostatnie statystyki sprzedażowe deweloperów (za ostatni kwartał 2018 r.) topnęły o blisko jedną trzecią, licząc rok do roku.

bEUTPtCl

- Najprawdopodobniej oznacza to definitywny koniec cyklicznego boomu na rynku mieszkaniowym. Co już w dość bliskiej perspektywie powinno przełożyć się również na ograniczenie produkcji mieszkań, a tym samym na spadek popytu na materiały budowlane, z oczywistym skutkiem dla dalszego kształtowania ich cen - podał Jędrzyński.

Z kolei analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń zaznaczył, że dane o cenach materiałów budowlanych nadal są alarmujące.

- Ceny dynamicznie rosną co nie ułatwia życia osobom budującym domy i mieszkania - powiedział. Jednak również zwrócił uwagę na fakt, że zmiany straciły nieco na dynamice.

bEUTPtCm

Jak dodał Krasoń, spadków cen raczej nikt się nie spodziewa, ponieważ popyt na materiały budowlane nadal jest wysoki i prawdopodobnie utrzyma się przez kolejne kwartały. - Dobrą wiadomością jest to, że przestają one tak szybko rosnąć - powiedział.

- Mimo sygnałów o zatrzymaniu boomu w mieszkaniówce, wolumeny budowanych mieszkań nadal są wysokie, a warto pamiętać, że materiały są niezbędne nie tylko do wybudowania lokalu, ale i wykończenia go - dodał.

Jednak zdaniem prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotra Hofmana, w Polsce nadal trwa boom budowlany.

bEUTPtCn

- Sytuację tę wykorzystują producenci materiałów budowlanych i mając świadomość wysokiego popytu na mieszkania, dalej podnoszą ceny swoich produktów - powiedział.

- Cała sytuacja przyprawia o ból głowy deweloperów, którzy nie uwzględnili w swoich kosztorysach tak drastycznego wzrostu cen. W rezultacie często mamy do czynienia z rezygnacją przez firmy budowlane z kontraktów - zaznaczył ekspert.

Podwyżki wg PSB

"Ceny w całym 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły w 19 grupach towarowych: płyty OSB zdrożały o 27,9 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 13,5 proc., izolacje termiczne - 8,6 proc., materiały do urządzenia otoczenia domu o 5,7 proc." - informowała w raporcie Grupa PSB.

W ubiegłym roku, w porównaniu do poprzedniego, farby i lakiery podrożały o 4,5 proc., cement i wapno o 4,1 proc., a izolacje wodochronne o 3,3 proc. Jak podała Grupa PSB minimalnie zdrożały też produkty do budowy dachów (2,7 proc.), stolarka (1,9 proc.) czy narzędzia (1,7 proc.).

bEUTPtCo

"Spadek cen nastąpił tylko w grupie oświetlenie i elektryka - o 0,9 proc." - zaznaczono w informacji Grupy PSB.

Jak informował GUS, od stycznia do listopada 2018 r. rozpoczęto budowę 210,8 tys. mieszkań, tj. o 8,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła w tym czasie o 2,5 proc. - do 163,8 tys. lokali.

Deweloperzy giełdowi w całym 2018 roku sprzedali o 14,5 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Spadki sprzedaży, podane przez 20 firm deweloperskich, w ostatnim kwartale 2018 roku sięgnęły aż 30 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUTPtCG
budownictwo
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(64)
sznurek
3 lata temu
Cena powinna iść w parze z jakością, a nie zawsze tak jest. Wybierając materiały budowlane zawsze należy sprawdzać ich jakość, a już na pewno w przypadku styropianu, co w ostatnim czasie świetnie pokazują kontrole Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, gdzie widać, że nawet znani producenci nie spełniają norm jakościowych. Wyniki badań publikowane są na stronie GUNBu, zobaczcie sami
Remek
3 lata temu
Zamawiam z Arsen24 i nie czuję tego jakoś szczególnie
dfdf
3 lata temu
niech rosną i tak szukam najtańszych. Czasami trzeba sprowadzić z zagranicy bo taniej. Nie chcą dużo zarabiać to ich problem. Większy popyt więcej kasy. Wyższe ceny mniejszy popyt,.
bEUTPtCH
dfdf
3 lata temu
niech rosną i tak szukam najtańszych. Czasami trzeba sprowadzić z zagranicy bo taniej. Nie chcą dużo zarabiać to ich problem. Większy popyt więcej kasy. Wyższe ceny mniejszy popyt,.
JF
3 lata temu
Ciekawe gdzie jest koniec tych podwyżek? NIE MA KOŃCA. Jedynie zmniejszenie popytu ograniczy podwyżki.
...
Następna strona