Notowania

budownictwo
21.01.2019 11:15

Ceny materiałów w górę, budowa i remont coraz droższe

Eksperci ostrzegają - dane o cenach materiałów budowlanych nadal są alarmujące. Ceny dynamicznie rosną, co nie ułatwia życia budującym czy remontującym domy i mieszkania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Do końca roku w Polsce ma pracować nawet 3 mln Ukraińców (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, kołem zamachowym, napędzającym wzrosty cen materiałów budowlanych jest wciąż żywe przekonanie o nieuchronnym, dalszym trwaniu inwestycyjnej prosperity na rynku mieszkaniowym. - Wzrosty cen są ciągle znaczące, ale ich dynamika maleje - zauważył ekspert cytowany przez tvn24bis.pl. Z kolei grupa PSB podała, że w 2018 r. ceny większości materiałów budowlanych wzrosły.

Jak dodał Jarosław Jędrzyński, wzrosty cen wciąż są znaczące, co teoretycznie potwierdza trwającą silną hossę, jednak ich dynamika maleje.

- Dotyczy to zwłaszcza pozycji o dotychczas najbardziej dynamicznie rosnących cenach, a więc płyt OSB, izolacji termicznych, czy izolacji wodochronnych. Na razie jest to stosunkowo ograniczona korekta, ale z dość dużym prawdopodobieństwem zapowiedź hamowania drożyzny materiałów budowlanych, co powinny potwierdzić kolejne raporty PSB - powiedział ekspert.

Zobacz też: Mieszkanie+ na terenach kolejowych. Będą konkursy na estetyczny wygląd osiedli

Jędrzyński podkreślił, że ostatnie statystyki sprzedażowe deweloperów (za ostatni kwartał 2018 r.) topnęły o blisko jedną trzecią, licząc rok do roku.

- Najprawdopodobniej oznacza to definitywny koniec cyklicznego boomu na rynku mieszkaniowym. Co już w dość bliskiej perspektywie powinno przełożyć się również na ograniczenie produkcji mieszkań, a tym samym na spadek popytu na materiały budowlane, z oczywistym skutkiem dla dalszego kształtowania ich cen - podał Jędrzyński.

Z kolei analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń zaznaczył, że dane o cenach materiałów budowlanych nadal są alarmujące.

- Ceny dynamicznie rosną co nie ułatwia życia osobom budującym domy i mieszkania - powiedział. Jednak również zwrócił uwagę na fakt, że zmiany straciły nieco na dynamice.

Jak dodał Krasoń, spadków cen raczej nikt się nie spodziewa, ponieważ popyt na materiały budowlane nadal jest wysoki i prawdopodobnie utrzyma się przez kolejne kwartały. - Dobrą wiadomością jest to, że przestają one tak szybko rosnąć - powiedział.

- Mimo sygnałów o zatrzymaniu boomu w mieszkaniówce, wolumeny budowanych mieszkań nadal są wysokie, a warto pamiętać, że materiały są niezbędne nie tylko do wybudowania lokalu, ale i wykończenia go - dodał.

Jednak zdaniem prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotra Hofmana, w Polsce nadal trwa boom budowlany.

- Sytuację tę wykorzystują producenci materiałów budowlanych i mając świadomość wysokiego popytu na mieszkania, dalej podnoszą ceny swoich produktów - powiedział.

- Cała sytuacja przyprawia o ból głowy deweloperów, którzy nie uwzględnili w swoich kosztorysach tak drastycznego wzrostu cen. W rezultacie często mamy do czynienia z rezygnacją przez firmy budowlane z kontraktów - zaznaczył ekspert.

*Podwyżki wg PSB *

"Ceny w całym 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły w 19 grupach towarowych: płyty OSB zdrożały o 27,9 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 13,5 proc., izolacje termiczne - 8,6 proc., materiały do urządzenia otoczenia domu o 5,7 proc." - informowała w raporcie Grupa PSB.

W ubiegłym roku, w porównaniu do poprzedniego, farby i lakiery podrożały o 4,5 proc., cement i wapno o 4,1 proc., a izolacje wodochronne o 3,3 proc. Jak podała Grupa PSB minimalnie zdrożały też produkty do budowy dachów (2,7 proc.), stolarka (1,9 proc.) czy narzędzia (1,7 proc.).

"Spadek cen nastąpił tylko w grupie oświetlenie i elektryka - o 0,9 proc." - zaznaczono w informacji Grupy PSB.

Jak informował GUS, od stycznia do listopada 2018 r. rozpoczęto budowę 210,8 tys. mieszkań, tj. o 8,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła w tym czasie o 2,5 proc. - do 163,8 tys. lokali.

Deweloperzy giełdowi w całym 2018 roku sprzedali o 14,5 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Spadki sprzedaży, podane przez 20 firm deweloperskich, w ostatnim kwartale 2018 roku sięgnęły aż 30 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budownictwo, budowlanka, budowa, remont
Źródło:
rynekpierwotny.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2019

StraSZYDŁOPodziękujemy przy wyborach.

13-01-2019

MichałJak nic ceny stóp procentowych w 2020 wzrosną i zacznie się tragedia dla wielu Kowalskich

13-01-2019

Piotrciekawe kiedy wreszcie podniosą stopy procentowe wtedy ceny materiałów budowlanych, mieszkań i domów mocno spadną.

Rozwiń komentarze (64)