Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Ceny mieszkań ciągle w górę. Tylko jedno miasto jest wyjątkiem

45
Podziel się:

Wciąż rosną ceny mieszań, dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ceny ofertowe w ciągu zaledwie trzech miesięcy wzrosły średnio aż o 5 proc. i tylko jedno miasto wyłamuje się z tego trendu.

Nieruchomości stale drożeją, sprzedający ciągle podnoszą stawkę
Nieruchomości stale drożeją, sprzedający ciągle podnoszą stawkę (Shutterstock.com)

Sprzedający mieszkania, zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne, liczą sobie coraz więcej za nieruchomości. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy ceny ofertowe w 16 badanych miastach wzrosły średnio o 5 proc. Najbardziej podrożały w Radomiu - o 10 proc. i Katowicach - o 9 proc.

W przypadku porównania do poziomu sprzed roku, we wszystkich miastach można zaobserwować dwucyfrowe wzrosty. Niestety, w tym samym czasie banki zaczęły podnosić koszty kredytów hipotecznych. Osoby, które zamierzają kupić mieszkanie pocieszają się tym, że ceny nie mogą przecież wiecznie rosnąć. Rynek nieruchomości jest cykliczny, a więc po wzrostach zwykle przychodzą spadki cen. Jednak póki co spadków próżno szukać.

- Dane na temat cen ofertowych nie dają dużych nadziei na to, że w najbliższym czasie ceny spadną. Obecnie wciąż rosną. Jedynym wyjątkiem jest Bydgoszcz, gdzie pozostały na poziomie z lutego. Średnio na całym rynku wzrosły o 5 proc. w ciągu zaledwie 3 miesięcy. Kontynuowanie takiego tempa oznaczałoby, że w ciągu 12 miesięcy wzrost osiągnie aż 21 proc. – twierdzi cytowany w raporcie Anton Bubiel z Rentier.io.

Jak podkreślają autorzy raportu, podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 40 303 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w maju 2019 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.

Zobacz także: Obejrzyj: Pomysł na Biznes: mini-domy w Polsce

Drogie kredyty

W raporcie Expandera i Rentier.io zwrócono też uwagę na drożejące kredyty hipoteczne. W czerwcu, w porównaniu z majem, aż cztery banki wprowadziły podwyżki oprocentowania tych kredytów.

– Zmiany na szczęście nie są duże (o 0,1-0,2 pkt. proc.), ale i tak spowodowały, że średnie oprocentowanie kredytów z najniższym (10 proc.) wkładem własnym wzrosło do 4,11 proc., czyli najwyższego poziomu od września 2017 r. - twierdzi cytowany w raporcie Jarosław Sadowski z Expandera.

Jak dodaje, zmiany te wpłynęły na kolejny spadek dostępnej kwoty kredytu dla trzyosobowej rodziny z dochodem 5000 zł netto. Średnio mogą oni liczyć na 313 tys. zł. To o prawie 30 tys. zł mniej niż przed rokiem i aż o 150 tys. zł mniej niż w 2015 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
ZZzzzzz
5 lata temu
;)
cwwwd
5 lata temu
jak wejdzie kataster to będziecie skakać z okien albom wyrżniecie urzędników
Polak
5 lata temu
Niech ta stara gwardia pacholkow komunistycznych zdechnie to bedzie spoko
znawca
5 lata temu
Idzie Wielka Inflacja.. lepiej kupować dobra materialne, nieruchomości, grunty, złoto itd.
asd
5 lata temu
Jak kupują po kilkanaście mieszkań to ceny rosną,ale możne wynajem potanieje.
...
Następna strona