Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Ceny prądu. Polska z prawie największą podwyżką w UE

22
Podziel się:

Podczas gdy średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej spadają, w Polsce idą w górę. W drugiej połowie 2020 roku wzrost cen prądu w naszym kraju był prawie największy w UE - wynika z danych Eurostatu.

Ceny prądu. Polska z prawie największą podwyżką w UE
Ceny prądu. Polska z prawie największą podwyżką w UE. (Adobe Stock)
bECDcWhx

W drugiej połowie 2020 roku średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej nieznacznie spadły w porównaniu z drugą połową 2019 roku.

W Polsce kierunek zmian jest przeciwny - średnie ceny prądu nie tylko wzrosły o 9,7 proc. w ciągu roku, ale wzrost ten był prawie największy w Unii Europejskiej (pod tym względem Polskę wyprzedził tylko Luksemburg wynikiem 10,3 proc.). Jak podaje Eurostat, głównym motorem tych wzrostów był koszt energii. 

Natomiast w aż w 14 krajach UE ceny prądu spadły. Największe spadki, wyrażone w walutach krajowych, odnotowano w Holandii (-33,8 proc.), na Cyprze (-24,1 proc.) oraz w Szwecji (-17,2 proc.).

bECDcWhz
Zobacz także: Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?

Średnia cena w euro dla wszystkich krajów Unii Europejskiej za 100 kWh wyniosła 21,3 euro, a podatki i opłaty stanowiły 40 proc. rachunków za prąd, jakie płacą gospodarstwa domowe.

Zmiana cen prądu i gazu (w %). Drugie półrocze 2020 roku wobec drugiego półrocza 2019:

bECDcWhF

Ceny prądu były najniższe w Bułgarii (9,8 euro za 100 kWh), na Węgrzech (10,1 euro) i Estonii (12,9 euro), a najwyższe w Niemczech (30,1 euro) i Danii (28,2 euro) i Belgii (27,0 euro). Polska z ceną 14,7 euro za 100 kWh znalazła się poniżej średniej europejskiej.

Warto podkreślić, że dane Eurostatu dotyczą drugiego półrocza 2020 roku. A w Polsce od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowa oplata mocowa, która całkiem solidnie wpłynęła na rachunki Polaków za prąd.

bECDcWhG

A co z cenami gazu? Ceny gazu spadły w większości krajów UE, w tym w Polsce - wynika z danych Eurostatu. W Polsce spadek ten wyniósł ponad 10 proc. w skali roku. Jednak ci, którzy korzystają z gazu mogą wkrótce dostać po kieszeniach.15 kwietnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki potwierdził zmianę taryfy w PGNiG Obrót Detaliczny. Nowa podwyżka najbardziej dotknie tych, którzy gazu używają np. do ogrzania domu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECDcWia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Kris
6 dni temu
Prawo do emisji co2 sprzedaje rząd i z tego czerpie kasę i to nie jest przyczyną wzrostu cen. Po prostu brakuje kasy na socjal i pociotków.
nnnwww
5 miesięcy temu
trzeba podziękowac wszyskim ,,zielonym" i nieswiadomym lemingom,że właśnie przyszedł czas zapłaty za haracz,który nałożyła UE na Polske za emisje CO-2 do atmosfery
xxxxx
5 miesięcy temu
Nie jestem sympatykiem PO , ale za czasów w/w partii politycznej ceny różnych towarów nie szalały tak jak w chwili obecnej.
bECDcWib
Lol
5 miesięcy temu
Unia narzuca podatki za emisję co2 i brak odnawialnych źródeł energii elektrycznej a w niemczech można wszystko bo jest eko nawet elektrownia na węgiel lol
Kowalski
5 miesięcy temu
Ja za prąd miesięcznie mam 50 zł do zapłaty a rachunek miesięczny to 175 zł!! Drogie to są pozostałe opłaty !! Wat ,opłaty stałe i inne tam !!
...
Następna strona