Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ceny prądu w 2021 roku gwałtownie wzrosną. URE zatwierdza pierwszą taryfę

109
Podziel się:

Opłata mocowa już wkrótce da się Polakom we znaki przy rachunkach za prąd. Rachunek za dystrybucję energii przez tę opłatę może wzrosnąć średnio o 29 proc. - informuje Urząd Regulacji Energetyki, który zatwierdził taryfę na dystrybucję energii pierwszemu dystrybutorowi.

Ceny prądu w 2021 roku gwałtownie wzrosną. URE zatwierdza pierwszą taryfę
Ceny prądu. Na ich wysokość wpływa już opłata mocowa. (Adobe Stock)

URE poinformował w komunikacie, że zatwierdził taryfę na dystrybucję energii firmie innogy Stoen Operator, czyli pierwszemu z "wielkiej piątki" dostawców energii w Polsce. Przy okazji urząd podzielił się też wyliczeniami, co do wzrostu opłat za energię.

Urząd zwraca uwagę, że "zmiana stawek własnych w taryfie innogy Stoen Operator wyniesie średnio 1,8 proc." dla wszystkich grup odbiorców. Wyszczególnieni zostali odbiorcy w grupie G11 - czyli w grupie wybieranej najczęściej przez gospodarstwa domowe. Stawki w ich przypadku wzrosną o niecałe 1,4 proc.

Gorzej sprawa się ma, jeżeli chodzi o tzw. opłatę mocową, pobieraną od początku tego roku przez dystrybutorów energii, której stawkę ustala URE. Przy jej doliczeniu do rachunku za dystrybucję energii, wzrośnie on średnio o 29 proc. W przypadku gospodarstw domowych w grupie G11 - o 22,4 proc.

Zobacz także: Prąd zdrożeje. Prezes URE tłumaczy dlaczego i o ile

"Oznacza to, że odbiorcy w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą średnio o 7,50 złotych więcej miesięcznie, przy czym zmiana ta uwzględnia już stawkę opłaty mocowej" - informuje URE. Rocznie zatem przekłada się to na wzrost rzędu 90 złotych.

Opłatę mocową można nazwać opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Informowaliśmy szczegółowo w money.pl, czym ona jest i dlaczego znajdzie się na naszych rachunkach.

Taryfę innogy Stoen Operator URE zatwierdził do końca 2021 roku. Będzie mogła zostać wprowadzona do stosowania co najmniej po 14 dniach od jej zatwierdzenia.

Natomiast w najbliższych dniach poznamy stawki taryf pozostałych czterech największych dystrybutorów. URE prowadzi obecnie postępowania w tej sprawie. "Do momentu zakończenia tych postępowań dystrybutorzy stosują dotychczasowe stawki opłat" - informuje Urząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
Polak
3 lata temu
Mnie najbardziej wqrwia to, ze te Taurony i inni marnuja pieniedze na jakis sportowców. Nam wala podwyzki, a sponsoringu nie zawieszaja. Zamiast marnowac pieniedze dac ta kase nie na pilkarzy tylko na modernizacje sieci! Nienawidze marnotrsatwa i niegospodarności, dopoki widze sponsoring klubow sportowych przez Tauron to ivh nienawidzę z bo nam podnosza ceny a kase marnotrawią. Sport niech sam sie wyzywi jak jest komus potrzebny!
Konfederata
3 lata temu
Jest możliwość zwrotu opłaty mocowej. POwinniście POdejść do sąsiada POsiadającego fotowoltaikę i/lub turbinę wiatrową i POprosić o zwrot opłaty. POwinien oddać PO dobroci. Jeśli nie, to można POprosić o POmoc najbliższego Ukraińca. Jest ich już POnad 3 miliony. Są szybsi i tańsi niż POlskie komunistyczne niereformowalne sądy. Jeśli UKrainiec będzie za drogi, to można złożyć wniosek o dopłatę 800zł miesięcznie do pracy Ukraińców ktôrą wprowadził probanderowski żont PiS.
Tey
3 lata temu
Z czegoś PiS musi mieć na swoje wydatki. Przecież z tych firm finansują nawet Rydzyka.
Gość
3 lata temu
Mogliby zrobić jak ze śmieciami, opłata stała od osoby. Po co te liczniki jak większość opłat jest naliczana niezależnie od zużycia.
Ernesto
3 lata temu
A pracownik za gotowość do pracy za najniższa krajową ile dostanie mocy od Ministra pracy? 🤪
...
Następna strona