Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ceny żywności. Zapowiada się ostre przyspieszenie podwyżek

112
Podziel się:

Ceny jedzenia w sklepach w maju nie były dużo wyższe niż przed rokiem. Ekonomiści ostrzegają jednak, że przed nami jest kolejna fala potężnych podwyżek. Wszystko przez wysokie ceny skupu produktów rolnych.

Ceny żywności. Zapowiada się ostre przyspieszenie podwyżek
Jest drogo, a może być dużo drożej (Adobe Stock | Twitter, glebcallfives | PKO BP)

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w maju 2021 zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 1,3 proc.), jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku (aż o 16 proc.) - wynika z najnowszych danych GUS.

Urzędnicy zebrali uśrednione dane na temat cen różnych rodzajów zbóż, ziemniaków, mięsa i mleka. W skali roku tańszy jest tylko owies i ziemniaki - o niecałe 6 proc. W przypadku pozostałych produktów podwyżki wahają się od 2 do nawet 30 proc.

Statystyki przeanalizowali ekonomiści PKO BP, którzy wskazują na ciekawą zależność. Uśrednione ceny produktów rolnych w dłuższym horyzoncie czasowym współgrają ze zmianami cen żywności ogółem. Skokowy wzrost tych pierwszych zapowiada powrót drożyzny.

Ostatnie dane GUS pokazują wprawdzie prawie 5-procentowy wzrost inflacji w Polsce, ale akurat żywność nie była tą kategorią towarów, które tę średnią zawyżają. Wręcz przeciwnie, w statystykach podwyżki cen żywności były niższe - w maju na poziomie nieco ponad 1 proc.

Raport o produktach rolnych sugeruje przyspieszenie podwyżek cen żywności (rok do roku) - nawet w okolice 10 proc.

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało

Ceny produktów rolnych

W maju ceny pszenicy w skupie (95,93 zł za 100 kg), wzrosły zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 1,4 proc.), jak i w skali roku (o 17,6 proc.). Za żyto płacono 77,18 zł za 100 kg, tj. o 1 proc. więcej niż w kwietniu 2021, a także o 27,2 proc. więcej niż w maju 2020.

Za 100 kg ziemniaków w skupie płacono średnio 78,55 zł. To o 6,9 proc. wyższa cena niż w kwietniu. Utrzymał się jednak jej spadek w skali roku - o 5,7 proc.

Cena żywca wołowego ukształtowała się na poziomie 7,26 zł za kg i była wyższa zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego, jak i do maja 2020 - odpowiednio o 0,9 i o 16,6 proc.

Tańszy był żywiec wieprzowy (5,42 zł za kg), choć to i tak więcej o 2,5 proc. niż miesiąc wcześniej i o 2 proc. więcej niż przed rokiem.

Cena skupu drobiu rzeźnego (4,21 zł za kg) była wyższa zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 3,3 proc.), jak i do maja 2020 (o 27 proc.).

GUS wyszczególnia też ceny mleka. W maju 2021 za 1000 litrów płacono w skupie 151,39 zł, czyli o 0,6 proc. mniej niż w kwietniu 2021, ale o 15,7 proc. więcej niż przed rokiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
rerre
2 lata temu
to nie chodzi tylko o rząd ale o rzeczy których się nie robi wprowadza się durne przepisy Polak Polaka zniszczył robi to PIS jak i PO ludźmi rządzi diabeł pomaga się i każe się obywatela za to że jest obywatelem ten kraj jest dla ludzi starych samotnych bogatych i cwaniaków nie da się tak żyć upadnie ten kraj za komuny jak było to było ale było normalnie a dziś nie jest nie bedzie
obiektywny.T
3 lata temu
Krytykanci z Totalnej Opozycji i inni mówcy ,kłamcy ,demagodzy oderwani od rzeczywistości będą wypaczać obraz medialny ,mówić nie prawdę ,obniżać wizerunek PIS i szukać wyłącznie przyczyny podwyżek cen żywności wśród rządzących ,więc z uporem maniaka głoszą ,że winna jest polityka PIS i Rząd Polski za podwyżki owoców i warzyw. Zapominają lub nie nie chcą wiedzieć ,że jest szybko postępująca zmiana klimatu i anomalie pogodowe jak susza , duże opady deszczu zalewające uprawy , wysoka temperatura i ekstremalne upały i mniej owoców i warzyw to wyższe ceny . Nie trzeba być ekonomistą ,strategiem tylko logicznie i obiektywnie myśleć ,że przyczyna podwyżek głównie jest skutkiem zmian klimatu i i związana jest też z Covidem -19 .Najbardziej atakują rząd i co by nie zrobił dobrze dla ludzi to wszystko jest źle - politycy Konfederacji zwani Narodowcami obecnie zmienili oblicze jako prawica chce dokopać prawicy . Konfederacja obecnie chce zbić kapitał na krytyce Zjednoczonej Prawicy jako kolejny antyPIS i jest Totalną Opozycją Bis tzw. posiłkową razem z totalnymi ,PO i Lewicą . Totalna Opozycja nie może legalnie i uczciwie pokonać Zjednoczonej Prawicy ,więc donosi do Brukseli i krytykuje w kraju . Pokłada też nadzieję w Gowinie ,który zmienia orientację polityczną jak kameleon kolory i Gowin atakuje swoich ze Zjednoczonej Prawicy . W opozycji mówić źle o opozycji ,swój na swojego jest nie do zaakceptowania i będą bronić swoich zgodnie z tym co było słychać na taśmach w restauracji a Gowin atakuje swoich i boczy ,krzywi się na swoich powodując w opozycji uciechy i doping dla Gowina -aby Zjednoczona Prawica nie będzie zjednoczona .
Swojak
3 lata temu
Brawo .Dalej popierajcie rządzących nieudaczników którzy dbają tylko o siebie i rodzinkę a reszta choloty do roboty .Dostaliście 500+i13emeryture do głosować na dojna zmianę
Zoltan
3 lata temu
Ziemniaki w skupie 80 gr za kilogram, w sklepie 4 zł za kilo. Z truskawkami analogicznie. To nie ceny skupu tylko pośrednicy
hmmm
3 lata temu
Benzyna juz zaraz po 6zl, chleb po 5zl, a gawiedź sie cieszy bo przeciez pis "daje". Najglupszy narod swiata.
...
Następna strona