Notowania

wiadomości
25.06.2019 20:33

Co drugi Polak na L4. Pracodawcy mają prawo narzekać na koszty

Według raportu ZUS na temat absencji chorobowej w pierwszym kwartale tego roku, lekarze wypisali ponad 9 mln zaświadczeń lekarskich. Przeciętna długość zwolnienia wyniosła z kolei aż blisko 12 dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Pracodawcy zapłacili za absencje pracowników w pierwszym kwartale ponad 2 mld zł.

Biorąc pod uwagę, że pracujących Polaków jest nieco ponad 16,3 mln, to liczba 9 mln zwolnień musi robić wrażenie na pracodawcach.

Dane Zakład Ubezpieczeń Społecznych zebrano w zestawieniu "Absencja chorobowa i zasiłki z ubezpieczeń społecznych I-IV 2019 r.". Jak wynika z ustaleń portalu Interia, w badanym kwartale pracodawcy zapłacili za absencje ponad 2 mld zł. To o ponad 14 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.

Dobrowolna składka na ZUS

Eksperci cytowani przez portal podkreślają, że to nie całość kosztów, które ponoszą pracodawcy w związku ze zwolnieniami lekarskimi. Podczas absencji pracowników muszą też opłacić ludzi, którzy wykonują prace nieobecnych, by zapewnić ciągłości pracy w fabryce.

Czym spowodowana była tak liczna absencja Polaków w pierwszym kwartale? Okazuje się, że głównie była to ciąża lub problemy z układem oddechowym. Jak też wynika z raportu ZUS, wśród 3 najczęstszych przyczyn zwolnień długoterminowych były problemy neurologiczne.

W połączeniu z informacją, że najczęściej na zwolnieniu przebywali Polacy w wieku 30-39 lat może martwić. Oznacza to, że młodzi Polacy częściej niż ich rodzice zapadają na choroby związane z zaburzeniami neurologicznymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, zwolnienie chorobowe, l4
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2019

@maniekZgadzam się, Obecny kapitalizm, polskie obozy pracy, Nie idzie w nich wytrzymać...

25-06-2019

jakaJaka jest temperatura na halach w których fizycznie pracuja za grosze ludzie?

26-06-2019

AntyBzdury!!! Lewe zwolnienia na neurologie czyli coś co ciężko obalić .... leszcze nacinają pracodawców ile się da. Dobrze ze nie mam tego problemu

Rozwiń komentarze (54)