Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Polacy na L4. ZUS podał, jak chodzimy na zwolnienia lekarskie

58
Podziel się:

Przez pierwsze cztery miesiące tego roku lekarze wystawili 9,2 mln zaświadczeń o okresowej niezdolności do pracy. Przeciętna długość zwolnienia to 11,41 dnia - podsumował ZUS.

Przez pierwsze cztery miesiące tego roku lekarze wystawili 9,2 mln zaświadczeń o okresowej niezdolności do pracy - podał ZUS.
Przez pierwsze cztery miesiące tego roku lekarze wystawili 9,2 mln zaświadczeń o okresowej niezdolności do pracy - podał ZUS. (East News, Adam Staskiewicz/East News)

Jak podał Zakład w czwartkowym komunikacie, w sumie od stycznia do kwietnia Polacy dostali zwolnienia na 102,9 mln dni. 7,5 mln z wszystkich 9,2 mln L4 było wystawionych z tytułu własnej choroby.

Lajczęściej lekarze dają zwolnienia z powodu ciąży, porodu i połogu (18,7 proc. wszystkich zwolnień), chorób układu oddechowego (16,9 proc.), chorób układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (14,8 proc.) i z powodu urazów, zatruć i innych skutków "działań czynników zewnętrznych" (12,9 proc.).

Na ile najczęściej dostajemy L4? Zwykle jest to 1-5 dni (35,8 proc. wszystkich zwolnień), nieco rzadziej (32,7 proc.) 11-30 dni. Z kolei 26,8 proc. zwolnień wystawiancyh jest na okres od 6 do 10 dni.

Zobacz także: Obejrzyj też: Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej. Prezes ZUS chwali się sukcesem

Grupą najliczniej korzystającą ze zwolnień są ludzie w wieku 30-39 lat (tyle ma 28,6 proc. osób, które dostały L4). Mniej więcej tyle samo, bo po około 21 proc., jest 40-49-latków i 50-59-latków. Rzadziej ze zwolnień lekarskich korzystają 20-29-latkowie (18,7 proc.). Jeszcze mniej jest 60-64-latków (8 proc.), ludzi powyżej 65. roku życia (2,3 proc.) i młodych, którzy nie mieli jeszcze dziewiętnastych urodzin (0,6 proc.).

Wydatki, które trzeba było z tytułu L4 ponieść z funduszu chorobowego, wyniosły w okresie styczeń-marzec niemal 5,7 mld zł. Tymczasem rok wcześniej w analoginczym okresie było to sporo mniej, bo 5,5 mld zł.

59,5 proc. kwoty zasiłków z ubezpieczeń społecznych w pierwszym kwartale pochodziło z FUS, a 40,5 proc. - od pracodawców i z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
Mick
5 lata temu
Myślę, że powiązane to jest ze strajkiem nauczycieli. Ktoś z dziećmi musiał zostać w domu
Oll
5 lata temu
Biorę l4 bo mi daje sam z siebie na miesiąc
Pwl
5 lata temu
Ostatni raz na L4 byłem prawie 30 lat temu.. Ostatnio męczył mnie od 2 miesięcy kaszel i kichanie . Lekarz opukał, niczego nie znalazł . Zapisał jakiś spray do gardła. Mówię mu że pewnie to jest alergia po co roku maj - lipiec to samo jak wszystko kwitnie. Lekarz mówi nie wydaje mi się. Poszedłem do apteki kupiłem na 100% bez recepty i wszystko przeszło.
Hej
5 lata temu
Czyli w 96 % chorobowe Polaków pokrywane jest z kieszeni pracodawców a nie z ZUSu ? Bo do 30 dni chorobowego w roku płaci chorobowe pracodawca pracownikowi, a nie ZUS ze składek na chorobowe.
LB
5 lata temu
Fajnie by było używać poprawnych sformułowań/terminów pisząc artykuł na określony temat. Nie ma czegoś takiego jak L4, jest za to Zła i to już od dobrych kilku lat.
...
Następna strona