Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

ZUS wypłaca im 4 tys. zł miesięcznie. Warunek jest jeden

0
Podziel się:

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod koniec 2018 r. w Polsce aż blisko 2 tys. osób pobierało świadczenia honorowe dla osób powyżej 100 lat. Dodatek ten jest wypłacany co miesiąc, a jego wysokość robi wrażenie.

Świadczenie honorowe najczęściej wypłacane jest w województwie mazowieckim.
Świadczenie honorowe najczęściej wypłacane jest w województwie mazowieckim. (Pixabay.com)

W 2019 r. ten niezwykły dodatek jest na poziomie nieco ponad 4 tys. zł brutto. To - jak zauważa "Fakt" - nieco więcej niż w 2018 r. - 3,7 tys. zł i dużo więcej niż w 2017 r. - 3,5 tys. zł.

Warto jednak odnotować, że świadczenie to nie jest rewaloryzowane. Jak już 100-latek otrzyma je w określonej wysokości, to już nigdy ono się nie zmieni.

Zobacz także: Postulat ekspertów. Taka sama składka na ZUS od wszystkich umów i samozatrudnienia

Z 1,9 tys. osób, które pobierały to świadczenie pod koniec zeszłego roku, 85 proc. stanowią kobiety. Obecnie średni wiek uprawnionego do tego świadczenia wynosi dokładnie 102,25 roku.

Co ciekawe,w Polsce są regiony bardziej sprzyjające długowieczności. mamy prawo tak myśleć, bo najliczniejsza grupa 100-latków mieszka w województwie mazowieckim. Tak sędziwego wieku dożyło tam aż 300 osób.

Najmniej beneficjentów honorowego świadczenia mieszka w województwie opolskim - zaledwie 30 osób. ZUS, dzięki temu świadczeniu wie również, że najstarsza Polka skończyła w grudniu 112 lat i. jest starsza do najstarszego Polaka dokładnie o rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)