Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Likwidacja OFE. ZUS staje do walki o miliardy zł

3
Podziel się:

ZUS przygotowuje się zaplanowanej przez rząd reformy systemu emerytalnego, polegającego na likwidacji OFE. Doradcy emerytalni będą doradzać, czy można zyskać i ile na przeniesieniu pieniędzy.

Zarząd ZUS zdecydował o opracowaniu specjalnego kalkulatora emerytalnego.
Zarząd ZUS zdecydował o opracowaniu specjalnego kalkulatora emerytalnego. (PAP, Marcin Bielecki)
bEEjVimt

Pieniądze mają trafić do IKE po potrąceniu 15-proc. opłaty przekształceniowej – przypomina „Rzeczpospolita”. Osoby, które wybiorą takie rozwiązanie, muszą liczyć się z tym, że IKE w przyszłości będzie potrącać prowizję za zarządzanie tymi pieniędzmi na rynku finansowym.

Dziennik informuje, że doradcy emerytalni ZUS będą Polakom pokazywać, jakie mogą być skutki wyboru publicznego ubezpieczyciela. Wówczas na konto przyszłego emeryta w ZUS trafi 100 proc. środków z gwarancją zachowania kapitału, który będzie co roku przyrastać o ustawowy wskaźnik. W tym roku jest to rekordowe 9,2 proc. – czytamy w „Rz”.

bEEjVimv

Zarząd ZUS zdecydował o opracowaniu specjalnego kalkulatora emerytalnego, który ma pokazać skutki finansowe na przyszłość dla osoby, która zdecyduje się na przeniesienie pieniędzy z OFE do publicznego ubezpieczyciela. Na razie pomysł jest w fazie przygotowań, ale – jak podaje dziennik – ZUS chce być gotowy , gdy planowane przez rząd rozwiązania wejdą w życie i 16 mln Polaków, będzie musiało zdecydować, co zrobić z pieniędzmi zebranymi w OFE.

Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiali dziennikarze „Rz”, akcja ZUS może wprowadzić spore zamieszanie na rynku finansowym, bo za wyborem ZUS przemawiają świetne wyniki z ostatnich lat. W wyniku waloryzacji kapitał zebrany w ZUS rósł w tempie nieporównywalnym dla zysków z inwestycji w lokaty czy obligacje.

bEEjVimB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEjVimW
KOMENTARZE
(3)
Radca
2 lata temu
"Opłata przekształceniowa", to zwykły podatek. Moje pieniądze na emeryturę zwane publicznymi, zamienią na prywatne, oddając je różnym funduszom i bankom i ja ma im za to jeszcze zapłacić. ZUS powinien wnioskować, aby przelanie pieniędzy do prywatnych funduszy było na wniosek, a pozostawienie w ZUS z automatu. Polacy są z gruntu leniwi i nie czytają prawa. Zmuszanie ich do pisania wniosku, kiedy pieniądze trafią na ich konto w ZUS, jest zwykłym złodziejstwem. Apeluję, abyście zadzwonili do ZUS i popytali o Wasze pieniądze z OFE. Nie dajcie się okraść. Donalda Tuska nazywali złodziejem, ale on przelał w całości pieniądze z OFE do ZUS i z nich ZUS płacił emerytury. Morawiecki chce publiczne pieniądze oddać swoim kolegom bangsterom prywatyzując je. Za ten prezent Polacy muszą jeszcze zapłacić tym kombinatorom 15% podatku. Czysty kany w świetle reflektorów. Pomyślcie i wypełnijcie wnioski.
Ruda
2 lata temu
Świetne wyniki i rekordowa walaloryzacja? Dopisać sobie cyferki w systemie każdy może. Problem będzie, jak trzeba będzie je wypłacić 🙂
Krop
2 lata temu
Doleni złodzieje, zawsze bez zmian byle okraść.
bEEjVimX