Notowania

Likwidacja OFE. ZUS staje do walki o miliardy zł

ZUS przygotowuje się zaplanowanej przez rząd reformy systemu emerytalnego, polegającego na likwidacji OFE. Doradcy emerytalni będą doradzać, czy można zyskać i ile na przeniesieniu pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zarząd ZUS zdecydował o opracowaniu specjalnego kalkulatora emerytalnego. (Fot: Marcin Bielecki)

Pieniądze mają trafić do IKE po potrąceniu 15-proc. opłaty przekształceniowej – przypomina „Rzeczpospolita”. Osoby, które wybiorą takie rozwiązanie, muszą liczyć się z tym, że IKE w przyszłości będzie potrącać prowizję za zarządzanie tymi pieniędzmi na rynku finansowym.

Dziennik informuje, że doradcy emerytalni ZUS będą Polakom pokazywać, jakie mogą być skutki wyboru publicznego ubezpieczyciela. Wówczas na konto przyszłego emeryta w ZUS trafi 100 proc. środków z gwarancją zachowania kapitału, który będzie co roku przyrastać o ustawowy wskaźnik. W tym roku jest to rekordowe 9,2 proc. – czytamy w „Rz”.

Zarząd ZUS zdecydował o opracowaniu specjalnego kalkulatora emerytalnego, który ma pokazać skutki finansowe na przyszłość dla osoby, która zdecyduje się na przeniesienie pieniędzy z OFE do publicznego ubezpieczyciela. Na razie pomysł jest w fazie przygotowań, ale – jak podaje dziennik – ZUS chce być gotowy , gdy planowane przez rząd rozwiązania wejdą w życie i 16 mln Polaków, będzie musiało zdecydować, co zrobić z pieniędzmi zebranymi w OFE.

Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiali dziennikarze „Rz”, akcja ZUS może wprowadzić spore zamieszanie na rynku finansowym, bo za wyborem ZUS przemawiają świetne wyniki z ostatnich lat. W wyniku waloryzacji kapitał zebrany w ZUS rósł w tempie nieporównywalnym dla zysków z inwestycji w lokaty czy obligacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, reforma emerytalna, likwidacja ofe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-11-2019

Radca"Opłata przekształceniowa", to zwykły podatek. Moje pieniądze na emeryturę zwane publicznymi, zamienią na prywatne, oddając je różnym … Czytaj całość

14-10-2019

KropDoleni złodzieje, zawsze bez zmian byle okraść.

03-11-2019

RudaŚwietne wyniki i rekordowa walaloryzacja? Dopisać sobie cyferki w systemie każdy może. Problem będzie, jak trzeba będzie je wypłacić 🙂

Rozwiń komentarze (3)