Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Co z 800 plus, trzynastą i czternastą emeryturą? Jednoznaczna deklaracja PO

909
Podziel się:

Nie ma żadnego odejścia od świadczeń typu 800 plus, 13. i 14. emerytury, od tego wszystkiego, do czego Polacy się przyzwyczaili - oświadczył w rozmowie z Radiem Zet poseł elekt i współtwórca programu PO Andrzej Domański. Zapewnił, że "nic co dane nie będzie zabrane".

Co z 800 plus, trzynastą i czternastą emeryturą? Jednoznaczna deklaracja PO
Koalicja Obywatelska zapewnia, że utrzyma programy socjalne (GETTY, SOPA Images)

Poseł elekt i współtwórca programu PO Andrzej Domański podczas rozmowy w Radiu Zet odniósł się do planów swojego ugrupowania, które ma szansę stworzyć przyszły rząd. Podkreślił, że programy społeczne zostaną utrzymane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ważny sygnał dla rynku po wyborach. "Polska wraca do tego stolika"
Nie ma też żadnego odejścia od świadczeń typu 800 plus, 13. i 14. emerytury, od tego wszystkiego do czego Polacy się przyzwyczaili. [...] Mówiliśmy wielokrotnie, że nic co dane nie będzie zabrane i tego się trzymamy" - stwierdził przedstawiciel KO.

Warto podkreślić, że podobne stanowisko w rozmowie z Łukaszem Kijkiem, szefem redakcji money.pl, zajęła Izabela Leszczyna. "Będziemy wypłacać trzynastki i czternastki. One są zapisane w ustawie, a te świadczenia, które są zapisane w ustawie i przyjęte przez Sejm, zostaną utrzymane" - mówiła.

Rozmówca Radia Zet podkreślił, że pomimo tego, że "wykonanie budżetu jest słabe", pieniądze na programy zapowiadane w trakcie kampanii przez Koalicję Obywatelską "są i będą". Zapytany, czy podwyżki dla budżetówki - jedną z głównych obietnic - będą już od 1 stycznia, powiedział: "Tak".

Domański poinformował, że KO chce utrzymania zamrożonych cen gazu. "Ceny gazu, co zadeklarowaliśmy w naszych 100 konkretach, będą nadal zamrożone" - powiedział.

Skąd pieniądze na obietnice? KO wyjaśnia

Zapytany, skąd pieniądze na realizację nowych projektów, Domański wskazał m.in. na KPO i oszczędności z tytułu przeniesienia długu z PFR i BGK do budżetu.

Pieniądze na realizacje naszych zobowiązań będą. Skąd te pieniądze? Zejście z oprocentowania polskich obligacji, tylko do poziomu czeskiego, to już oszczędności rzędu 17-20 mld zł w skali roku (...) KPO - 270 mld zł, wyższy wzrost gospodarczy dzięki prorozwojowym programom, które przedstawiliśmy - to 8 do 10 mld zł. Handlowa niedziela - pewnie do 1 mld zł (...) TVP - 3 mld zł - powiedział Domański.

"Ponadto, według szacunków NIK-u przeniesienie długu, który teraz jest w PFR i BGK, z powrotem do budżetu, to oszczędności rzędu 12 mld zł. Oprocentowanie obligacji PFR i BGK jest wyższe niż oprocentowanie obligacji emitowanych przez Skarb Państwa" - dodał.

Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej zapewnił też, że widzi miejsce dla dwóch dużych elektrowni jądrowych w Polsce. "Przedstawiliśmy bardzo konkretny plan transformacji energetycznej Polski, w którym zakładamy, że do 2030 r. 68 proc. energii w Polsce będzie wytwarzane z OZE" - mówił.

Domański wskazał też, że nie później niż miesiąc po powołaniu rządu powstanie tzw. Biała Księga, która ma przedstawić stan finansów publicznych i kierunek ich naprawy.

Ile są warte obietnice poszczególnych partii - w tym tych, które deklarują stworzenie koalicji? Jakie wydatki w pierwszej kolejności powinno ponieść państwo? Można to sprawdzić dzięki licznikowi stworzonemu przez money.pl i ekspertów FOR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(909)
Lulu
5 miesięcy temu
Nadchodzi Racjonalizacja Wydatków!!!! Polacy nie mogą sami decydować na co wydadzą kasę co ich dzieciom jest potrzebne bo są nieracjonalni!!!! Racjonalni są tylko namaszczeni 460 + 100 i ich rodziny, znajomi, koledzy i koledzy ich kolegów! Czyli myśląca elita tego kraju. Ciemny lud ma słuchać i nic nie chcieć, nie mieć potrzeb!! Nie jeść mięsa, nie jeździć samochodami bo to środowisko zanieczyszcza!!!
Emeryt 2051
5 miesięcy temu
Wnuczek głosował na p.Tuska. Już nie wpadnie do kiszeni od dziadków gotówką..
ZZZZ
5 miesięcy temu
WYŁĄCZ TUSKA, WŁĄCZ MYŚLENIE.
Marco Polo
5 miesięcy temu
W pierwszym zdaniu swojej wypowiedzi Pan Balcerowicz niech łaskawie opowie ile wynosi jego emerytura i jego oszczędności zdobyte w czasach wyprzedaży państwowego majątku.
Klaudia
6 miesięcy temu
Ja pracuję jako Ortoptystka, bo jestem absolwentką Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Pracuję w branży, którą lubię i w której zarabiam dobre pieniądze, więc nie muszę się skupiać na dodatkach od państwa.
...
Następna strona