Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce

19
Podziel się:

Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce sięgnęła prawie 800 tys. - pisze "Rzeczpospolita". Oznacza to, że pobity został rekord sprzed pandemii.

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce
Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. (Materiały prasowe, materiały prasowe)

Na koniec maja liczba cudzoziemców pracujących w Polsce wynosiła 797 tys. osób, czyli o 127 tys. więcej, niż przed pandemią koronawirusa.

Wzrost liczby cudzoziemców pokrywa się ze wzrostem liczby osób zgłoszonych do ubezpieczeń. Wzrasta także liczba płatników składek, która w maju przekroczyła 2,82 mln. To o 110 tys. więcej, niż przed pandemią.

– Zwyżki notujemy we wszystkich głównych wskaźnikach, które mają wpływ na gospodarkę naszego kraju. Chodzi o liczbę ubezpieczonych, płatników składek. To bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Wszystko na to wskazuje, że z każdym miesiącem będzie jeszcze lepiej – mówi "Rzeczpospolitej" prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS. – Cieszy też wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców, która w ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie. Przewidujemy, że w kolejnych miesiącach nastąpi dalszy wzrost liczby pracowników zza granicy.

Zobacz także: Polska otwarta na Białorusinów. Rząd ściąga specjalistów, przyjechało już 10 tys. osób

Choć liczba cudzoziemców pracujących w Polsce stale się zwiększa, wciąż brakuje jednolitej polityki migracyjnej.

– Jestem orędownikiem ściągania cudzoziemców do Polski, bo traktuję to jako element polityki demograficznej. Napływ rąk do pracy ma bowiem wielki wpływ na polską gospodarkę – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Jedyne, co Polska robi źle, to kopiuje modele niemieckie i francuskie z lat 50. i 60. poprzedniego wieku, gdy państwa zachodnie korzystały z pracy cudzoziemców bez osiedlania ich u siebie na stałe, czyli stosuje model gastarbeiterski. Będziemy w przyszłości płacić za to wysoką cenę.

W resorcie rozwoju trwają prace nad nową polityką migracyjną, która ma sprawić, by cudzoziemcy przyjeżdżający do pracy decydowali się na dłuższe pobyty.

Jak podaje "Rzeczpospolita", Polska odejdzie od modelu sprowadzania pracowników do pracy przez maksymalnie sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy na rzecz zezwoleń na pracę, prawdopodobnie do trzech lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
debile
3 lata temu
w Szwedzkich przedszkolach w duzych miastach nie ma bialych dzieci a we Francji jest 17 mln obcych wkrotce wojna domowa swietna droge obralismy a tylu jest Polakow blakajacych sie po swiecie jest nas pewnie razem z 50 mln
stary wiarus
3 lata temu
Głupota sięga zenitu!!!! zmuszać Polaków do szukania zarobku po świecie nie dając im godziwych możliwości zarobkowania i egzystencji we własnym kraju a na ich miejsce ściągać tabuny obcych..... i na dodatek tych najbardziej nas nienawidzących....kto to robi? i dlaczego??? marnie to widzę....
Szyder
3 lata temu
I z czego tu się cieszyć? Zamiast podnosić pensje swoim obywatelom szuka się taniej siły roboczej z niewiadomo skąd. Już z Nepalu czy Pakistanu przyjmują. Dramat. A polacy wyjeżdżają i dalej będą wyjeżdżać za granice do lepszego życia. Taka to polityka tego złodziejskiego rzadu. Ważne żeby sami się nażarli jak najwięcej i jak najszybciej. I będą wciskać ludziom kity o dobrej zmianie czy nowym ladzie. Ale stara chciwość pozostała i ma się coraz lepiej.
POL10000
3 lata temu
Z jednej strony bezrobocie na poziomie ca. 6,5%. Z drugiej strony ilość OFICJALNIE pracujących w Polsce obcokrajowców na poziomie ok. 7-8% ogółu pracujących w Polsce. Ciekawe zestawienie, dużo mówi o aktualnej sytuacji w Polsce.
pam
3 lata temu
Nowa migracja ludów w kierunku zachodnim. Polacy wyjeżdżają z Polski, cudzoziemcy przyjeżdżają.