Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

COVID-19. Oknoplast zmienia decyzję. Niezaszczepieni pracownicy również dostaną premię, a wszyscy podwyżki

69
Podziel się:

Nie tylko dostaną należne im premie frekwencyjne w kwocie 400 zł brutto miesięcznie, ale również podwyżki wynagrodzeń. Pracownicy małopolskich zakładów Oknoplast, o których pisaliśmy w środę, powiadomili nas, że po naszej publikacji pracodawca rozesłał do nich SMS-y z informacją, że planuje korzystne dla pracowników zmiany. Spółka potwierdza.

COVID-19. Oknoplast zmienia decyzję. Niezaszczepieni pracownicy również dostaną premię, a wszyscy podwyżki
Z 3 tysięcy pracowników Oknoplastu 1/3 nie zaszczepiła się na COVID-19. Pracodawca odebrał im premię miesięczną, ale się z tego wycofał

Otrzymaliśmy wiadomość, że pracownicy Oknoplast dziękują redakcji money.pl za interwencję w ich sprawie. Jak poinformował ich w środę pracodawca za pomocą SMS-ów, nie tylko otrzymają oni należną im comiesięczną premię frekwencyjną w wysokości 400 zł brutto, ale również złożył obietnicę podwyżki wynagrodzeń.

Pan Zbigniew, pracownik firmy Oknoplast, przesłał nam treść SMS-a, z którego wynika, że w szóstym dniu pracy pracownicy otrzymają dodatek w wysokości 250 zł, a ci, którzy pracują w systemie równoważnym – dodatek za pracę w każdy dzień weekendu w wysokości 150 zł.

– Zaczyna się u nas coś dobrego w końcu dziać. Poszczególne działy fabryki piszą do zarządu firmy o podwyżki wynagrodzeń. Pracodawca jest pod potężną presją – relacjonuje nasz rozmówca.

Zobacz także: Fuzja państwowych gigantów: Orlenu, PGNiG i Lotosu. Powstanie multienergetyczny koncern

Pracownicy doceniają zmiany w firmie

Również inni pracownicy małopolskiej fabryki piszą w komentarzach, że pracodawca wycofał się z wprowadzonych zmian w regulaminie przyznawania nagrody frekwencyjnej. Uzależniały one przyznanie nagrody za 100 proc. obecność w pracy w kwocie 400 zł brutto miesięcznie od przedstawienia certyfikatu zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

W środę napisaliśmy, że pracownicy zatrudniającego 3 tys. pracowników Oknoplastu grożą masowymi zwolnieniami i paraliżem potężnej fabryki. Powodem ich gniewu były ich zdaniem rażąco niskie zarobki – na poziomie minimalnej pensji krajowej oraz zmiana w regulaminie premii frekwencyjnej – od września prawo do dodatku miała utracić blisko 1/3 załogi, która nie przyjęła preparatu na COVID-19. To tysiąc osób.

W zakładach nie ma związków zawodowych ani rady pracowniczej – pracownicy mówili nam, że nie ma kto ich bronić.

Jak widzi to zarząd?

Zapytaliśmy zarząd firmy, czy faktycznie planuje podwyżki. Oknoplast przysłał nam krótkie oświadczenie, z którego wynika, że są odpowiedzialni za życie i zdrowie trzech tysięcy ludzi i ich bliskich.

"Dlatego chcemy im zagwarantować jak najbardziej bezpieczne warunki pracy. Od początku pandemii podejmujemy szereg kroków, aby skutecznie ograniczyć ryzyko rozpowszechniania się COVID-19 w naszej firmie" – czytamy w komunikacie.

"Bazując na wiedzy ekspertów, jesteśmy przekonani, że w tym zakresie najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Naszym celem jest więc zachęcenie do tego jak największej liczby osób zatrudnionych w naszych zakładach" - pisze zarząd spółki.

Jak tłumaczy spółka, jednym z proponowanych sposobów, które miałyby skłonić pracowników do szczepienia, było powiązanie zaszczepienia się z nagrodą. "Finalnie, nowe zasady przyznawania nagrody, które miały obowiązywać od 1 września, nie weszły w życie. Tym samym żaden z pracowników nie utracił z tego tytułu dodatkowych środków nagroda będzie przyznawana na dotychczasowych zasadach" - zapewnia Oknoplast.

Jeśli chodzi natomiast o podwyżki, spółka podkreśla, że jest na etapie budżetowania i planowania podwyżek od 2022 roku. "Będą one zgodne z polityką i systemem płac w firmie. Szczegóły dotyczące wysokości wynagrodzeń są tajemnicą handlową spółki" - napisano.

Oknoplast podkreśla, że nadal będzie stosowała działania prewencyjne, mające na celu zachowanie najwyższych warunków sanitarnych na terenie firmy oraz propagowanie profilaktyki w obszarze przeciwdziałania pandemii COVID-19.

Władze firmy zapewniają również, że nie ma w tej chwili masowych wypowiedzeń z pracy. Ciągłość produkcji jest zachowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
Olek
2 lata temu
Firma może i wycofała się z pomysłu premii za szczepienia ale teraz mobinguje pracowników niezaszczepionych.
Ekspert Trąba...
2 lata temu
„Bazujemy na wiedzy ekspertów …” i tutaj można przestać czytać.
mmm
3 lata temu
Najpierw chcieli nieuczciwie zarobić a teraz przestraszyli się ewentualnych pozwów.
Antyelixirowi...
3 lata temu
Okien oknoplastu nie kupie nigdy tak samo jak nie pojade na chorwacje czy tez do grecji na wakacje. W biedronce mnie napastowali za brak maski w wakacje w warszawie od tamtej pory zakupy tam robie od wielkiego dzwona. Kupuje ma bazarku lepsze i patrzac ilosciowo na poszczegolne produkty i jakosciowo i tak wychodzi taniej. Kołodziejczyk mnie uświadomił. Chemie kupije w internecie wiec dyskonty sa mi do niczego nie potrzebne bo to chłam.
Wiktor
3 lata temu
Z jednej strony ich działanie było dla mnie zrozumiałe, bo chcieli dobrze. Przynajmniej ja tak to widzę. Sam prowadząc firmę chciałbym aby wszyscy pracownicy byli zaszczepieni jednak te 20% jest bardzo oporna i ich do tego nie zmuszę. Ja po prostu na czas jesieni, gdy będzie wzrost zakażeń odizoluję ich do innych biur niż osoby zaszczepione. Będą tam samo komfortowe, ale oni będą mieć swoją część budynku. Już rozmawiałem z pracownikami i wszyscy to rozumieją. Czekamy na rozwój wydarzeń.
...
Następna strona