Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cyfryzacja zmienia rynek pracy. "Ludzie będą oczekiwali pracy. Będzie nagrodą i nobilitacją"

- Za 5 lat będzie o milion pracowników mniej – powiedział w programie "Biznes mówi" prezes grupy Impel Grzegorz Dzik. W jego ocenie to nie musi automatycznie oznaczać problemu dla polskiej gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
Grzegorz Dzik w "Biznes mówi" (Fot: Biznes mówi)

Debata nad tym, czy automatyzacja i robotyzacja oznacza wypychanie ludzi z rynku pracy, trwa od kilku lat. To za jej sprawą w debacie publicznej na poważnie pojawił się pomysł dochodu bezwarunkowego.

Grzegorz Dzik, prezes grupy Impel, która zatrudnia ponad 30 tys. pracowników, mówił w rozmowie z Mikołajem Kunicą, że wspomniane procesy wcale nie muszą oznaczać automatycznego spadku liczby miejsc pracy. - To jest nakładka. Ona pozwala sprowadzić powtarzalne czynności do algorytmów i przesunąć człowieka do zadań bardziej ambitnych. Robotyzacja to na pewno poprawa jakości usług – tłumaczył Dzik.

Jak przypomniał, po automatyzacji linii do produkcji samochodów, nie zniknęły miejsca pracy dla robotników. Z drugiej strony automatyzacja i cyfryzacja mogą zupełnie zmienić oblicze niektórych sektorów gospodarki. - Za kilka lat może nie być sklepów wielkopowierzchniowych, ale każdy będzie zamawiał produkty prosto do domu - przewidywał Dzik.

Handel ma poważny problem. Potrzebują ludzi do pracy

Równocześnie procesy automatyzacji i cyfryzacji mogą uratować polską gospodarkę – za 5 lat z rynku pracy ubędzie milion pracowników. - Wyż demograficzny odchodzi na emerytury i jak przyglądam się przedsiębiorstwom, to widzę, że wdraża się nowe procedury, liniowanie i cyfryzację procesów - wskazał. Równocześnie dodał, że oferowane dziś niskie płace są "przekleństwem", ponieważ presja płacowa jest wyższa od możliwości jej zaspokajania przez firmy.

W ocenie Grzegorza Dzika, przejmowanie części zadań przez roboty i automaty może skończyć się skróceniem czasu pracy ludzi, ale na pewno nie jest wyeliminowaniem. Jak tłumaczył, praca jest niezbędnym elementem życia każdego człowieka.

Rynek pracy w Polsce. Takiego zadowolenia jeszcze nie było

- Na pewno praca dla człowieka jest wielką nagrodą. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, co się dzieje z ludźmi, którzy rezygnują z pracy i idą na zasłużoną emeryturę. Z tego, jak szybko odchodzą. Ludzie aktywni żyją długo, tak jesteśmy skonstruowani, że największą nagrodą jest godność osobista, nasza przydatność społeczna. Ludzie będą oczekiwali pracy. Może będzie nagrodą i nobilitacją – wyjaśniał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: biznes mówi, Grzegorz Dzik, impel, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-04-2019

aweKiedyś mówiono, że rozwój gospodarki, cyfryzacja, automatyzacja, robotyzacja to klucz do wspaniałego życia dla ludzkości. Teraz dokładnie widać, że … Czytaj całość

11-04-2019

emerytZa 5 lat nadal będziemy odbudowywali kraj z ruin po "dobrej zmianie".

11-04-2019

Prawdai to mówi ktoś, kto płaci ludziom "godnie". Masakra

Rozwiń komentarze (37)