Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Czarna strefa fałszywych zbiórek. W sieci jest ich pełno, za niektóre grozi kara więzienia

56
Podziel się

Leczenie za granicą, podróż dookoła świata, a obok… mandat za picie w miejscu publicznym. Internet jest pełen zbiórek pieniędzy, które w ogóle nie powinny się pojawić. Ich autorów nie odstraszają nawet wysokie kary więzienia.

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt platform.
Na polskim rynku działa kilkadziesiąt platform. (zrzutka.pl, zrzutka.pl)
bEhcozTV

Można mieć jednego bogatego mecenasa, który da nam milion złotych na nasz projekt. Ale można mieć też milion nieco mniej zamożnych mecenasów, z których każdy wpłaci po złotówce. Efekt będzie ten sam.

Ten milion (a nawet miliony) mecenasów można spotkać na zbiórkach internetowych, które zmieniły sposób pozyskiwania pieniędzy. Dziś łatwiej jest dotrzeć do potencjalnych sponsorów, którzy wesprą nasz pomysł na biznes, sfinansują wyprawę na koniec świata czy pomogą osobom, które chorują i cierpią.

Na polskim ryku działa kilkadziesiąt platform. Największe z nich to siepomaga.pl (2,3 mln odsłon na miesiąc), zrzutka.pl (1,25 mln), pomagam.pl (870 tys.) i wspieram.to (320 tys.) i polakpotrafi.pl (230 tys.). Dzięki tym platformom i ich użytkownikom udało się uratować zdrowie i życie wielu osób, dokończyć remont domu czy mieszkania oraz… zrekonstruować czaszkę gigantycznego gada.

bEhcozTX
Zobacz także: Obejrzyj: Zbiórka na rzecz Wisły Kraków. Minimum to 100 zł

Jednak i tu zdarzają się czarne owce. Internet jest pełen zbiórek, które budzą kontrowersje albo wprost łamią prawo. Przykład? Opłacenie grzywny czy zbieranie pieniędzy pod hasłami namawiającymi do nienawiści ze względu na np. wyznanie lub kolor skóry. Do tego dochodzą inne, nielegalne działania, jak posługiwanie się podrabianymi dokumentami czy defraudacja zebranych pieniędzy.

bEhcozUd

"Hej Polak Potrafi, serio takie urągające przyzwoitości kampanie na waszym portalu?" – pytał retorycznie w mediach społecznościowych przedsiębiorca i doradca startupowy Artur Kurasiński.

Zakaz prowadzenia niezgodnych z prawem zbiórek wynika wprost z regulaminów platform i – co ważniejsze – z prawa. Samo założenie zbiórki i podanie w jej opisie celu niezgodnego z rzeczywistym jest przestępstwem oszustwa opisanym w art. 286 Kodeksu karnego, za co grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

bEhcozUe

W przypadku, gdy organizator zbierze przy pomocy nielegalnej zbiórki ponad 200 tys. zł, grozi mu od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Aby temu zapobiec platformy drobiazgowo monitorują pojawiające się u nich projekty. Zrzutka.pl wprowadziła automatyczne zabezpieczenia.

- Za każdym razem, gdy wartość zgromadzonych środków na pojedynczej zrzutce przekroczy 20 tysięcy zł, automatycznie blokowana jest możliwość wykonania wypłaty, a zrzutka jest przez nas weryfikowana. Także w przypadku, gdy użytkownik organizuje kilka zbiórek za naszym pośrednictwem, a ich łączna wartość przekroczy 50 tysięcy zł, to automatycznie blokowana jest możliwość wykonywania wypłat ze wszystkich zbiórek tego organizatora – mówi Tomasz Chołast, współzałożyciel zrzutka.pl

bEhcozUf

Weryfikacja następuje w ciągu kilku godzin i jeśli wszystko jest zgodne z prawem, wówczas tego samego dnia platforma odblokowuje wypłatę zgromadzonych środków. Natomiast w przypadku podejrzenia o oszustwo, wstrzymuje wypłaty ze wszystkich zrzutek podejrzanego organizatora.

- Wtedy organizator jest proszony o przedstawienie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej jego wiarygodność – dodaje.

Niektóre sprawy kończą się w sądzie. W ubiegłym roku na karę sześciu lat więzienia skazano Michała S., który wyłudził niemal pół miliona złotych na leczenie rzekomo chorego synka. Wśród osób, które wpłaciły pieniądze było m.in. małżeństwo Lewandowskich.

bEhcozUg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhcozUy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
Joanna S-W
2 miesiące temu
Od mojej babci swoj glos wyludzil kilkukrotnie jakis pan o dziwnym imieniu Donald. Twierdzil, ze zalezy mu na Polskiej Racji Stanu a gdy osiagnal swoj cel - zostal wybrany na stanowisko polityczne, zaczal dzialac na szkode naszego Panstwa. Policja jest bezradna.
Ktoś
2 miesiące temu
Ten "pan" z Torunia zbiera na prowadzenie mediów (telewizja Trwam, radio Maryja, gazeta), a to są ogromne koszty. Niczego nie wyłudza, pieniądze są przeznaczone na pożyteczny cel. Nie siej propagandy.
Patrycja
6 miesięcy temu
Zbiórka na to, na tamto. Nie idzie internetu otworzyc, żeby ktoś ręki nie wyciągał. Niestety często są to ludzie zdolni do pracy, zdrowi, wykształceni. Znam taki przypadek, Pani jeździ samochodem za circa 100 tyś. Zrezygnowała z pracy rok temu, teraz zbiera na spłatę kredytu mieszkaniowego bo ma chorą córkę. Zdjęcia chorych dzieci chwytają za serce, a dalszej historii nikt nie pozna. Wystarczyłoby sprzedać auto i może jedną którąś gospodarstwa rodziców, ale po co - lepiej wołać "daj mi", "daj mi". Wstyd i żenada te zbiórki.
bEhcozUz
Nina
rok temu
uwaga na zbiórkę Piotr i Julia. Od kilku lat te same zdjęcia , ta sama łzawa treść , a dziewczynka ciągle ma 12 lat. Wpłacałam niewielkie kwoty 2 lata temu.Nabrałam się . Uważajcie
Ewa
rok temu
Skoro sama nie może się obronić to faktycznie coś z nią nie tak. Ludzie w tym wieku normalnie funkcjonują, chyba że są chorzy. Moja mama ma 90 i prędzej mnie by zamknęła w zakładzie niż ja ją.
...
Następna strona