Notowania

gospodarka
13.08.2019 07:49

Czechy odpuszczają euro. Rząd przestaje informować o spełnianiu kryteriów

Czeski rząd zrezygnował z publikacji corocznych raportów dot. spełniania kryteriów pozwalających na przyjęcie europejskiej waluty - pisze czeski tygodnik "Respekt". Wprowadzenia euro chce zaledwie 26 proc. obywateli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Czeski premier Andrej Babis otwarcie przyznaje, że nie widzi powodów by przyjmować wspólną walutę

Jak pisze "Respekt", Czechy spełniają trzy spośród czterech kryteriów z Maastricht, pozwalających na przyjęcie euro.

"To oznacza, że inflacja w kraju niewiele różni się od inflacji w strefie euro, że pod kontrolą jest zadłużenie i dodatkowo stopy procentowe nie różnią się od tych unijnych. Pozostawało i pozostaje wypełnić jeszcze jedno kryterium: stać się członkiem mechanizmu stabilizacji walutowej ERM II" - czytamy w tygodniku.

Czechy co prawda zobowiązały się do przyjęcia euro, ale społeczne poparcie dla wspólnej waluty jest ostatnio bardzo niskie. Podczas gdy w krajach strefy euro wynosi od 65 do 85 proc., w Czechach to zaledwie 26 proc.

Oglądaj też: Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to dużo mniejszy budżet. "Już mówi się o oszczędnościach"

"Jeżeli chcemy kiedyś spełnić warunek przyjęcia euro, będzie to łatwiejsze, jeżeli zmieni się stosunek czeskiego społeczeństwa do wspólnej waluty. Koalicyjny rząd ruchu Ano i CSSD (Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej) niczego takiego nie próbuje. Przeciwnie, wysyła sygnał, że kiedyś podjęte zobowiązania (do przyjęcia euro) są coraz bardziej nieaktualne" - pisze "Respekt".

Tendencje czeskiego społeczeństwa potwierdza także rząd. W jednym z ostatnich wywiadów prasowych premier Andrej Babis oficjalnie przyznał, że nie widzi powodów aby przyjmować wspólną walutę.

Przystąpienie do strefy euro to otwarty proces oparty na określonych zasadach. Decyzję o przyjęciu kraju do strefy euro podejmuje Rada UE. Państwo członkowskie musi wcześniej spełnić określone kryteria konwergencji, czasami nazywane "kryteriami z Maastricht", określone w art. 140 ust. 1 "Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej".

Kryteria konwergencji obejmują, stabilność cen, zdrowe finanse publiczne, stabilność kursu wymiany oraz konwergencję długoterminowych stóp procentowych.

Do strefy euro należą obecnie: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, unia europejska, euro strefa, euro
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2019

Tylko PISCzesi zawsze byli mądrzy. A kto u nas chce wprowadzić euro? Sprawdźcie.

13-08-2019

bacATrzeba mieć zero mózgu by nie chcieć euro. ZERO!!!!!!

13-08-2019

wwwerEuro jest dobre wyłącznie dla Niemiec.

Rozwiń komentarze (109)