Notowania

gospodarka
04.12.2019 17:37

Czerwińska o decyzji RPP: "i tak mamy relatywnie wysokie stopy procentowe"

- Nie widzimy powodów do tego, by ta decyzja była zmieniona - powiedziała Teresa Czerwińska, członkini zarządu NBP, komentując informację o utrzymaniu stóp procentowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Teresa Czerwińska, członkini zarządu NBP. (Fot: ARIS OIKONOMOU)

W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

- Wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe zostaną utrzymane do 2022. Nie widzimy powodów do tego, by ta decyzja była zmieniona - powiedziała w rozmowie z money.pl Teresa Czerwińska, była minister finansów, obecna członkini zarządu NBP.

Główna stopa procentowa pozostała na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Taki stan utrzymuje się od marca 2015 roku.

Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

- Obecny poziom stóp sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki i zrównoważonemu rozwojowi - zapowiedział prof. Adam Glapiński, prezes NBP, podczas konferencji Rady Polityki Pieniężnej.

- Poruszamy się w celu inflacyjnym: 2-2,5 proc. w związku z tym gwałtownych zmian nie widać. Nie widzę powodów po stronie inflacyjnej ani innych parametrach do zmian stóp procentowych. I tak mamy relatywnie wysokie stopy procentowe w porównaniu z innymi krajami. Żyjemy w środowisku ujemnych stóp w Unii - komentuje Teresa Czerwińska.

Zapytaliśmy też o podwyżkę cen prądu, zapowiedzianą przez minister rozwoju, Jadwigę Emilewicz. Ceny prądu dla gospodarstw domowych będą wyższe o 5-7 proc. To, zdaniem ekonomistów, będzie miało bezpośredni wpływ na inflację.

- Nie chcę wiązać w sposób uproszczony ceny prądu z decyzjami RPP. Zgoda, to ważna kategoria, ale inflacja jest w celu inflacyjnym. Jeśli rozpatrujemy samą inflację bazową, to po wyłączeniu cen energii, nie jest ona specjalnie wysoka - powiedziała Czerwińska.

Pytaliśmy też o ostatnie zmiany personalne w banku Pekao, które dla wielu okazały się dużym zaskoczeniem. Ze stanowisk zrezygnowali prezes Michał Krupiński, wiceprezes Michał Lehmann i członek zarządu Piotr Wetmański, a także prezes Pekao Leasing Marta Wolańska.

- Patrzymy na stabilność sektora bankowego, nie mamy żadnych powodów do niepokoju - odpowiedziała Czerwińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, stopy proc
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2019

BenNie nie poruszamy się w celu inflacyjnym, przekroczylimy go 4krotnie. Inflaccja wynosi okolo 8%!

04-12-2019

KruszonkaKolejna pisowska karierowiczka! Inflacja konsumencka znacznie wyższa od oprocentowania oszczędności i wszystko jest ok!??

04-12-2019

relacjaCo to znaczy relatywnie wysokie stopy? W relacji do czego? Bo jeśli do stóp w Eurozonie to trochę bez sensu. Pożyczamy w PLN, mamy zupenie inną … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)