Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Część rozwodów z ostatnich lat może być nieważna. "Dotknięte wadą"

19
Podziel się:

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, część rozwodów z ostatnich lat jest nieważna. Powód? Do nieważności dochodzi, jeśli postępowanie rozwodowe było rozpoznawane przez jednego sędziego i dwóch ławników w latach 2021-2023 - zauważa adwokat w rozmowie z TVN24.

Część rozwodów z ostatnich lat może być nieważna. "Dotknięte wadą"
Część rozwodów przeprowadzanych w ostatnich latach może być nieważna - uznał Sąd Najwyższy (Adobe Stock, DAREK11)

Do Sądu Najwyższego (SN) trafiła sprawa rozwodowa pewnego małżeństwa, którego postępowanie było rozpoznawane przez sąd pierwszej instancji w składzie sędzia i dwóch ławników, a wszystkie decyzje były podejmowane wyłącznie przez sędziego przewodniczącego. Taki skład sądu był efektem zarządzenia wydanego przez wiceprezesa sądu okręgowego - podaje serwis prawo.pl.

To zarządzenie było natomiast związane z ustawą z 2020 roku, która dotyczyła przeciwdziałaniu i zwalczaniu pandemii koronawirusa. Serwis podaje, że wspomniana sprawa rozwodowa trafiła do sądu apelacyjnego, który zakwestionował skład sędziowski na pierwszym etapie postępowania i skierował sprawę do Sądu Najwyższego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

Sąd Najwyższy uznaje, że część rozwodów może być nieważna

Sąd Najwyższy zgodził się z interpretacją postępowania przedstawioną przez sąd apelacyjny. Jak możemy przeczytać, sąd pierwszej instancji orzeka w składzie jednego sędziego, chyba że prezes sądu zarządził rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów. Jeśli sprawa była orzekana przez jednego sędziego i dwóch ławników, wówczas jest nieważna.

Jak wyjaśnia adwokat Eliza Kuna w rozmowie z TVN24, w wyniku orzeczenia SN nieważne są wszystkie sprawy rozwodowe zarówno te niezakończone do 3 lipca 2021 roku, jak i wszczęte w okresie od 3 lipca 2021 r. do 14 kwietnia 2023 r.

Takie rozwody są dotknięte wadą nieważności. Niemniej jeśli są już zakończone, to strony musiałyby wnieść o wznowienie postępowania. Nieważność postępowania może być także przyczyną dla złożenia wniosku o wznowienie prawomocnie zakończonego postępowania. Dotyczy to właśnie sytuacji, gdy właśnie w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona - tłumaczy adwokat.

Adwokat dodaje, że skargę o wznowienie można wnieść w ciągu trzech miesięcy od momentu, w którym "strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, w tej sytuacji jeśli jeden z małżonków będzie kwestionował wyrok, może o takie wznowienie wnieść" - czytamy. Jeśli jednak dotyczy to spraw w toku, wówczas czynności mogą zostać powtórzone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
janemann
2 miesiące temu
Mój mąż wrócił do mnie z pomocą Doktora UDAMA, pomagając mi odbudować związek po 7 miesiącach zerwanego związku. Teraz żyję szczęśliwie z mężem, a on traktuje mnie jak królową. Wszystko dzięki UDAMA. Skontaktuj się z UDAMA poprzez telefon/WhatsApp (+1 818 532 9812) lub e-mail (UDAMAADA @ GMAIL. COM). To będzie odpowiedź na twój problem, zaufaj mi. Jestem żywym świadectwem jej dobrej pracy. .
Rozwiedziona
2 miesiące temu
A ja chciałabym aby można było cofnąć ten okropny czas gdzie czas pandemii wykończył ludzi tak samo jak i rozwód. Akurat przeszłam to wszystko jestem 2 lata po rozwodzie i wiem że teraz miałabym siłę na walkę z moim byłym mężem który dostarczył mi strasznego cierpienia.
Arletta Boles...
6 miesięcy temu
Także, jeśli chodzi o kościelny proces o nieważność małżeństwa, są przyczyny nieważności wyroku; dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony
Gość
6 miesięcy temu
Brak słów na te wszystkie głupie przepisy
Załamany
6 miesięcy temu
Trzy lata piekła, bo rozwód to piekło nie tylko dla zainteresowanych ale dla dzieci, rodziny, przyjaciół, a teraz to wszystko od nowa gdy już tylko pomyślałeś że może już będzie lepiej. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji jak to może niszczyć ludzi.