Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ważna informacja dla rozwodników. Jest decyzja sądu

33
Podziel się:

Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego rzuca nowe światło na kwestię wzajemnego rozliczania byłych małżonków po rozwodzie. Podziałowi powinny ulegać również unijne dopłaty. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Reporter baza 2020-06-d01.07.2019 Lodz. Ulica Piotrkowska. N/z zakochana para. Fot. Piotr Kamionka/REPORTERPiot Kamionka/REPORTER
Wspólny majątek po rozwodzie pozostaje kwestię sporną w przypadku wielu par (Licencjodawca, Piot Kamionka/REPORTER)

"Rzeczpospolita" opisuje sprawę właścicieli gospodarstwa rolnego na Pomorzu, którzy po rozwodzie dzielili przed sądem wspólny majątek. Kwestią sporną były unijne dopłaty.

Sąd Najwyższy wskazał, że dopłaty z UE powinny być rozliczone przy podziale majątku, ponieważ stanowią dochód z gospodarstwa rolnego, czyli z majątku dotychczas wspólnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozwód w czasach pandemii koronawirusa. "Nasilenie zachowań przemocowych"

Majątek po rozwodzie. Przełomowa decyzja sądu

Tego rodzaju wierzytelności stanowią więc dochód, który podlega zaliczeniu do majątku dorobkowego stron i podziałowi. I to sąd, a nie wnioskodawca zobowiązany jest do ustalenia w toku postępowania o podział majątku wspólnego małżeńskiego, składu i wartości tego majątku. Od obowiązku tego nie zwalnia sądu obciążająca wnioskodawcę powinność wskazania majątku we wniosku o podział. Ma on bowiem jedynie ułatwić sądowi ustalenie składu i wartości majątku wspólnego ulegającego podziałowi - pisze "Rz".

Adwokat Anisa Gnacikowska w opinii zawartej w artykule podkreśla, że przypadki, w których podział majątku następuje po kilku latach od rozwodu, są dość częste. W tym czasie wspólny majątek może przynosić dochody, które powinny być dzielone między byłymi małżonkami.

- Zasada jest prosta, jeśli ma zastosowanie na przykład do nieruchomości, która jest wynajmowana lub dzierżawiona, czyli dotyczy tak zwanego pasywnego dochodu. Bardziej skomplikowane są sytuacje, w których dochód nie jest pasywny i zależy od starań lub właściwości jednego z byłych małżonków. Moim zdaniem należy odróżnić te dwie sytuacje i przy tych rozliczeniach nie uwzględniać dochodu uzyskanego po rozwodzie dzięki osobistym staraniom jednego z małżonków - ocenia Gnacikowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
WYRÓŻNIONE
Andrzej
2 lata temu
bo do Uni składkę opłaca rząd z naszych podatków a z uni dostaje obecnie tylko rolnik bo reszta leży przez niekompetentnych i zakompleksionych naszych włodarzy z PIS i SP.
rada
2 lata temu
w polsce wszystko zabiera madka, ojciec staje się bankomatem, jeśli nie jesteście na tyle mocni, że boją sie was, nie dajcie wkręcić się w dzieci
MEN
2 lata temu
CO JEST PRZYCZYNĄ ROZWODÓW , ODPOWIEDZ ; MAŁOŻEŃSTWO