Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Częściej i skuteczniej. Nadchodzą zmiany w urzędach pracy

106
Podziel się:

Szykują się zmiany w działaniu urzędów pracy. Projekt ustawy o aktywności zawodowej ma zmienić podejście do "pośredniaków". Dzięki nowym regulacjom urzędy mają zostać uwolnione od osób, które zarejestrowały się tylko po to, żeby zostać objętym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Częściej i skuteczniej. Nadchodzą zmiany w urzędach pracy
Urzędy pracy mają odpowiadać na nowe warunki na rynku (Getty Images, Artur Widak)

Projekt ustawy o aktywności zawodowej ma zamienić urzędy pracy w nowoczesne miejsca pośrednictwa pracy, z których będą korzystać faktycznie zainteresowani znalezieniem pracy bezrobotni, a także pracodawcy, którzy szukają pracowników.

Bezrobotni dostaną możliwość wyboru urzędu pracy

Zmiany w ustawie mają na celu dostosowanie urzędów pracy do aktualnej sytuacji na rynku. Rewolucyjne ma być umożliwienie rejestrowania się w urzędzie pracy niezależnie od miejsca zameldowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Złe wieści dla najuboższych Polaków. Ekonomista mówi o cenach w Polsce

Dzięki temu osoby poszukujące pracy będą mogły rejestrować się w miejscach, gdzie np. jest więcej ofert pracy dla pracowników o danym profilu.

Choć jak zauważa w rozmowie z portalem pulshr.pl Monika Fedorczuk, p.o. dyrektora Urzędu Pracy w Warszawie, może to sprawić, że część urzędów będzie bardziej obciążana, niż ma to miejsce obecnie.

Fedorczuk w wywiadzie zwraca uwagę też na kolejną proponowaną zmianę – zwiększenie częstotliwości kontaktu urzędnika z osobą bezrobotną.

Sama propozycja nie budzi obiekcji urzędników, ale problematyczne mogą być sztywne ramy takiego kontaktu (według propozycji ma to być co 15 dni). Urzędniczka uważa, że częstotliwość kontaktu powinna zależeć od indywidualnego przypadku.

Ubezpieczenie zdrowotne nie będzie związane ze statusem bezrobotnego

Kolejną proponowaną zmianą jest uwolnienie ubezpieczenia zdrowotnego od statusu bezrobotnego. Po wejściu ustawy objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym wymagać będzie kontaktu z ZUS, a nie rejestracją w urzędzie pracy.

Z rejestrów urzędów pracy znikną osoby, które de facto nie szukają pracy, ale są zainteresowane wyłącznie posiadaniem ubezpieczenia zdrowotnego – zauważa w rozmowie z pulshr.pl Monika Fedoruk.

Urzędnicy będą także w świetle nowych propozycji zajmować się osobami biernymi zawodowo. Jak zauważa Fedoruk – problematyczne może być samo dotarcie i aktywizowanie takich osób.

Z drugiej strony poszerzenie grona klientów urzędów pracy to trudność w dotarciu do tych osób – skoro do tej pory nie zarejestrowały się w urzędzie pracy, to jak je znaleźć i przekazać im informację o tym, z czego mogą skorzystać? – mówi p.o. dyrektora Urzędu Pracy w Warszawie w pulshr.pl.

W projekcie ustawy znajdują się też takie propozycje jak pożyczkę na cele edukacyjne, grant na utworzenie stanowiska pracy zdalnej czy współpracę z agencjami pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
Bezrobotny.
rok temu
Urzędnicy to zawsze problem. Śmierdzące Warchoły nie potrafiące kompletnie nic. Tak się stało, że to urzędnicy z urzędów pracy są winni wojennej ucieczce do dnia dzisiejszego 20 mln Polaków z rzekomej, szczególnie administracyjnie Polski.
jasne hyhyhy
rok temu
To strasznie wielka tajemnica że UP nie są od pomocy ludziom w znalezieniu pracy, UP są od TRWANIA/ISTNIENIA itp. Każdy kto naprawdę chce znaleźć pracę nie ma z tym problemu, czasem dłużej szuka ale znajdzie, ale urzędnik zawsze widzi problem ze wszystkim - więc reformujcie reformujcie .......
wlad
rok temu
Problemem jest "okres ochronny". Jestem 60+, zakład zlikwidowany i wszyscy boją się mnie zatrudnić.
Salomon
rok temu
Media i politycy już tak zniszczyły urzędy pracy, że nawet nowa ustawa tego nie zmieni. Przez lata połowa ludzi rejestrujących się chciała tylko zaświadczeń i ubezpieczenia. Urzędy traciły pracodawców bo na 10 wysłanych kandydatów tylko jeden chciał pracować. Ergo ? Jaka dobra firma chciała tracić czas na taką rekrutację ? Poza tym w obecnym czasie bezrobocie rośnie z dnia na dzień. I proszę nie patrzeć na statystyki rządu. Statystyki można tak zrobić aby pasowały. Proszę sprawdzić ile jest ofert pracy obecnie , a ile było jeszcze rok temu. Projekt nowej ustawy nic nie da. Samo zmuszanie ludzi do przychodzenia do urzędu raz w tygodniu również. Jak nie będzie pracy.
barman
rok temu
co wy bajki piszecie. W tych urzędach jeszcze panują czasy skostniałej komuny .Czemu panienki tam przychodzące nie szukały pracodawców dla bezrobotnych i ich ze sobą zgrywały. Która to już reforma bez rezultatów? Bajeczki z reformą dla tych co nie myślą , jak wygląda u nas bezrobocie i pomoc urzędów pracy
...
Następna strona