Notowania

Czesi rezygnują z winiet. Opłaty za autostrady tylko elektronicznie

Czechy przechodzą rewolucję. Koniec z winietami. Stawiają na aplikacje, kamery i internet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Czechy przechodzą rewolucję. Koniec z winietami.

Jeżeli nowe prawo uchwali Senat i podpisze prezydent od 2021 roku w Czechach znikną winiety - podaje Polska Agencja Prasowa. Zamiast nich system opłat będzie elektroniczny.

Co to oznacza? Opłaty za przejazd czeskimi autostradami będzie się odbywał za pomocą sieci lub aplikacji mobilnych. Koniec z wykupywaniem naklejek w przydrożnych punktach.

Nowy sposób będzie wiązał uiszczoną elektronicznie opłatę z numerem rejestracyjnym samochodu. Kontrola przejdzie na kamery oraz istniejące już bramki służące do kontroli myta opłaconego przez firmy transportowe - wyjaśnia PAP.

Zobacz: Sposób na szybszy przejazd autostradą. Skorzystało już ponad 50 tys. kierowców

Izba Poselska odrzuciła również poprawki do ustawy które miały dać możliwość rządowi na podnoszenia rocznych opłat za przejazdy. Przynajmniej na czas wielkich remontów czeskich dróg. Jak przypomina PAP, w 2019 roku koszt dziesięciodniowej winiety dla samochodów osobowych wynosi w Czechach około 52 zł, miesięcznej około 74 zł, a rocznej około 255 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2019

matikwiniety powinny zostać...to najprostszy sposób komunikowania się zagranicą, nie będę miał zasięgu albo internet mi padnie zagranicą, albo nie będę … Czytaj całość

13-07-2019

UZIA my wybudujemy w tym czasie jeszcze kilkadziesiąt bezsensownych bramek na autostradach. Polska jest żałosna :-( Ale jaki dyrektor taka firma!

12-07-2019

OloDlaczego ? To smutne. Najprostsze jest najlepsze.

Rozwiń komentarze (83)