Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Czym jest depozyt notarialny?

5
Podziel się:

Notariusz jest zawodem zaufania publicznego. Wykonuje go osoba z wykształceniem prawniczym, która pracuje w kancelarii notarialnej. Udajesz się do niej w celu np. zawarcia umowy kupna-sprzedaży nieruchomości lub dokonania upoważnienia innej osoby do czynności prawnych. Notariusze przyjmują jednak również specyficzne depozyty, nazywane depozytami notarialnymi. Czym one są i jaki jest ich koszt?

Czym jest depozyt notarialny?
Depozyt notarialny - czy jest bezpieczną formą zabezpieczenia? (unsplash.com)

Czym jest depozyt notarialny?

Depozyt notarialny jest sposobem na zabezpieczenie pewnych transakcji. Jednocześnie to najbezpieczniejsza forma przechowywania pieniędzy. Instytucję depozytu notarialnego określa precyzyjnie art. 108 Ustawy o notariacie. Wskazano w nim, że notariusz, w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością ma prawo przyjąć na przechowanie papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu lub jej następcy prawnemu. Dla takiego depozytu otwierane jest przez notariusza specjalne konto bankowe. 

Jak działa depozyt notarialny?

Przy ustanawianiu depozytu notarialnego masz gwarancję, że druga strona umowy dysponuje wystarczającą kwotą do jej zawarcia. Notariusz przyjmuje depozyt od np. kupującego nieruchomość dla zapewnienia sprzedającemu gwarancji, że drugą stronę stać na zawarcie umowy. Z przyjęcia depozytu spisywany jest protokół, w którym ustala się:

 • datę przyjęcia,
 • tożsamość osoby składającej depozyt,
 • datę mającego nastąpić wydania przedmiotu depozytu,
 • imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby odbierającej depozyt.

Wydanie depozytu następuje zawsze za pokwitowaniem. 

Ile kosztuje depozyt notarialny?

W Polsce nie ma dużego zainteresowania depozytem notarialnym. Jednak ma on wiele korzyści, które powinny być brane pod uwagę przy rozważaniu możliwości jego ustanowienia. Jaka jest opłata za depozyt notarialny? Kto ją płaci? W przypadku dokumentów koszt depozytu notarialnego to:

 • 6 zł netto za każdą rozpoczętą stronę wypisu aktu,
 • 20 zł netto za każdy miesiąc przechowywania depozytu,
 • 50 zł netto za sporządzenie protokołu depozytu. 

Natomiast to, ile kosztuje depozyt notarialny w przypadku deponowania pieniędzy, ustalane jest indywidualnie z klientem. 

Zgodnie z prawem do uiszczenia opłaty za ustanowienie depozytu notarialnego są powołane solidarnie obie jego strony, więc taksa powinna być podzielona po połowie między kupującego a sprzedającego. Jednak przyjęło się, że to zwykle nabywca pokrywa wszystkie opłaty związane z zabezpieczeniem. 

Co może zostać przekazane w depozyt notarialny?

Z Prawa o notariacie wynika, że przedmiotem depozytu mogą być papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej. 

Kiedy stosuje się depozyt notarialny?

Najczęściej depozyt ten ma zastosowanie przy zakupie nieruchomości. Dlaczego przydaje się właśnie wtedy? Ryzyko niedopełnienia warunków transakcji przez jej strony jest wtedy niskie. Wbrew pozorom depozyt notarialny zabezpiecza w ramach tej samej czynności prawnej interesy sprzedającego i kupującego. Dla nabywcy takim zabezpieczeniem jest zapewnienie, że druga strona wypełni wszystkie postanowienia umowne. Depozyt notarialny od kupującego na rzecz sprzedającego zabezpiecza go przed ryzykiem nawiązania transakcji z kimś, kogo nie stać np. na zakup mieszkania. 

Wymagane dokumenty do depozytu notarialnego

Zanim notariusz przyjmie depozyt środków pieniężnych czy papierów wartościowych, musi sporządzić odpowiedni protokół. Do jego zawarcia konieczne będzie okazanie notariuszowi dokumentu tożsamości – dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu, jeśli wnoszącym depozyt notarialny jest obcokrajowiec. Notariusz poprosi o podanie do protokołu takich danych jak:

 • imię i nazwisko,
 • data i miejsce urodzenia,
 • numer PESEL,
 • stan cywilny,
 • miejsce zamieszkania,
 • adres do korespondencji,
 • imiona i nazwiska rodziców.

Na tej podstawie sporządzi odpowiednie dokumenty niezbędne do depozytu notarialnego. 

Czy depozyt notarialny jest bezpieczny?

Przy ustanowieniu depozytu notarialnego nie masz się czego obawiać. Twoje pieniądze czy papiery wartościowe złożone w depozycie będą całkowicie bezpieczne. Ponadto, jako sprzedający np. nieruchomość, masz gwarancję, że Twoje interesy będą solidnie chronione. 

Czy warto zdecydować się na depozyt notarialny? 

Zastanawiasz się, czy dobrym pomysłem będzie posłużenie się depozytem notarialnym? Opinie o nim wskazują, że to bezpieczna forma zabezpieczania transakcji. Nie ma ryzyka, że pieniądze czy papiery wartościowe zostaną utracone. Koszt depozytu notarialnego nie jest zbyt wysoki. Co więcej, zgromadzone środki w ramach takiego depozytu są w 100 proc. chronione przed zajęciem komorniczym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
MarS
7 miesięcy temu
Wiadomość slaba merytoryczne. Brak kosztów za wpłatę piwo depozytu, celem zapłaty za sprzedaz nieruchomości.
Ewa
rok temu
Taksę za depozyt przy sprzedaży płacy zbywający. Bo to on się boi bardziej. Taksę za zakup płaci nabywca. Bo to on kupuje.
Log1k
rok temu
Co jeśli bank upadnie?
aswerts
rok temu
Depozyt notarialny stosuje się powszechnie w Niemczech natomiast u nas są, jak widać, zbyt niskie standardy prawnicze, skoro depozyt nie jest nawet oferowany klientom przez notariuszy. Na pewno kancelaria, która zabezpieczałaby w ten sposób transakcje miałaby o wiele więcej klientów niż konkurencja. Najczęstszą transakcją i najbardziej ryzykowną jest sprzedaż mieszkania - przeniesienie własności, a potem można już tylko mieć nadzieję, że kupujący wpłaci pieniądze (o ile nie korzysta z kredytu)
INWESTOR
rok temu
GRANDA....