Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Czym jest konto maklerskie i jakie daje zyski?

0
Podziel się:

Gra na giełdzie papierów wartościowych pozwala na wypracowanie ponadprzeciętnych zysków w stosunkowo krótkim czasie. Inwestor musi liczyć się jednak i z tym, że związana jest z wysokim ryzykiem utraty części lub całości posiadanych środków. Kupowanie m.in. akcji na giełdzie wymaga pośrednictwa ze strony maklera i posiadania rachunku inwestycyjnego, nazywanego kontem maklerskim. Jakie wybrać i które jego cechy są najbardziej istotne dla inwestorów?

Czym jest konto maklerskie i jakie daje zyski?
Konto maklerskie - czym jest i kto może je założyć? (unsplash.com)

Czym jest konto maklerskie?

Rachunki czy konta jednoznacznie większości z nas kojarzą się z ofertą bankową. Tymczasem niekoniecznie muszą być udostępniane właśnie przez instytucje bankowe, czego najlepszy przykład stanowi konto maklerskie. Co to jest? To elektroniczny zapis, jaki prowadzony jest przez biuro lub dom maklerski na rzecz swojego klienta. Takie konto umożliwia w pierwszej kolejności realizację inwestycji na giełdzie papierów wartościowych. To narzędzie powinien mieć każdy inwestor, zarówno początkujący, jak i doświadczony, jeśli chce składać zlecenia kupna i sprzedaży walorów giełdowych. 

Na koncie maklerskim zapisywane są transakcje kupna i sprzedaży na parkiecie giełdowym. Służy ono do przechowywania papierów wartościowych. 

Kto może założyć konto maklerskie?

Z uwagi na fakt, że rachunek maklerski jest produktem finansowym, to skorzystać z niego może wyłącznie osoba pełnoletnia. Jeśli jesteś indywidualnym inwestorem, osobą fizyczną, to warunkiem założenia konta maklerskiego będzie posiadanie numeru NIP oraz zaprezentowanie dokumentu tożsamości, który pozwoli na jej potwierdzenie. Rachunek tego typu otworzy również osoba prawna. 

Przed założeniem konta maklerskiego zostaniesz poproszony o wypełnienie unijnego formularza MiFID. Sprawdza on poziom Twojej wiedzy i pozwala maklerom na sprecyzowanie, w jaką kategorię instrumentów finansowych będziesz inwestował. 

Na czym polega korzystanie z konta maklerskiego?

Konto maklerskie może służyć do inwestycji w takie walory jak:

Bez otwarcia rachunku maklerskiego nie ma się w praktyce możliwości korzystania z takiego trybu inwestowania. Przy korzystaniu z rachunku w domu czy biurze maklerskim możesz składać zlecenia kupna i sprzedaży wybranych walorów.

Jakie są wady i zalety konta maklerskiego?

Konto maklerskie stwarza warunki do inwestowania na rynku giełdowym – nie tylko krajowym, ale i w wielu przypadkach zagranicznym. Jego zaletą może być to, że pozwala na skorzystanie z profesjonalnych usług doradcy, a także z wersji demonstracyjnej konta. Umożliwia testowanie strategii bez ryzyka straty pieniędzy.

Z drugiej strony wadą kont maklerskich są opłaty, które im towarzyszą, czy też prowizje za transakcje. Trzeba mieć na uwadze ryzyko, które rośnie wraz z podejmowaniem coraz odważniejszych kroków przez inwestora. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta maklerskiego?

Jak założyć konto maklerskie? Pierwszym krokiem ku temu będzie wybór domu lub biura, z którym chcesz podjąć współpracę. Najłatwiej skorzystać z oferty bankowej. Instytucje te mają własne biura maklerskie i ułatwiają klientom otwarcie rachunku służącego do inwestowania na giełdzie papierów wartościowych.

Samo założenie konta maklerskiego nie jest skomplikowane, najczęściej wymaga wypełnienia krótkiego formularza, zwykle w formie elektronicznej. Podajesz w nim swoje dane osobowe, nakreślasz sytuację finansową czy planowane cele. Dom maklerski na takiej podstawie ocenia ryzyko. Jeśli uzna, że jest ono za duże, informuje Cię o tym fakcie. 

Możesz zarówno założyć rachunek maklerski jako początkujący inwestor, jak i zmienić konto na inne, jeśli z różnych względów nie jesteś zadowolony z dotychczasowej obsługi maklerskiej. 

Przy wyborze rachunku maklerskiego warto dopasować go do swoich potrzeb. Ważne jest czy masz doświadczenie w inwestowaniu. Konto maklerskie dla początkującego powinno zapewniać merytoryczne wsparcie, a najlepiej by było, gdyby broker udostępnił Ci rachunek testowy, tak zwane demo, które pozwala na testowanie inwestowania na giełdzie z wykorzystaniem wirtualnych środków. Nic wtedy nie ryzykujesz, a możesz działać bez żadnych konsekwencji swoje strategie. Jeśli uznasz, że inwestowanie to coś, czego chciałbyś spróbować, założysz standardowe konto maklerskie.

Bardziej doświadczeni gracze przy wyborze konta maklerskiego będą sprawdzali, czy zapewni im ono dostęp do:

  • zaawansowanych narzędzi analitycznych – wykresów i komentarzy ekspertów,
  • profesjonalnych serwisów informacyjnych,
  • pełnego arkusza zleceń,
  • rynków zagranicznych i alternatywnych.

W wielu domach maklerskich można także wtedy korzystać z konta demonstracyjnego, ale i z kredytowania inwestycji. Cenną wskazówką przy otwieraniu rachunku jest to, jakie koszty będą z nim związane. Wśród nich wymienia się głównie:

  • prowizję od zlecanych transakcji,
  • opłatę za prowadzenie konta,
  • opłaty dodatkowe za dostęp do niektórych funkcjonalności serwisu transakcyjnego.

Prowizja wynosi zwykle od 0,13 do 0,39 proc. wartości transakcji, ale może być wyższa, jeśli zlecenia będą realizowane nie w trybie online, ale przy kontakcie osobistym lub telefonicznym z maklerem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)