Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Czym są bitomaty i jak z nich korzystać?

7
Podziel się:

Najsłynniejszą kryptowalutą na świecie jest bitcoin, nazywany cyfrowym złotem. To zdecentralizowana waluta wirtualna, której działanie opiera się na technologii łańcucha bloków – z języka angielskiego Blockchain. Aby zainwestować w bitcoiny, trzeba je nabyć, np. na giełdzie kryptowalutowej. Można to także zrobić za pośrednictwem bitomatu. Jak działa taka maszyna? Czy ma stacjonarną postać?

Czym są bitomaty i jak z nich korzystać?
Jak działa bitomat? (unsplash.com)

Czym są bitomaty?

Szacuje się, że na świecie jest obecnie niemal 40 tys. kryptowalutowych bankomatów, jak często określane są bitomaty. W istocie masz tu do czynienia z maszyną, która pozwala na dokonanie wymiany kryptowalut na gotówkę oraz na odwrót – wymianę gotówki na cyfrowe aktywa. Niekoniecznie zresztą muszą to być bitcoiny, od których maszyny te wzięły nazwę. 

Bitomat to połączenie słów "bankomat" i "bitcoin". Maszyny te wyglądają właściwie tak samo jak tradycyjne bankomaty, do których zdążyliśmy już przywyknąć. Ich działanie ma jednak zupełnie inny charakter. Jak działa bitomat? Pozwala na inwestowanie w kryptowaluty i realizację zysków z tego tytułu. W istocie masz do czynienia z bankomatem bitcoinowym lub kryptowalutowym, który podłączony jest do sieci i dzięki temu umożliwia klientom zakup cyfrowych aktywów za pomocą zdeponowanej gotówki. 

Bitomaty przeprowadzają transakcje oparte na łańcuchu bloków. Pozwalają na przesyłanie środków do swojego prywatnego, cyfrowego portfela, niejednokrotnie za pomocą kodu QR, co przyspiesza realizację transakcji. 

Czy korzystanie z bitomatów jest bezpieczne?

Przy korzystaniu z bitomatów po raz pierwszy możesz zastanawiać się, czy takie transakcje nie są obciążone wysokim ryzykiem, np. oszustwa czy przechwycenia Twoich środków finansowych lub kryptowalut. Bitomaty pozwalają na zachowanie pełnej anonimowości transakcji i są bezpieczne. 

Czy korzystanie z bitomatów się opłaca? 

Musisz liczyć się z tym, że wygoda kupna czy zamiany bitcoinów na pieniądz fiducjarny, czyli waluty fiat, ma swoją, niestety, niemałą, cenę. Większość bitomatów nalicza pewne opłaty za możliwość korzystania z nich. Między innymi będziesz musiał pogodzić się z wysokim spreadem, tj. różnicą między ceną kupna oraz sprzedaży. Każdy bitomat może inaczej go naliczać i zabezpieczyć się przed zmiennością kursową, która jest bardzo dynamiczna. 

Kolejną kwestią jest to, że za dokonywanie transakcji operatorzy bitomatów naliczają prowizje w wysokości 3,5–5 proc. od każdej transakcji. Warto wcześniej sprawdzić, jaką opłatą obciążone jest korzystanie z danego bitomatu. 

Wypłata w bitomacie – jak to zrobić?

Aby wymienić posiadane cyfrowe aktywa na walutę fiat, np. na dolary amerykańskie, euro czy gotówkę, skorzystać powinieneś na ekranie bitomatu z opcji sprzedaży. Krok po kroku przebiega to następująco:

  • podajesz sumę danej kryptowaluty przeznaczoną do sprzedaży;
  • uwierzytelniasz transakcję za pomocą wiadomości SMS lub e-maila;
  • czekasz na kod QR z numerem portfela, na który przelejesz swoje kryptowaluty;
  • wypłacasz gotówkę z bitomatu w pożądane walucie. 

Odwrotna transakcja także jest możliwa do przeprowadzenia. W bitomacie wypłata może polegać na zakupie kryptowaluty. Instrukcja postępowania jest bardzo prosta. Potrzebujesz jedynie adresu swojego portfela kryptowalutowego, telefonu komórkowego oraz banknotów w wybranej walucie (jeśli jest tylko opcja płatności fizycznej). Na ekranie bitomatu wybierasz "kup bitcoiny" lub "kup kryptowaluty". Następnie skanujesz adres portfela (kodem QR), na który zostaną finalnie przesłane zakupione aktywa cyfrowe. Pozostaje Ci zapoznać się z informacją związaną z transakcją i zapłacić za wybraną ilość bitcoinów czy innych kryptowalut – przelewem lub gotówką. 

Bitomaty a podatek

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak w przypadku korzystania z bitomatów powinien być rozliczany podatek. Zgodnie z istniejącymi przepisami osoba dokonująca sprzedaży kryptowaluty powinna rozliczyć podatek od dokonanych transakcji. Organy podatkowe będą traktować zyski czerpane z tytułu sprzedaży BTC, także za pośrednictwem bitomatów, jako przychód z praw majątkowych. Podatek do uiszczenia fiskusowi będzie musiał zostać naliczony przez Ciebie w wysokości 19 proc. podstawy opodatkowania, czyli zysku od sprzedaży kryptowaluty. 

Natomiast nabycie i posiadanie w cyfrowym portfelu jakichkolwiek kryptowalut nie podlega w Polsce opodatkowaniu. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Aaa
5 miesięcy temu
Kto nie sprawdzi jeśli operacje są anonimowe ???
Kazo
9 miesięcy temu
jak wpłacic na Revolut
Kazo
9 miesięcy temu
jak wpłacic na Revolut
Stefvio
11 miesięcy temu
Przecież podatek za powietrze już płacimy np nad Morzem. I trzeba pamiętać że choć posiadanie kryptowalut nie jest opodatkowane to w PITcie trzeba zgłosić fakt zakupy np BTC. (jest to tak samo traktowane za zakup akcji giełdowych)
a ty?
rok temu
Kiedy podatek od powietrza? Jeśli Metzen w najblizszych wyborach nie wejdzie do koalicji z pisem to następne po tych wygra. Bóg dał na wolność wyboru. Ludzie mają prawo do wolności. Skończy się rozdawnictwo jak wszystko walnie. Ja się już na to szykuję a ty?