Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Jak działa technologia blockchain?

6
Podziel się:

Kryptowaluty to "gorący" temat ostatnich miesięcy czy nawet lat. Interesują się nimi nie tylko miłośnicy innowacji, ale również inwestorzy – doświadczeni i początkujący. Technologia, która nierozerwalnie związana jest z kryptowalutami, to blockchain. Co to jest? Jak działa blockchain? Zobacz sam!

Jak działa technologia blockchain?
Technologia blockchain. (unsplash.com)

Co to jest blockchain?

Blockchain jest pojęciem, które istnieje od lat. Z jednej strony nierozerwalnie związane jest z branżą IT, a z drugiej ze światem finansów. O blockchainie mogłeś usłyszeć w kontekście Bitcoina, czyli jednej z najbardziej popularnych i najcenniejszych kryptowalut w skali światowej. 

Kiedy w latach 2007 i 2008 niespodziewanie pękła bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, co stało się przyczyną kryzysu finansowego w skali globalnej, w sieci został opublikowany manifest Satoshi Nakamoto zatytułowany Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny oparty na sieci peer-to-peer. Jednym z pojęć zawartych w manifeście był blockchain, czyli zdecentralizowany, cyfrowy rejestr wszystkich operacji realizowanych w ramach sieci Bitcoin, ale nie tylko. Jest on bezpieczny, w pełni anonimowy i opierający się manipulacjom. Niemożliwe jest jego modyfikowanie wstecz. 

Bardzo często blockchain jest definiowany również jako rozproszona baza danych, bez jednego, centralnego ośrodka zarządzania nią. Jest sposobem zapisu informacji o transakcjach, które przedstawione są kolejno w formie bloków informacji, stąd też blockchain to także łańcuch bloków, gwarantujący bezpieczeństwo, unikatowość i niezmienność zapisanych informacji. 

Jak działa blockchain?

Przykładem zastosowania blockchaina jest Bitcoin, dlatego na pytanie o to, jak działa, najlepiej odpowiedzieć, przedstawiając przykład z życia wzięty. Technologia ta bardzo często znajduje zastosowanie w przypadku kryptowalut, w których transakcje polegają na przekazaniu pewnej ilości walut cyfrowych z jednego adresu na inny. Zbiór takich transakcji to blok, który jest dołączany do łańcucha bloków.

W praktyce wygląda to tak, że pierwszy blok, czyli techniczny, numerowany jako "0", został wydobyty (wykopany) w sieci Bitcoin dokładnie 3 stycznia 2009 roku, za co górnik kryptowalutowy, za obliczenie rezultatu funkcji hashującej, otrzymał wynagrodzenie w wysokości 50 BTC. Blok 0 BTC potwierdził transakcję polegającą na przyznaniu wynagrodzenia za jego obliczenie. Suma innych transakcji była wówczas równa 0 BTC. 

Przy każdym nowym bloku współczynnik matematyczny jest określany na nowo, a dla bloku nr 1 wynosił 1. Protokół Bitcoina ma to do siebie, że nowy blok był tworzony początkowo co 10 minut, a na pełne potwierdzenie transakcji trzeba chwilkę poczekać. Kiedy kolejny zostanie dołączony do łańcucha blockchain dla potwierdzenia transakcji, to jej odwrócenie staje się trudne. W sieci Bitcoin szacuje się, że obliczeniowo nierealne staje się to po dołączeniu 6 kolejnych bloków. 

Blockchain to rozwiązanie, które nie wymaga wykorzystywania pośredników transakcji, a przy tym zabezpiecza użytkownika przed podwójną płatnością. Wszystko dlatego, że uniemożliwia wydanie zasobów dwukrotnie na ten sam cel. Potwierdza autentyczność każdej transakcji. Może być stosowany w wielu różnych branżach, nie tylko finansowej, ale np. w usługowej, nieruchomości czy w systemach służących do e-głosowania. 

Warto wspomnieć także o konsensusie w technologii blockchain. W nowym modelu grupy komputerów współpracują ze sobą, by osiągnąć porozumienie. Gdy 51 proc. wchodzących w skład sieci maszyn zgadza się co do jakiegoś zagadnienia, konsensus jest osiągnięty. W takim momencie operacja lub kilka operacji zapisywanych jest w postaci bloku do rejestru blockchain. 

Gdzie jest przechowywany blockchain?

Blockchain każdej kryptowaluty jest przechowywany w przestrzeni wirtualnej. Użytkownicy dysponują portfelami cyfrowymi. Portfel kryptowalutowy powinien być przede wszystkim bezpieczny. Może to być przy tym:

  • gorący portfel w postaci aplikacji desktopowej lub mobilnej (hot wallet),
  • zimny portfel sprzętowy lub papierowy w postaci klucza prywatnego lub publicznego (cold wallet),
  • giełda kryptowalutowa z wydzielonym portfelem dla użytkownika. 

Czy blockchain jest bezpieczny?

Wiele osób podaje w wątpliwość, czy programowanie blockchain transakcji, zwłaszcza finansowych, jest bezpieczne. Okazuje się, że dokłada się wszelkich starań do tego, by tak właśnie było. Przede wszystkim należy podkreślić, że technologia blockchain oferuje skuteczne i proste w użytku metody weryfikacji uczestników procesu dołączania bloków. Można stwierdzić, czy dane prezentowane przez producentów i konsumentów są prawdziwe i nie były modyfikowane. Zmiana jednego z bloków w blockchainie jest w praktyce niemożliwa, bo wymagałaby zmiany w już zapisanych po nim blokach, a to z kolei wymaga konsensusu uczestników sieci blockchain. Oszustwa są więc właściwie wykluczone. 

Fakt, że każda transakcja jest rejestrowana w łańcuchu bloków, pozwala spełnić wymogi bezpieczeństwa. W momencie gdy użytkownik blockchain nawiązuje kontakt z innym użytkownikiem, przesyła swoją transakcję w postaci bloku do sieci blockchain. Węzły w sieci, czyli użytkownicy, sprawdzają, czy interakcje są poprawne, a następnie konstruują nowy blok poprawnych transakcji w ramach walidacji bloku, inaczej w procesie kopania. 

Kto może przeglądać blockchain?

Każdy użytkownik sieci blockchain ma wgląd wyłącznie w swoje transakcje, a przy tym może je w każdej chwili przeglądać i weryfikować. Kiedy będą zapisane w łańcuchu bloków, stają się nieodwracalne. 

Ponadto dane zapisane w blockchain są powszechnie dostępne, ale każdy, kto chce je odczytać, musi mieć specjalne uprawnienia. Są one nadawane indywidualnie każdemu z użytkowników. Informacje w łańcuchach bloków są zakodowane z użyciem kryptografii i matematycznych algorytmów. Słowem, blockchain mogą przeglądać wszyscy użytkownicy sieci, ale poszczególne bloki zrozumieją tylko ci, którzy mają specjalne uprawnienia. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
qwerty
rok temu
Kto może przeglądać blockchain? Co to za dwa bzdurne akapity o specjalnych uprawnieniach do przeglądania transakcji oraz o tym, że użytkownik widzi tylko swoje operacje? Poza ostatnimi dwoma akapitami to całkiem niezły opis.
Waldek
rok temu
kryptowaluty to nie jest dla mnie, próbowałem nimi się bawić ale mi nie szło. wolę inwestować w otwarte fundusze inwestycyjne i mieć pomoc specjalisty z zarabiajmy pl. Mam cały czas wgląd w raporty i w to co dzieje się z moja kasą
saemon
rok temu
Blockchain działa tak że osoba która kilka lat temu kupiła krypto walutę za za kilka dolarów odsprzedaje ją innej osobie np. za 60tyś. dolarów i prawie wszyscy są szczęśliwy. Można się rozpisać jak w artykule powyżej co ma na celu zwiększanie wiarygodności piramidy finansowej ale sen zostaje nadal ten sam.
fred
rok temu
Dlaczego wyłączacie komentarze pod pracownikiem tvp info Morawieckim? Bo tylko tam można wysłuchać takie same brednie.
Eryk Baniak -...
rok temu
Autor mówi o blochain nie znając się nic na nim. NIC. Polecam @money zatrudniać ludzi którzy się znają na robocie. Już dacie spokój temu studentowi teologii, co pisał ten artykuł. (wiem jak teraz musieli się poczuć studenci teologii) - przepraszam... :(