Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Czynsze pójdą w górę. Drożej będzie od maja przyszłego roku

56
Podziel się:

Podwyżki czynszów dotyczą krakowskich mieszkań należących do gminy i do Skarbu Państwa.

Mieszkania komunalne zdrożeją.
Mieszkania komunalne zdrożeją. (Forum, Andrzej Sidor)

Od połowy przyszłego roku najwyższa stawka w krakowskich lokalach komunalnych wyniesie 12,52 zł za mkw., najniższa - 4,9 zł, a w socjalnych opłaty wrosną z 1,54 zł do 2,45 zł - informuje Polska Agencja Prasowa.

Podwyżka obejmie mieszkania należące do gminy i do Skarbu Państwa.

Czym samorząd tłumaczy podniesienie stawek? Po pierwsze ostania podwyżka miała miejsce w Krakowie 11 lat temu i miasta nie stać na ich utrzymanie. Inne metropolie również podniosły czynsze.

Jak tłumaczy PAP, obecne dochody z mieszkalnictwa nie pokrywają wydatków. Przykład? W ubiegłym roku różnica wynosiła 25,4 mln zł. Wpływy z opłat za korzystanie z lokali mieszkalnych przekraczały 39 mln zł, ale koszty ich utrzymania pochłaniały 64,5 mln zł.

Druga kwestia to konieczność remontów w lokalach komunalnych. Przez zaleganie z czynszem i zadłużenie tych mieszkań miasta nie stać na ich rewitalizację

Jak pisaliśmy w money.pl, gdyby te pieniądze udało się odzyskać i przeznaczyć na remont mieszkań, które znajdują się w zasobach samorządów, ale nie nadają się do zamieszkania, gminy mogłyby zaoferować dwa razy więcej lokali.

Według raportu IRMiR, zasoby mieszkaniowe w gminach z roku na rok maleją, a gminy rzadko inwestują w budownictwo komunalne.

Jest jeszcze postulat wojewody, który już w grudniu wystąpił do prezydenta miasta o urealnienie stawek w lokalach będących własnością Skarbu Państwa – wyjaśnia PAP.

Samorząd szacuje, że po podniesieniu czynszów będzie można uzyskać rocznie o ok. 20 mln zł dochodu więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
+60
4 lata temu
Jak zwykle ci co płacą to będą więcej płacili na nierobów. Miasto Kraków nie robi nic aby odzyskać pieniądze za zaległości.
jo
4 lata temu
W Krakowie samorząd jest z PIS-u??...23 radnych z koalicyjnego komitetu Jacka Majchrowskiego Obywatelski Kraków (znaleźli się tam kandydaci PO, Nowoczesnej, PSL i SLD, ...4 radnych z komitetu Łukasza Gibały (był posłem PO i Ruchu Palikota) "Kraków dla Mieszkańców". , Z PIS-u 16 radnych .
jo
4 lata temu
Oddać mieszkania ludziom za darmo . Niech lokatorzy sami sobie płacą za zdewastowane klatki schodowe , porozbijane żarówki , zepsute windy , smród w piwnicy,sprzątanie trawników po swoich pupilkach . DLACZEGO JA , JAKO PODATNIK MAM DO TEGO DOPŁACAĆ?
Mark Asley
4 lata temu
A tydzień temu pisali że czynsze będą mniejsze. To jak to w końcu jest. To może pomówcie między sobą i ustalcie jedną wersję, i tak jest ze wszystkim - podatki, podwyżki benzynki, jedzenia itd. No a może to trzeba czytać od prawej do lewej
tak jest wszę...
4 lata temu
gdzie rządzi opozycja
...
Następna strona