Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czynsze pójdą w górę. Drożej będzie od maja przyszłego roku

56
Podziel się

Podwyżki czynszów dotyczą krakowskich mieszkań należących do gminy i do Skarbu Państwa.

Mieszkania komunalne zdrożeją.
Mieszkania komunalne zdrożeją. (Forum, Andrzej Sidor)
bDzXHcHV

Od połowy przyszłego roku najwyższa stawka w krakowskich lokalach komunalnych wyniesie 12,52 zł za mkw., najniższa - 4,9 zł, a w socjalnych opłaty wrosną z 1,54 zł do 2,45 zł - informuje Polska Agencja Prasowa.

Podwyżka obejmie mieszkania należące do gminy i do Skarbu Państwa.

bDzXHcHX

Czym samorząd tłumaczy podniesienie stawek? Po pierwsze ostania podwyżka miała miejsce w Krakowie 11 lat temu i miasta nie stać na ich utrzymanie. Inne metropolie również podniosły czynsze.

Jak tłumaczy PAP, obecne dochody z mieszkalnictwa nie pokrywają wydatków. Przykład? W ubiegłym roku różnica wynosiła 25,4 mln zł. Wpływy z opłat za korzystanie z lokali mieszkalnych przekraczały 39 mln zł, ale koszty ich utrzymania pochłaniały 64,5 mln zł.

Druga kwestia to konieczność remontów w lokalach komunalnych. Przez zaleganie z czynszem i zadłużenie tych mieszkań miasta nie stać na ich rewitalizację

bDzXHcId

Jak pisaliśmy w money.pl, gdyby te pieniądze udało się odzyskać i przeznaczyć na remont mieszkań, które znajdują się w zasobach samorządów, ale nie nadają się do zamieszkania, gminy mogłyby zaoferować dwa razy więcej lokali.

Według raportu IRMiR, zasoby mieszkaniowe w gminach z roku na rok maleją, a gminy rzadko inwestują w budownictwo komunalne.

Jest jeszcze postulat wojewody, który już w grudniu wystąpił do prezydenta miasta o urealnienie stawek w lokalach będących własnością Skarbu Państwa – wyjaśnia PAP.

bDzXHcIe

Samorząd szacuje, że po podniesieniu czynszów będzie można uzyskać rocznie o ok. 20 mln zł dochodu więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzXHcIy
KOMENTARZE
(56)
Max
rok temu
Prawdziwe podwyżki zaczną się po wyborach prezydenckich. Ale wtedy PiS-owi nikt już nie podskoczy.A Polak okaże się głupi zarówno przed szkodą jak i po szkodzie.
Lord Vader
rok temu
No to macie to czego chcieliście. To była czarna niedziela.
Należy się na...
rok temu
Dobra zmiana
bDzXHcIz
asia
rok temu
A mi spółdzielnia (mieszkanie własnościowe) przysłała info, że już od stycznia czynsz pójdzie w górę przez... zapowiadane podniesienie płacy minimalnej, a także coraz wyższe ceny usług firm zewnętrznych. Czyli inaczej mówiąc - przez politykę naszego rządu czekają nas wszystkich podwyżki czynszów. Ja nie "koloryzuję" - naprawdę tak spółdzielnia umotywowała konieczność podwyżek.
Do szkół PISi...
rok temu
PISowskie lemingi, kiedy zrozumiecie, że wiele opłat jest naliczanych od najniższego wynagrodzenia. Skoro podnoszą najniższe wynagrodzenia to automatycznie rosną opłaty.
...
Następna strona