Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Dane z karty płatniczej. Uwaga przy zamawianiu okularów przez internet

19
Podziel się

Przy zamawianiu okularów przez internet popularnym rozwiązaniem jest mierzenie rozstawu źrenic z pomocą karty płatniczej. Jeśli się na to decydujemy, warto odpowiednio zabezpieczyć naszą kartę.

Przez epidemię coraz częściej okulary kupujemy przez internet
Przez epidemię coraz częściej okulary kupujemy przez internet (Pixabay)
bEqYFHAl

O sprawie napisał serwis niebezpiecznik.pl. W dobie pandemii koronawirusa wiele gałęzi handlu i usług przeniosło się lub przynajmniej zwiększyło swoją działalność w internecie. Dotyczy to także sprzedaży okularów.

Żeby odpowiednio dopasować okulary, sklepy potrzebują zmierzyć rozstaw źrenic. Popularnym rozwiązaniem jest to, w którym klient jest proszony, by zrobił zdjęcie swojej twarzy wraz z przyłożoną pod nosem kartą płatniczą.

Karty mają bowiem zestandaryzowany rozmiar i po porównaniu z wielkością twarzy na zasadzie proporcji sklep może łatwo wyliczyć rozstaw źrenic. Do robienia sobie takich selfie z kartą powstały nawet specjalne aplikacje.

bEqYFHAn
Zobacz także: Obejrzyj też: III etap odmrażania gospodarki. Emilewicz: wytyczne dla restauracji i fryzjerów w tym tygodniu

I to właśnie tutaj - jak zauważa niebezpiecznik.pl - czai się potencjalne zagrożenie. Zrobienie zdjęcia karty, nawet jeśli odwrócimy ją tyłem, na którym jest pasek magnetyczny, nie jest bezpieczne. Do właściciela aplikacji lub sklepu internetowego mogą trafić wówczas dane z naszej karty - nie tylko imię, nazwisko, data wygaśnięcia, ale także klucz CVC/CVV, czyli trzy cyfry znajdujące się z tyłu karty przy polu z naszym podpisem. A z takimi danymi można już z naszej karty nielegalnie skorzystać.

Jeśli mamy kartę wypukłą, to odwrócenie jej tyłem nie pomoże, bo z wypukłości będzie można wyczytać wszystkie litery i cyfry.

bEqYFHAt

Co zatem trzeba zrobić? Rozwiązanie jest bardzo proste - najlepiej zakleić lub w inny sposób zasłonić wszystkie dane umieszczone na karcie. Ewentualnie można zastosować jakiś mniej ważny "plastik" - na przykład kartę lojalnościową ze stacji benzynowej (o ile na co dzień z niej nie korzystamy) czy innego sklepu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqYFHAO
KOMENTARZE
(19)
Edek sprzedaw...
rok temu
21 wiek a ciągle słychać o falszerstwie kart jakby nie można bylo wymyśleć lepszych zabezpieczeń np. Czytnik biometryczny na karcie,
tezeusz
rok temu
Jak kto głupi to niech sobie tak mierzy
okulista
rok temu
tak kupują okulary fani pisu?
bEqYFHAP
Mądra
rok temu
Do mierzenia służy linijka.
Okulista
rok temu
U kazdego prywatnie okulisty mialem inne wyniki. W centrum handlowym tez. KWARANTANNA przymusowe podanie leków (doraźne lub przewidziane w planie postępowania leczniczego wprowadzenie leków do organizmu osoby – bez jej zgody).