Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
30.07.2019 09:02

E-handel. Unia traci miliardy na wyłudzeniach VAT-u

5 mld euro rocznie Unia Europejska traci na zaniżaniu wartości przesyłek spoza Wspólnoty - głównie Chin i Stanów Zjednoczonych. Potrzeba zmian w unijnej dyrektywie VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
E-handel. Unia traci miliardy euro rocznie (Fot: Bartosz Krupa/East News)

Unia nieskutecznie egzekwuje VAT i cło od internetowej sprzedaży, nie współpracuje na szczeblu urzędniczym i sama nawet nie wie, ile miliardów rocznie traci - wynika ze sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, na który powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna". ETO przedstawia też konkretne rozwiązania.

Unijny NIK twierdzi, że prawo jest dobre, tylko trzeba zacząć je stosować i to jak najszybciej - Unia powinna wdrożyć zmiany w ciągu najbliższych dwóch lat. Z raportu ETO wynika, że problem przybiera różną skalę, w zależności czy mowa o handlu usługami, czy towarami.

W przypadku towarów, dostawcy często zaniżają wartość sprzedawanych produktów, by nadal rozliczać podatek w kraju swojej siedziby (są określone limity kwot, powyżej których trzeba rozliczyć VAT w kraju docelowym). Samo zaniżanie wartości jest na rękę nie tylko sprzedawcom, tu królują dwie platformy: AliExpress i Amazon, ale też kupującym. Gdy mowa o handlu usługami, zasady rozliczania się zmieniają, jednak nadal dochodzi do nadużyć. Firmy powinny rejestrować się w specjalnym systemie, gdy przekroczą 10 tys. euro rocznego obrotu. Jednak wiele z nich tego nie robi.

Obejrzyj: Ważą się losy podatku handlowego

Zdaniem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zaniżaniu wartości towarów w dużej mierze mogą zaradzić zmiany w unijnej dyrektywie VAT, które wejdą w życie od 2021 r. Z przepisów ma zniknąć zwolnienie podatkowe dla towarów o niskiej wartości, a platformy sprzedażowe będą miały obowiązek same pobierać VAT od sprzedawanych produktów.

Jak podaje "DGP", kontrolerzy uważają jednak, że Unia powinna pójść o krok dalej i wprowadzić np. system podzielonej płatności. Równowartość VAT za towar byłaby wpłacana bezpośrednio na konto, nad którym nadzór miałby urząd skarbowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-07-2019

obateltam gdzie urzędasy tracą na vat, tam zyskuje obywatel - to przecież lepiej, obywatel lepiej wie na co wydać swoje ciężko zarobione pieniądze

30-07-2019

SpartakusVat to największe oszustwo i grabież wymyslone przez złodziei w białych kołnierzykach !!!S

30-07-2019

Crisjak widać tylko Gotówka ...z ręki do ręki.....to cię nie okradną !!!

Rozwiń komentarze (6)