Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

E-handel. Unia traci miliardy na wyłudzeniach VAT-u

6
Podziel się:

5 mld euro rocznie Unia Europejska traci na zaniżaniu wartości przesyłek spoza Wspólnoty - głównie Chin i Stanów Zjednoczonych. Potrzeba zmian w unijnej dyrektywie VAT.

E-handel. Unia traci miliardy euro rocznie
E-handel. Unia traci miliardy euro rocznie (East News, Bartosz Krupa/East News)

Unia nieskutecznie egzekwuje VAT i cło od internetowej sprzedaży, nie współpracuje na szczeblu urzędniczym i sama nawet nie wie, ile miliardów rocznie traci - wynika ze sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, na który powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna". ETO przedstawia też konkretne rozwiązania.

Unijny NIK twierdzi, że prawo jest dobre, tylko trzeba zacząć je stosować i to jak najszybciej - Unia powinna wdrożyć zmiany w ciągu najbliższych dwóch lat. Z raportu ETO wynika, że problem przybiera różną skalę, w zależności czy mowa o handlu usługami, czy towarami.

W przypadku towarów, dostawcy często zaniżają wartość sprzedawanych produktów, by nadal rozliczać podatek w kraju swojej siedziby (są określone limity kwot, powyżej których trzeba rozliczyć VAT w kraju docelowym). Samo zaniżanie wartości jest na rękę nie tylko sprzedawcom, tu królują dwie platformy: AliExpress i Amazon, ale też kupującym. Gdy mowa o handlu usługami, zasady rozliczania się zmieniają, jednak nadal dochodzi do nadużyć. Firmy powinny rejestrować się w specjalnym systemie, gdy przekroczą 10 tys. euro rocznego obrotu. Jednak wiele z nich tego nie robi.

Zobacz także: Obejrzyj: Ważą się losy podatku handlowego

Zdaniem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zaniżaniu wartości towarów w dużej mierze mogą zaradzić zmiany w unijnej dyrektywie VAT, które wejdą w życie od 2021 r. Z przepisów ma zniknąć zwolnienie podatkowe dla towarów o niskiej wartości, a platformy sprzedażowe będą miały obowiązek same pobierać VAT od sprzedawanych produktów.

Jak podaje "DGP", kontrolerzy uważają jednak, że Unia powinna pójść o krok dalej i wprowadzić np. system podzielonej płatności. Równowartość VAT za towar byłaby wpłacana bezpośrednio na konto, nad którym nadzór miałby urząd skarbowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Ron
5 lata temu
Ale obywatele zyskują.
Zdr
5 lata temu
Wysłać im horałe to zrobi porządek!!!!!! Hahaha
Seba
5 lata temu
niech sprawdzają ludzi nagminnie odbierających przesyłki, tak by zbilansować koszty do zysku, bo jak pójdą drogą Polska gdzie 20 urzędników sprawdza 100 paczek miesięcznie to gra nie warta świeczki
Spartakus
5 lata temu
Vat to największe oszustwo i grabież wymyslone przez złodziei w białych kołnierzykach !!!S
Cris
5 lata temu
jak widać tylko Gotówka ...z ręki do ręki.....to cię nie okradną !!!